oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର:ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବଦଳିକୁ ବିରୋଧ, ରାସ୍ତା ଉପରେ ପାଠ ପଢ଼ିଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଛତିଶଗଡ଼ରେ ୪ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା, ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ଦୁଇ ଛୁଆ ମୃତ
  • ||
  • ଶାରଳାଙ୍କ ପୀଠରେ ଷଷ୍ଠୀ ପୂଜା, ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଲାଗି ଜମୁଛି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୦୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ସହକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ରେଡ୍
  • ||
  • ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗରେ ଜେଲ୍ ଗଲା ଟୁଙ୍ଗୁରୁ ଭୋଳ, ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ପ୍ରେମ କାହାଣୀରେ ପଡିଲା ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ
  • ||
  • ମହାଷଷ୍ଠୀରେ ଭିଜିବ ଉପକୂଳ, ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ପହିଲାରୁ ବଢିବ ବର୍ଷା ପରିମାଣ
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ବସିବ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ, ୧୦ଟି ପ୍ରସ୍ତାବରେ ବାଜିପାରେ ମୋହର
  • ||

ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ଧାରଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବଢିଥାଏ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି, ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ ରକ୍ତଚାପ: ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କିଛି ବିଶେଷ ଗୁଣ

25/05/2019 at 4:15 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୫/୫ : ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ରୁଦ୍ରାକ୍ଷର ଅନେକ ମହତ୍ୱ ରହିଛି । ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ମନୁଷ୍ୟକୁ ସବୁ ପ୍ରକାର ହାନିକାରକ ଶକ୍ତିରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି । ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ କେବଳ ତପସ୍ୱୀ ହିଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତିନି । ସାଂସାରିକ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକେ ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ମାଳା ପିନ୍ଧିବା ଧାର୍ମିକ ମହତ୍ୱ ରଖିବା ସହ ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଲାଭପ୍ରଦ ହୋଇଥାଏ । ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ଧାରଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ସକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ ।

ରୁଦ୍ର ଅର୍ଥ ଶିବ ଏବଂ ଅକ୍ଷ ଅର୍ଥ ଆଖି କିମ୍ବା ଆତ୍ମା । ତ୍ରିପୁରାସୁରକୁ ପୋଡି ଭସ୍ମ କରିବା ପରେ ଭଗବାନ ରୁଦ୍ରଙ୍କ ହୃଦୟ ତରଳି ଯାଇଥିଲା । ଦୁଃଖରେ ମ୍ରିୟମାଣ ହୋଇ ସେ କାନ୍ଦି ପକାଇଥିଲେ । ଶିବଙ୍କ ଆଖିରୁ ଝରିଥିବା ଲୁହ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ପଡିଥିଲା ସେଠାରେ ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ବୃକ୍ଷ ଉଠିଥିଲା । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ରୁଦ୍ରାକ୍ଷକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ବିଶେଷକରି ଶିବ ଭକ୍ତ ଏହାକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି । ଉପନିଷଦରେ ରୁଦ୍ରାକ୍ଷକୁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ନେତ୍ର ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ଧାରଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପାପ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ପୁଣ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ । ଏଥିରେ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିକାର ଦୂର କରିବା ଭଳି ଅଦ୍ଭୁତ ଶକ୍ତି ରହିଛି ।  

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ରୁଦ୍ରାକ୍ଷରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋ ମ୍ୟାଗନେଟିକ ଗୁଣ ରହିଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏଥିରେ ଅଦ୍ଭୁତ ଶକ୍ତି ରହିଛି । ଏହାର ଔଷଧୀୟ କ୍ଷମତା ବିଦ୍ୟୁତ ଚୁମ୍ବକୀୟ ପ୍ରଭାବରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ ।

ଇନ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଫ୍ଲୋରିଡାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡାକ୍ତର ଡେଭିଡ ଲିଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ବିଦ୍ୟୁତ ଶକ୍ତିର ଆବେଗକୁ ସଂଚିତ କରିଥାଏ । ଯାହାଫଳରେ ଏଥିରେ ଚୁମ୍ବକୀୟ ଗୁଣ ବିକଶିତ ହୋଇଥାଏ ।

ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ବୌଦ୍ଧିକ କ୍ଷମତା ଏବଂ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତିକୁ ସୁଦୃଢ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ଧାରଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚିନ୍ତା ଏବଂ ସମସ୍ୟା ଧିରେ ଧିରେ କମି ଯାଇଥାଏ । ମାନସିକ ସ୍ଥରରେ ମଣିଷ ଶାନ୍ତି ପାଇଥାଏ ଏବଂ  ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ । ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ଧାରଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ସଂଚାଳନ ଭଲ ଭାବେ ହୋଇଥାଏ । ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ହୃଦୟ ରୋଗ, ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ବିଚାର କରାଯାଏ ।

   Related Posts