vridhi excotica
ori homes
vridhi excotica
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ମୋଟ୍ ପାସ୍ ହାର ୯୦.୫୫ ପ୍ରତିଶତ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଷ୍ଟିଲ ସିଟିରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଘରୋଇ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ହେଲା ମହଙ୍ଗା, ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ବଢିଲା ୫୦ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଷ୍ଟିଲ ସିଟିରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରଶ୍ମିରେଖାଙ୍କ ପୁରୁଷବନ୍ଧୁଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ରାଉରକେଲାରୁ ମିଳିଲା ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ
  • ||

ବିନା ଏସିରେ ନିଜକୁ ଓ ଘରକୁ କିଭଳି ଥଣ୍ଡା ରଖିବେ, ଗରମରୁ ଆରାମ ପାଇବା ପାଇଁ ଜାଣନ୍ତୁ ସାଧାରଣ ଉପାୟ

19/08/2020 at 10:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୦୮ : ଗରମ ତାପମାତ୍ରା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି | ଗରମ ଯୋଗୁଁ ବିଜୁଳି ବିଲ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଆସିଥାଏ | କାରଣ ଗରମରୁ ଆରାମ ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକେ ବହୁଳ ମାତ୍ରାରେ ଏସି ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ କିଛି ସାଧାରଣ ଓ କମ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଗରମରୁ ଆରାମ ପାଇପାରିବେ | କିଛି ସାମାନ୍ୟ ଟିପ୍ସ ଅବଲମ୍ବନ କରି ଆପଣ ଗରମରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ |

. ପରଦା ବ୍ୟବହାର କରିବାଝରକାରେ ପରଦା ନ ଲଗାଇଲେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ସିଧାସଳଖ ଘର ଭିତରେ ପଡିଥାଏ | ଯାହାଫଳରେ ଘରର ତାପମାତ୍ରା ବଢି ଯାଇଥାଏ | ଆମେରିକା ଉର୍ଜା ବିଭାଗ ଅନୁସାରେ ଘର ଓ ଝରକାରେ ପରଦା ବ୍ୟବହାର କରି ଗରମ ୪୫ ପ୍ରତିଶତ କମ କରାଯାଇପାରେ | 

. ପୁଦିନା ଚା‘ – ଆଉ ଏକ ଉପାୟ ହେଲା ପୁଦିନା | ପୁଦିନା ଚା’ ତିଆରି କରି ଫ୍ରିଜରେ ରଖିଦେବେ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ହେବାପରେ ତାକୁ ସେବନ କରିପାରିବେ | ପାଣିରେ ପୁଦିନା ପତ୍ର ପକାଇ ତାକୁ ଫ୍ରିଜରେ ରଖିଦେବେ | ଏହାକୁ ସ୍ପ୍ରେ ବୋତଲରେ ପୁରାଇ ଶରୀରରେ ସ୍ପ୍ରେ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ | ଏହାଦ୍ୱାରା ପୁଦିନାରେ ଥିବା ମେଁନ୍ଥଲ ଶରୀରକୁ ଥଣ୍ଡା କରିଥାଏ | 

. ବରଫ କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା କପଡାବରଫ କିମ୍ବା କପଡାକୁ ଥଣ୍ଡା କରି ଗଲା ଓ ଗୋଇଠିରେ ୫ ମିନିଟ ପାଇଁ ରଖି ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏଁ କମି ଯାଇଥାଏ | ଗଳାରେ ଏହିଭଳି କଲେ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ |

. ଥଣ୍ଡା ପାଣି ବୋତଲ କିଛି ଥଣ୍ଡା ପାଣି ବୋତଲକୁ ଡେସ୍କ ଫ୍ୟାନ ସାମ୍ନାରେ ରଖି ଦିଅନ୍ତୁ | ବୋତଲ ଦେଇ ଥଣ୍ଡା ପବନ ଆସିବ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଗରମରୁ ଆରାମ ଦେବ | କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପାଣିରେ ଲୁଣ ପକାଇ ଫ୍ରିଜ କଲେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଗରମରୁ ରକ୍ଷା ପାଇହେବ |

. ନୀଳ ରଙ୍ଗ ଆମେରିକାର ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁଯାୟୀ, ଅନ୍ୟ ରଙ୍ଗ ଅପେକ୍ଷା ନୀଳ ରଙ୍ଗ ଦିଆଯାଇଥିବା କୋଠରୀ ବସିଲେ ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥାଏ | ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁଯାୟୀ, ନୀଳ ରଙ୍ଗ ମନୋବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଶାନ୍ତି ଦେଇଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥାଏ |

. ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ପାଣି ଶରୀରରେ ସାମାନ୍ୟ ଡି ହାଇଡ୍ରେସନ୍ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | ଆମେରିକାର ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁସାରେ ଯଦି ଶରୀରରେ ଡି ହାଇଡ୍ରେସନ୍ ହୁଏ ତାହେଲେ ପରିସ୍ରା ହଳଦିଆ ହୋଇଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଅଧିକ ପାଣି ପିଇବା ଆବଶ୍ୟକ | ଅତିକମରେ ଦିନକୁ ୪ ଲିଟର ପାଣି ପିଇବା ଆବଶ୍ୟକ |

. ଥଣ୍ଡା ଚାଦର ନିଜ ଚାଦର ଓ ତକିଆକୁ ଏକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟାଗରେ ଭର୍ତ୍ତି କରି ତାକୁ କିଛି ସମୟ ଯାଏଁ ଫ୍ରିଜରେ ରଖି ଦିଅନ୍ତୁ | ଶୋଇବାର କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ବାହାର କରି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଗରମରୁ ଆରାମ ମିଳିବ ସହ ଶୋଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ମଜା ଲାଗିବ |

   Related Posts