scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପେସା ଚା’ ବିକ୍ରି, କିନ୍ତୁ ନିଶା ସମାଜସେବା, ଅବହେଳିତ ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇବା : ସେଥିପାଇଁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନ ପାଇବେ କଟକର ଡି.ପ୍ରକାଶ ରାଓ, ସର୍ବାଧିକ ଥର କରିଛନ୍ତି ରକ୍ତ ଦାନ

26/01/2019 at 6:17 PM

ପେସା ଚା ବିକ୍ରି କରିବା । କିନ୍ତୁ ନିଶା ସମାଜସେବା । ଏହି ସେବା ମନୋବୃତ୍ତି ପାଇଁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନ ପାଇବେ କଟକ ବକ୍ସିବଜାର ପେନସନ ଲେନର ଡି.ପ୍ରକାଶ ରାଓ । ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଯାତ୍ରା । 

.ପ୍ରକାଶ ରାଓ । କଟକ ବକ୍ସିବଜାର ପେନସନ ଲେନରେ ଘର । ଦୀର୍ଘ ୫୪ ବର୍ଷ ତଳେ ବାପାଙ୍କ ଚା ଦୋକାନରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ବ୍ୟବସାୟ । ଦୋକାନରେ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଠା କଥା କହି ମନ କିଣୁଥିବା ପ୍ରକାଶ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ କରିବା ପରେ ସିଧା ଛୁଟି ଯାଆନ୍ତି କଟକ ବଡ ମେଡିକାଲକୁ । ସେଠାରେ ରୋଗୀ ଏବେ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଗରମ ପାଣି ଯୋଗାଇ ଦିଅନ୍ତି । ଯାହାର ରକ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ପଡେ ବିନା ଦ୍ବିଧାରେ ଦିଅନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସେ ୨୧୮ ଥର ରକ୍ତ ଦାନ କରିଥିବା ବେଳେ ୧୭ ଥର ପ୍ଲେଟଲେଟ ଦେଇ ସାରିଲେଣି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ବସ୍ତି ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ପ୍ରକାଶ । ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ବସ୍ତି ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଗଢିଛନ୍ତି ଆଶା ଆଶ୍ବସନା ନାମକ ସ୍କୁଲ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠି ୮୦ରୁ ଅଧିକ ପିଲା ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି । ଏହି ସେବା ମନୋବୃତ୍ତି ପାଇଁ ଆଜି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି ଡି.ପ୍ରକାଶ ରାଓ । ତେବେ ଏହି ସମ୍ମାନ ଅଧିକ ସେବା ଯୋଗାଇବାକୁ ଶକ୍ତି ଦେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ପଦ୍ମଶୀ ସମ୍ମାନ ଘୋଷଣା ପରେ ବହୁ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଭେଟି ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଖୁସିକୁ ପ୍ରକାଶ ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ନିଜ ଜୀବନର ସବୁ ସମୟ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଇଥିବା ପ୍ରକାଶଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମଧ୍ୟ ବେଶ୍ ଖୁସି । ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଡି ପ୍ରକାଶଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ସମାଜ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇବ ବୋଲି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଆସନ୍ତା ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଠାରୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ଡି.ପ୍ରକାଶ ରାଓ ।  

   Related Posts