scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

‘ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶିଶୁ ପୁରସ୍କାର’ ପାଇଁ କେମିତି ହୁଏ ଚୟନ ଜାଣନ୍ତୁ

23/01/2019 at 5:16 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୧ : ଗତକାଲି ୨୬ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶିଶୁ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି | ଚଳିତବର୍ଷ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶିଶୁ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମୋଟ ୭୮୩ଟି ଆବେଦନ ଆସିଥିଲା | ୭୮୩ ଶିଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୬ ଜଣଙ୍କୁ ବଛା ଯାଇଥିଲା | ଏହି ପୁରସ୍କାର ଦୁଇଟି ବିଭାଗରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ | ପ୍ରଥମ ହେଲା ଶିଶୁ ଶକ୍ତି ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଲା ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ ପୁରସ୍କାର |

ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନ୍ସିଲ ଫର ଚାଇଲଡ ୱେଲଫେୟାର ନାମକ ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ୧୯୫୭ ମସିହାରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶିଶୁ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ କରୁଛି | କିନ୍ତୁ ସଂସ୍ଥାରେ ଆର୍ଥିକ ଗଡବଡ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ପରେ ସରକାର ନିଜକୁ ଏହି ସଂସ୍ଥାରୁ ଅଲଗା କରିଦେଇଛନ୍ତି | ଯାହାଫଳରେ ପ୍ରଥମଥର ଜାନୁଆରୀ ୨୬, ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପରେଡରେ ଏହି ପୁରସ୍କୃତ ଶିଶୁ ଯୋଗ ଦେବେନାହିଁ |

କେଉଁ କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶିଶୁ ଶକ୍ତି ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯାଏ ଜାଣନ୍ତୁ | ଇନୋଭେସନ, ସମାଜସେବା, ଖେଳ, କଳା ସଂସ୍କୃତି, ବୀରତ୍ୱ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶିଶୁ ଶକ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ | ଏହି ସାହସୀ ଶିଶୁଙ୍କୁ ମେଡାଲ, ନଗଦ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା, ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ବହି ଭାଉଚର ଏବଂ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ |

ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ ପୁରସ୍କାର :

ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରିଥିବା ଶିଶୁଙ୍କୁ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା, ମେଡାଲ, ଏକ ପ୍ରଶସ୍ତି ପତ୍ର ଦିଆଯାଇଥାଏ | କୌଣସି ସଂସ୍ଥା ପାଇଁ ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରିଥିଲେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ମେଡାଲ, ଏକ ପ୍ରଶସ୍ତି ପତ୍ର ଦିଆଯାଇଥାଏ |

ଶିଶୁଙ୍କୁ କିଭଳି ଚୟନ କରାଯାଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ :

ବିଜେତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟ ତଥା, ସମାଜଶାସ୍ତ୍ର, ମନୋବିଜ୍ଞାନ, ଗଣିତ, ବିଜ୍ଞାନ, କଳା, ସଂଗୀତ ଏବଂ ଖେଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍କର୍ଷ ପାଇଁ ଏକ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ତାଲିକାରେ ନିଆଯାଇଥିବା ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରତିଟି ପ୍ରତିଭା ସମ୍ପର୍କରେ ଟିକିନିଖି ବିଶ୍ଳେଷଣ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଜେତା ଚୟନ କରାଯାଇଥାଏ | ଏହାପରେ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ଅନୁସାରେ ଚୂଡାନ୍ତ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ |

ଯେଉଁ ଶିଶୁମାନେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନେ ୱେବସାଇଟ www.nca-wcd.nic.in ରେ ଯାଇ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିପାରିବେ |

ଯେଉଁ ଶିଶୁ ଭାରତର ନାଗରିକ ହୋଇଥିବେ ସେମାନେ ହିଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ | ଏହାଛଡା ଭାରତର ଯେକୌଣସି ନାଗରିକ ଏମିତି ଶିଶୁର ନାଁ ରେଜିଷ୍ଟାର କରିପାରିବେ ଯେଉଁ ଶିଶୁ ସମାଜସେବା, ଶିକ୍ଷା, କଳା, ଖେଳ ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନାଁ କରିଥିବେ ଏବଂ ସମାଜ ଉପରେ ଯାହାର ସକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥିବ |

   Related Posts