AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଜଟଣୀ କନ୍ତିଆରେ ଫୁଟିଲା ବୋମା, ବ୍ୟବସାୟୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଖୋଲୁଛି ଗୋପାଳ ଗୁମର, ୪ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଚାଲିଛି ମାରାଥନ ଜେରା
  • ||
  • ପାରାଦ୍ୱୀପ: ବାଇକ୍‌ ଓ କାର୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଆହତ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ: ଥରୁଛି ଶିମିଳିପାଳ, ଉପର ବାର୍‌ହା କାମୁଡ଼ାରେ ତାପମାତ୍ରା ସର୍ବନିମ୍ନ ୪ଡିଗ୍ରୀ
  • ||

ଭାରତର ୫ଟି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେସନ୍ : ଏଠାରୁ କେଉଁ କେଉଁ ଦେଶକୁ ଯାଏ ଟ୍ରେନ ଜାଣନ୍ତୁ

12/01/2019 at 5:09 PM

ଭାରତ ନିଜର ରେଲଓ୍ବେ ନେଟଓ୍ବାର୍କକୁ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନ,ନେପାଳ,ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂପ୍ରସାରିତ କରୁଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ୩ଟି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରେଳ ପରିବହନ ଭାରତରେ କାମ କରୁଅଛି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ରେଲଓ୍ବେର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରେଳ ପରିବହନ ଲିଙ୍କରେ ମଣିପୁରରୁ ଭିଏତନାମ,ମଣିପୁରରୁ ବର୍ମା, ଥାଇଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ଭୁଟାନ୍ ସାମିଲ ରହିଛି।

୧.ଜୋଗବନୀ-ବିରାଟ ନଗର ଲିଙ୍କ-ନେପାଳ: ଭାରତ ଏବଂ ନେପାଳ ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ସୈାଲ୍ ଜଙ୍କସନ୍, ବିହାର-ସିରସିୟା, ପରସା ଏବଂ ଜୟନଗର, ବିହାର-ଖଜୁରୀ, ଧନୁସା ମଧ୍ୟରେ ୨ଟି ରେଲଓ୍ବେ ଲିଙ୍କ୍ ରହିଛି।

୨.ସମଝୈାତା ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍-ପାକିସ୍ତାନ: ସମଝୈାତା ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଏବଂ ଥର୍‌ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ,ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ଦୁଇଟି ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକମାତ୍ର ରେଳ କନେକ୍ସନ୍। ଭାରତରେ ଓ୍ବାଘା ବର୍ଡ଼ରରେ ଏହି ରେଳ ବର୍ଡ଼ର କ୍ରସିଙ୍ଗ୍ କରିଥାଏ।

୩.ମୈତ୍ରୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍-ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ:  ମୈତ୍ରୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବର୍ଡ଼ର ଟ୍ରେନ୍ ଯାହା ବାଙ୍ଗଲାଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଢାକାକୁ ଭାରତର କୋଲକାତା ସହ ଯୋଡ଼ୁଛି। ଏହା ଭାରତ ଏବଂ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକମାତ୍ର ରେଲଓ୍ବେ ଲିଙ୍କ୍ ଯାହା ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ୬ଦିନ ଚାଲିଥାଏ।

୪.ଭୁଟାନ୍ ରେଲଓ୍ବେ-ଭୁଟାନ୍: ଭାରତୀୟ ରେଲଓ୍ବେର ଯୋଜନା ମୁତାବକ ଭାରତ ସରକାର ଭାରତ ଏବଂ ଭୁଟାନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ରେଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ଭାରତକୁ ଭୁଟାନ୍ ସହ ଯୋଡ଼ିବାର କାମ କରିବ।

୫.ଚୀନରୁ ରେଲଓ୍ବେ ଲିଙ୍କ: ଭାରତୀୟ ରେଲଓ୍ବେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୀନର କୁନମିଙ୍ଗ ଯାଏଁ ଏକ ହାଇସ୍ପିଡ ରେଲଓ୍ବେ ଲିଙ୍କ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି।

   Related Posts