scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ମୋଦୀ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ର ହେବ ଅଦଳବଦଳ, କିରନ୍ ରିଜିଜୁଙ୍କ ବଦଳରେ ମେଘଓ୍ୱାଲ୍ ହେବେ ଆଇନ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ

18/05/2023 at 10:29 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୦୫: କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳର ବଡ଼ ଧରଣର ଅଦଳବଦଳ । ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ କିରେନ ରିଜ୍‌ଜୁଙ୍କ ବିଭାଗକୁ ତାଙ୍କ ହାତରୁ ନିଆଯାଇ ଅନ୍ୟକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଅର୍ଜୁନ ରାମ ମେଘୱାଲଙ୍କୁ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ର ପୁନଃ ସମ୍ପ୍ରସାରଣକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ କିରନ୍ ରିଜିଜୁଙ୍କୁ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦାୟତ୍ୱ କଢାଯାଇ ଭୂବିଜ୍ଞାନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି ।

୨୦୨୧ରେ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ରିଜିଜୁ:

୨୦୨୧ରେ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ ରିଜିଜୁ । ରିଜିଜୁ ପଶ୍ଚିମ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ବିଜେପି ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି । କିରନ ରିଜିଜୁ ୧୯ ନଭେମ୍ବର ୧୯୭୧ରେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ପଶ୍ଚିମ କାମେଙ୍ଗ ଜିଲ୍ଲାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଆଇନ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ୨୦୦୪ ରେ (ଅରୁଣାଚଳ ପଶ୍ଚିମ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ) ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଜିତିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ୨୦୦୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହାରି ଯାଇଥିଲେ । ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ରିଜିଜୁ ପୁଣି ଜିତିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇଥିଲେ ।

ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ୨୦୧୯ ରେ କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଥିଲା । ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ରେ, ଯେତେବେଳେ ସେ କ୍ୟାବିନେଟ ବିସ୍ତାର ସମୟରେ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

କିଏ ଏହି ଅର୍ଜୁନ୍ ରାମ୍ ମେଘଓ୍ୱାଲ୍:

ଅର୍ଜୁନ ରାମ ମେଘୱାଲ ୨୦୦୯ ଠାରୁ ବିକାନେରରୁ ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି । ମେଘୱାଲ ବିକାନେରର କିସ୍ମିଦେସର ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେ ବିକାନର ଡୁଙ୍ଗର କଲେଜରୁ ବିଏ ଏବଂ ଏଲଏଲବି କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ସମାନ କଲେଜରୁ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ (M.A) କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ୟୁନିଭରସିଟିରୁ ଏମବିଏ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । ସେ ରାଜସ୍ଥାନ କ୍ୟାଡରର ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

୨୦୦୯, ୨୦୧୪ ଏବଂ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିକାନେରରୁ ବିଜେପି ଟିକେଟରେ ମେଘୱାଲ ସାଂସଦ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୩ରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସଂସଦୀୟ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଲୋକସଭାରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ଥିଲେ । ମେ ୨୦୧୯ରେ, ମେଘୱାଲ ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ଏବଂ ଭାରୀ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ସାର୍ବଜନୀନ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ। ଏବେ ତାଙ୍କୁ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଦାୟିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି।

   Related Posts