scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ କିଡ଼ନୀ ରୋଗ ଆତଙ୍କ ; ୧୫ରୁ ଅଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ

18/06/2018 at 10:09 AM

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଉପାନ୍ତ ଅଂଚଳ ଦାଦରପାଲି ଗ୍ରାମରେ କିଡନୀ ରୋଗର ଆତଙ୍କ । ବିଗତ ୭ ବର୍ଷ ହେଲା କିଡନୀ ରୋଗରେ ପଡି ୧୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବର୍ତମାନ ଆହୁରୀ ୧୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଲୋକ କିଡନୀ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏନେଇ ବାରମ୍ବାର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଚୁପ ରହିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଫଳରେ ଅସୁଦ୍ଧ ପାଣି ପିଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଲୋକେ ଭାଗ୍ୟକୁ ଆଦରି ପଡିରହିଛନ୍ତି ।
ଏ ହେଉଛି ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦାଦରପାଲି ଗାଁ । ପ୍ରାୟ ୨୦୦୦ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଗାଁରେ ମାତ୍ର ୩ ଟି ନଳକୂପ ରହିଛି । ହେଲେ ଗୋଟିଏ ବି ନଲକୂପର ପାଣି ପିଇବା ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇପାରି ନାହିଁ । ଲୋକେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ନଳକୂପର ଅଶୁଦ୍ଧ ପାଣି ପିଉଛନ୍ତି । ଉପାନ୍ତ ଅଂଚଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ଗାଁଟି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଦୃଷ୍ଟି ଆଢୁଆଳରେ ରହୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ବିଗତ ୭ ବର୍ଷ ହେଲା ଏହି ଗାଁରେ କିଡନୀ ରୋଗ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇ ଚାଲିଛି । ଏହି ରୋଗରେ ପଡି ଗାଁର ପ୍ରାୟ ୧୦ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁ ମୂଖରେ ପଡିଲେଣି । ବର୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଆହୁରୀ ୧୫ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ରହିଛନ୍ତି । ଗରିବ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ବାଧକ ସାଜିଥିବା ବଳେ ଯାହା ଥିଲା ସବୁ ବନ୍ଦକ ପକାଇ ଲୋକେ ସର୍ବସ୍ୱାନ୍ତ ହେଲେଣି ।
ଦାଦରପାଲି ଗାଁର ଏହି କିଡନୀ ରୋଗ ବାବଦକୁ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ବାରମ୍ବାର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ହେଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଆଖି ଦୃଶିଆ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇନାହିଁ । ବିଗତ ବର୍ଷ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଏକ ଟିମ ଆସି ପାଣିର ସାମ୍ପୁଲ ନେଇ ଥିଲା । ହେଲେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ରିପୋର୍ଟ ମିଳିପାରି ନାହିଁ । ତେବେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଖାମଖିଆଲି ପାଇଁ ଆଜି ଦାଦରପାଲି ଗାଁ ଲୋକେ ଜୀବନ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି । ଅପର ପକ୍ଷରେ ଦାଦରପାଲି ଗାଁରେ ବଢିଚାଲିଥିବା କିଡନୀ ରୋଗର ପ୍ରକୋପକୁ ରୋକିବାରେ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଚିରାଚରିତ ଭାବରେ ଉତର ରଖିଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ସିଡିଏମଓ ।

   Related Posts