scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଗେମ୍‌

22/02/2020 at 6:14 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୨।୦୨ -ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଗେମ୍‌ । ଏହାର ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଭିଡିଓ କନଫେରେନସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବା ସହ ଏହି ଅବସରରେ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି । କଟକ ଇଣ୍ଡୋର ଷ୍ଟାଡିଅମ୍‌ରେ ଏଥିପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟାକ୍ରମ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା । ଉଦ୍‌ଘାଟନ ପୂର୍ବରୁ କେତେକ ଇଭେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି । ଖେଲୋଣ୍ଡିଆରେ ୧୫୦ ଟି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଭାଗ ନେିଛନ୍ତି ।ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ୧୦ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ । …

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣ । ଏହାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଭିଡିଓ କନଫେରେନସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗତକାଲିଠାରୁ କେତେକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଫୁଟବଲ, ବାସ୍କେଟବଲ , ଭଲିବଲ ଫେନସିଂ ଭଳି ଗେମ୍ କାଲିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ହକି, ମହିଳା ବାସ୍କେଟବଲ, ଭଲିବଲ୍‌ , ଫେନସିଂ ,ଆର୍ଚେରୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ପଞ୍ଜାବ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ, କେରଳ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ. ଜେଏନୟୁ, ବାସ୍କେଟ୍‌ ବଲ୍‌ ଓ ଫୁଟବଲ ର ଦ୍ବିତୀୟ ରାଉଣ୍ଡକୁ ଉନ୍ନତି ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଭଲିବଲରେ ପଞ୍ଜାବ ୟୁନିଭରସିଟି ଦ୍ବିତୀୟ ରାଉଣ୍ଡକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ।  

ସେହିପରି ଭଲିବଲ୍‌ରେ କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର ୟୁନିଭରସିଟି, ପଞ୍ଜାବର ଲଭଲି ୟୁନିଭରସିଟିକୁ ୩-୦ ସେଟରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି । ଦ୍ବିତୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ଏସ୍‌ଆରଏମ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ- ମାଙ୍ଗୋଲୋର ୟୁନିଭରସିଟି କୁ ସିଧାସଳଖ ୩-୦ ସେଟ୍‌ରେ ହରାଇଛି । ଫେନସିଂର ଫାଇନାଲ ପାଇଁ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ସ୍ଥିର ହୋଇ ସାରିଛନ୍ତି । ଅଙ୍ଗଲ ଆଦିତ୍ୟ, ସର୍ବଜିତ ସିଂହ, ମନଦୀପ ସିଂହ , ଅଭିଜିତ ସନ୍ତୋଷ ଏହି ବିଭାଗର ଫାଇନାଲକୁ ଉନ୍ନିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତୀରନ୍ଦାଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ପ୍ରି ରାଉଣ୍ଡ ବି ଶେ​ଷ ହୋଇଛି ।

ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆର ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ କଟକ ଇଣ୍ଡୋର ହଲରେ ହୋଇଛି। ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ବିଭିନ୍ନ ଇଭେଣ୍ଟ କିଟ୍‌ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସର ସମେତ କଟକ ଇଣ୍ଡୋର ଷ୍ଟାଡିଅମ୍‌, କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିଅମ୍‌ ଆଦି୧୦ ଟି ସ୍ଥାନରେ ହେଉଛି । ଦେଶର ଦେଢଶହ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ସାଢେ ୩ ହଜାର ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି । ୧୦ ଦିନ ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୧୭ଟି ଗେମ୍‌ ଖେଳାଯିବ । ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଆଗକୁ ସ୍କୁଲ ଓ ଫିଜିକାଲି ଚାଲେଞ୍ଜ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ବି ଏଭଳି ଗେମ୍‌ ଆୟୋଜନ ହେବକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି।

   Related Posts