scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କେରଳର ଟ୍ବିନ୍ସ ଟାଉନ୍ କୋଡ଼ିହ୍ନି, ପ୍ରତି ଘରେ ଜନ୍ମ ନେଉଛନ୍ତି ଯମଜ ଶିଶୁ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ପିଲା ଯାଆଁଳା

8/11/2022 at 11:18 PM

କୋଚି: ବିଚିତ୍ର ଏ ଦୁନିଆ । କେଉଁ ସ୍ଥାନ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ପାଇଁ ପରିଚିତ ତ, କେଉଁ ସ୍ଥାନ ଭାଷା ଓ ସଂସ୍କୃତିକୁ ନେଇ ପରିଚୟ ପାଇଛି । ହେଲେ ଦେଶରେ ଏମିତି ଏକ ଗାଁ ରହିଛି ଯାହା ଯାଆଁଳା ଶିଶୁଙ୍କୁ ନେଇ ନୂଆ ପରିଚିୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଏଭଳି ଏକ ଭିନ୍ନ ଗାଁ ହେଉଛି କେରଳର କୋଡ଼ିହ୍ନି । ଯେଉଁଠି ପ୍ରତି ଘରେ ଜନ୍ମ ନେଉଛନ୍ତି ଯମଜ ସନ୍ତାନ । ମଲ୍ଲପୁରମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହି ଗାଁ ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏଠାରେ ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଛନ୍ତି ।

କୋଡ଼ିହ୍ନି ଗାଁରେ ପ୍ରତି ଘରେ ଯମଜ ସନ୍ତାନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ପୂରା ଦୁନିଆରେ  ହଜାରେ ଶିଶୁରେ ମାତ୍ର ୯ଜଣ ଯାଆଁଳା ଜନ୍ମ ହୋଇଥାନ୍ତି । ହେଲେ ଭାରତର ଏହି ଗାଁରେ ପ୍ରତି ହଜାରେରେ ୪୫ ଶିଶୁ ଯାଆଁଳା ହୋଇ ଜନ୍ମ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହା କିପରି ସମ୍ଭବ ହେଉଛି ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଚଳାଇଛନ୍ତି, ମାତ୍ର ଏଯାଏଁ କୌଣସି ଠୋସ୍ ପ୍ରମାଣ ହାତରେ ଲାଗିନାହିଁ ।

କେରଳ କୋଡିହ୍ନିରେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ବସବାସ କରନ୍ତି । କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ଏଠାରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଯମଜ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ି ଚାଲିଛି । ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ୨୮୦ଜଣ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ । ସେହି ବର୍ଷ ୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ମହିଳାଙ୍କ ଆସନ୍ନ ପ୍ରସବ ପରେ ୧୫ ଯାଆଁଳା ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏହା ପରେ କୋଡିହ୍ନି ଗାଁ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲା । ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ତିନି ପିଢୀ ହେଲା ଏଠାରେ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହେଉଛନ୍ତି । ଡାକ୍ତର କୃଷ୍ଣ ଶ୍ରୀବିଜୁ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଚତ୍ମକାର ୬୦ରୁ ୭୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଯମଜ ସନ୍ତାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ବିଗୁଣିତ ହୋଇଛି । ଏହା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଖାଦ୍ୟପେୟର ପ୍ରଭାବ ନୁହେଁ ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ।

କୋଡିହ୍ନି ଗାଁର ଏହି ରହସ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ୨୦୧୬ରେ ଭାରତ, ଜର୍ମାନୀ ଓ ଲଣ୍ଡନର ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ସାମୂହିକ ଭାବେ ଗବେଷଣା କରିଥିଲେ । ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ଡିଏନଏର ସାମ୍ପୂଲ ନେଇ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ, ହେଲେ ଏଥିରେ କୌଣସି ସଠିକ୍ ତଥ୍ୟ ମିଳିନଥିଲା ।  ତେବେ କେଉଁ କାରଣରୁ ଯମଜ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ନେଉଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ କେବେ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ଥର ଗାଁର ଦୁଇ ଯାଆଁଳା ଭଉଣୀ ନିଜ ଶ୍ରେଣୀରେ ୮ଜଣ ଯମଜ ପିଲାଥିବା ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ । ପରେ ସ୍କୁଲରେ ମୋଟ୍ ୨୪ ଯୋଡ଼ା ଯାଆଁଳା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଥିବା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ଗାଁର ବିଚିତ୍ର ରହସ୍ୟ ।  

କୋଡିହ୍ନ ଗାଁ ଏବେ ଟ୍ବିନ୍ସ ଟାଉନ୍ ଭାବେ ପରିଚିତ । ଯମଜ ସନ୍ତାନଙ୍କ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାସନ ଓ ପରିବାରକୁ ସହାୟତା ପାଇଁ ଟ୍ବିନ୍ସ ଏଣ୍ଡ୍ କିନ୍ ଏସୋସିଏସନ୍ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ଗଠନ ହୋଇଛି ।

   Related Posts