ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପରେ ଡ୍ରୋନ୍‌ ଉଡାଇବା ଘଟଣା : ଅପଲୋଡ ଭିଡିଓ ଡିଲିଟ୍‌ କଲେ ୟୁଟ୍ୟୁବର, ଆଉ ହାତଯୋଡି କ୍ଷମା ବି ମାଗିଲେ…
  • ||
  • ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ଗିରଫ ମାମଲା, ଇଡିକୁ ସବୁ ତଥ୍ୟ ଦେଲା କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସ
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଟ୍ୟାଙ୍କରରୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲିକ୍‌, ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||

ଶ୍ୱଶୁର ସମ୍ପତ୍ତିରେ ଜ୍ୱାଇଁର ନାହିଁ ଆଇନଗତ ଅଧିକାର: ହାଇକୋର୍ଟ

4/10/2021 at 8:41 PM

ଥିରୁଅନନ୍ତପୁରମ ୦୪/୧୦ : କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ୱଶୁର ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ କୋଠାରେ ଜ୍ୱାଇଁ ଆଇନଗତ ଅଧିକାର ଦାବି କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏନ ଅନିଲ କୁମାର ଏକ ଆଦେଶ ଜାରି କରି କନ୍ନୁରର ତାଳିପରାମ୍ବାରେ ରହୁଥିବା  ଡେଭିସ୍ ରଫେଲଙ୍କ ପିଟିସନ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସେ ପାୟାନୁରର ନିମ୍ନ ଅଦାଲତଙ୍କ ଆଦେଶ ବିରୋଧରେ ଆବେଦନ କରି ନିଜ ଶ୍ୱଶୁରଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ନିଜର ଅଧିକାର ଥିବା ଦାବି କରିଥିଲେ।

ଶ୍ୱଶୁର ହେଣ୍ଡି ଥୋମାସ ଟ୍ରାଏଲ କୋର୍ଟରେ ଏକ ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଡେଭିସଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିରେ କବଜା କିମ୍ବା ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଘରର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ କବଜା ଓ ଆନନ୍ଦରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ନକରିବାକୁ ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ମାଗିଥିଲେ।

ନ୍ୟୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ହେଣ୍ଡି ସେଣ୍ଟ ପାଲ୍ ଚର୍ଚ୍ଚ, ଥ୍ରୀଚମ୍ବରାମଙ୍କ ତରଫରୁ ଫାଦର ଜେମ୍ସ ନସରଥଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଉପହାର ଆଧାରରେ ସମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥିବା ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ନିଜେ ନିଜ ଟଙ୍କାରେ ପକ୍କା ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପରିବାର ସହିତ ଏଠାରେ ରହୁଛନ୍ତି। ସେ ଯୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ଜ୍ୱାଇଁର କୌଣସି ଅଧିକାର ନାହିଁ।

ଅପରପକ୍ଷରେ ଜ୍ୱାଇଁ ଯୁକ୍ତି  କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକାନା ଅଧିକାର ସନ୍ଦିଗ୍ଧଜନକ କାରଣ କଥିତ ଉପହାର ଚର୍ଚ୍ଚର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉପହାର ସଦୃଶ ପରିବାରକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେ ହେଣ୍ଡ୍ରିଙ୍କ ଏକମାତ୍ର ଝିଅ ସହିତ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିବାହ ପରେ ତାଙ୍କୁ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେଥିପାଇଁ ସେ ଘରେ ରହିବାର ତାଙ୍କର ଅଧିକାର ଅଛି। ନିମ୍ନ ଅଦାଲତ କହିଥିଲେ ଯେ ଜ୍ୱାଇଁର ସମ୍ପତ୍ତିରେ କୌଣସି ଅଧିକାର ନାହିଁ। ଉଭୟ ପକ୍ଷର ଦଲିଲ ଶୁଣିବା ପରେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜ୍ୱାଇଁକୁ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ମୁସ୍କିଲ।

   Related Posts