scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ହନୁମାନଙ୍କର ଏପରି ଏକ ମନ୍ଦିର, ଯେଉଁଠାରେ ପୂଜା କରନ୍ତି ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ

26/01/2024 at 3:48 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୦୧: ଭାରତରେ ହନୁମାନଙ୍କର ଅନେକ ଚମତ୍କାରୀ ମନ୍ଦିର ରହିଛି । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ହନୁମାନଜୀଙ୍କର ଖୁବ ମହତ୍ୱ ରହିଛି । ତାଙ୍କର ପୂଜା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଜାଣନ୍ତି କି ଭାରତରେ ହନୁମାନଙ୍କର ଏପରି ଏକ ମନ୍ଦିର ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ପୂଜା କରନ୍ତି ମୁସଲମାନ । ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଛି ନା କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ ।

ମନ୍ଦିରଟି କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଗଡଗ ଜିଲ୍ଲାର କୋରିକୋପ୍ପା ଗାଁରେ ରହିଛି । ଏହା ହେଉଛି ଦେଶର ଏକମାତ୍ର ମନ୍ଦିର ଯେଉଁଠାରେ ବଜରଙ୍ଗବାଲୀ ମୁସଲିମଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହା ପଛର କାରଣ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ ରୋଚକ ମଧ୍ୟ ।

କୁହାଯାଏ କି କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଏହି ଗାଁରେ ବହୁ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ହଇଜା ବ୍ୟାପିଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ଗାଁରେ ରହୁଥିବା ସମସ୍ତ ଲୋକ ଗାଁରୁ ପଳାୟନ କରିଥିଲେ । ଖାସ୍ କରି ଗାଁକୁ ଛାଡି ଚାଲିଯାଇଥିଲେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ରହି ନ ଥିଲେ । ଗାଁର ସମସ୍ତ ମୁସଲମାନ ମଧ୍ୟ ଗାଁ ଛାଡିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଗାଁରେ ଥିବା ହନୁମାନଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଥିଲା ।

ଏହି କାରଣରୁ ନିକଟସ୍ଥ ବଦନୀ ଗାଁର କିଛି ମୁସଲମାନ ପରିବାର ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜାପାଠ କରିଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାଏଁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ଦାୟିତ୍ୱ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଉପରେ ରହିଛି । ଆଉ ଏହାକୁ ଅନୁସରଣ କରିଆସୁଛନ୍ତି ସମସ୍ତେ ।

You Can Read:

   Related Posts