HBD କରିସ୍ମା କପୁର : ଅଭିନୟ ପାଇଁ ଛାଡିଥିଲେ ପାଠପଢା, ୧୬ ବର୍ଷରେ କରିଥିଲେ ଡେବ୍ୟୁ

Published By : Prameya-News7 Bureau | June 25, 2024 IST

ମୁମ୍ଵାଇ ୨୫।୦୬: ବଲିଉଡର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ କରିସ୍ମା କପୁର। ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨୫ ଜୁନ୍ ରେ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ସେଲିବ୍ରେସନ କରନ୍ତି । ୯୦ ଦଶକର ଚୁଲବୁଲି ତଥା କ୍ଵିନ୍‌ ଲୋଲୋ। ସେ ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା କରିସ୍ମା ୯୦ ଦଶକରେ ଏକକ ଭାବରେ ବଲିଉଡରେ ରାଜ୍‌ କରିଥିଲେ। ବଲିଉଡରେ କରିସ୍ମା କପୁରଙ୍କ ଏକ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଥିଲା । ତାଙ୍କର ପୁରା ପରିବାରର ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବ୍ୟାକ୍‌ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଅଛି ଏବଂ ଅଭିନେତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ବଲିଉଡରେ ନିଜର କ୍ୟାରିୟର କରିଥିଲେ । ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀ ୨୫ ଜୁନ୍ ୧୯୭୪ ରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଅଭିନେତା ରନ୍ଧୀର କପୁର ଏବଂ ଅଭିନେତ୍ରୀ ବବିତା କପୁରଙ୍କ ଠାରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ ୯୦ ଦଶକର ରାଣୀ କରିସ୍ମା କପୁରଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷ ସହିତ ପରିଚିତ କରାଇବା ।

କରିସ୍ମା ବଲିଉଡରେ କ୍ୟାରିୟର କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ପାଠ ପଢା ଛାଡିଥିଲେ । କରିସ୍ମା ତାଙ୍କ ପିଲାଦିନରେ ଶ୍ରୀଦେବୀ ଏବଂ ମାଧୁରୀ ଦୀକ୍ଷିତଙ୍କ ପରି ବଡ ଅଭିନେତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇଥିଲେ। କରିସ୍ମା ମାତ୍ର ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ବଲିଉଡରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଥିଲା ୧୯୯୧ ରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିବା 'ପ୍ରେମ କୈଦି'। ଯାହା ବକ୍ସ ଅଫିସରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା । ବଲିଉଡରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିବା ପରେ କରିସ୍ମା ଧୀରେ ଧୀରେ ବଲିଉଡରେ ନିଜକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିଥିଲେ। ପ୍ରେମ କୈଦିଙ୍କ ସହ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିବା କରିସ୍ମା ୧୯୯୨ ରେ ଫିଲ୍ମ 'ପୋଲିସ୍ ଅଫିସର୍'ରେ ଭେଟେରାନ୍ ଅଭିନେତା ଜ୍ୟାକି ଶ୍ରଫଙ୍କ ସହ କାମ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଗୋବିନ୍ଦାଙ୍କ ସହ ରାଜ ବାବୁ ଫିଲ୍ମରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ।

ଫିଲ୍ମ 'ରାଜା ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନୀ' କରିସ୍ମାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରରେ ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା। ୧୯୯୬ରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିବା ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟି ବକ୍ସ ଅଫିସରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ଏଥିରେ କରିସ୍ମା ଏବଂ ଅମୀରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୁଟିଂ ହୋଇଥିବା ଚୁମ୍ବନ ଦୃଶ୍ୟ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପରେ କରିସ୍ମା ବଲିଉଡର ଜଣେ ପ୍ରମୁଖ ଅଭିନେତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ।

କରିସ୍ମା କେବେ ପଛକୁ ଚାହିଁ ନଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସଫଳ କ୍ୟାରିଅରରେ ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଅନ୍ଦାଜ୍, କୁଲି ନମ୍ବର ୧ , ଜୁଡୱା, ହିରୋ ନମ୍ବର ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଛନ୍ତି। ବିବି ନଂ ୧,, ହସିନା ମାନ୍ ଜୟେଗି, ଦୁଲହନ୍ ହମ୍ ଲେ ଜୟେଙ୍ଗେ, ଚଲ ମେରେ ଭାଇ, ସାଜନ ଚଲେ ସସୁରାଲ୍ ଭଳି ଫିଲ୍ମ ଦେଇ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଦିୱାନା କରିଥିଲେ।  ପର୍ସନାଲ ଲାଇଫ୍‌ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ କରିସ୍ମା ଅଭିଷେକ ବଚ୍ଚନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କୌଣସି କାରଣରୁ ଏହି ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ୨୦୦୩ରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଞ୍ଜୟ କପୁରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ସମ୍ପର୍କ ୧୩ ବର୍ଷ ପରେ ୨୦୧୪ ରେ ଛାଡପତ୍ର ସହିତ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ବିବାହରୁ କରିସ୍ମାଙ୍କର ଦୁଇଟି ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି, ପୁଅ କିଆନ ରାଜ କପୁର ଏବଂ ସମାଇରା କପୁର ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.