scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଅନନ୍ତକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହି ପାରିବନି ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା, EWS କୋଟା ଉପରେ ମୋହର ସହ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଲେ ସନ୍ଦେଶ

7/11/2022 at 4:59 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ସରକାରୀ ଚାକିରୀରେ ମିଳୁଥିବା ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଇଡବ୍ଲୁଏସ କୋଟା ସପକ୍ଷରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ୫ ଜଜଙ୍କ ସାମ୍ୱିଧାନିକ ଖଣ୍ଡପୀଠ ୩-୨ରେ ଏହି କୋଟା ପକ୍ଷର ରାୟ ଶୁଣାଣିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ୟୁୟୁ ଲଲିତ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଏସ. ରବିନ୍ଦ୍ର ଭଟ୍ଟ ଏହି କୋଟାକୁ ଅନୁଚିତ ଦର୍ଶାଇ ଏବଂ ସାମ୍ୱିଧାନର ମୂଳ ଭାବନାର ବିପରୀତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଜଷ୍ଟିସ ଭଟ୍ଟ ଏହା ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ବୟାନ ରଖି ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସୀମାର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବା ଭୁଲ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଏହା ସମ୍ୱିଧାନର ମୂଳ ଭାବନାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଓବିସି ଏବଂ ଏସସି-ଏସଟି ବର୍ଗରେ ଗରିବଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସବୁଠୁ ଅଧିକ । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଆର୍ଥିକ ଆଧାରରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ସଂରକ୍ଷଣରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବାହାର ରଖାଯିବା ଭେଦଭାବପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ ।

ଜଷ୍ଟିସ ରବିନ୍ଦ୍ର ଭଟ୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ସମ୍ୱିଧାନରେ ସାମାଜିକ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ରୂପେ ପଛୁଆ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣ କଥା କୁହାଯାଇଛି । ଆର୍ଥିକ ଆଧାରରେ ସଂରକ୍ଷଣ କଥା କୁହାଯାଇ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଆର୍ଥିକ ରୂପେ ପଛୁଆ ଲୋକଙ୍କ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟା ଓବିସି ଏବଂ ଏସସି-ଏସଟି ସମୁଦାୟରେ ରହିଛି । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଏଥିପାଇଁ ଅଲଗା ସଂରକ୍ଷଣର କଣ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଜଷ୍ଟିସ ରବିନ୍ଦ୍ର ଇଡବ୍ଲୁଏସ କୋଟାକୁ ସମ୍ୱିଧାନର ମୂଳ ଭାବନାର ବିପରୀତ ଦର୍ଶାଇ ଏହି ସଂରକ୍ଷଣ କିଛି ବର୍ଗଙ୍କୁ ବାହାର କରୁଛି, ଯାହା ଭେଜଭାବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ଭୁଲ କହିବା ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏହା ସମାନତାର ଅଧିକାର ଅର୍ଥ ସଂରକ୍ଷଣର ଅଧିକାର ହୋଇଯିବ।

ଇଡବ୍ଲୁଏସ କୋଟାର ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ଜଷ୍ଟିସ ଜେପି ପାରଦୀୱାଲାଙ୍କ ଟିପ୍ପଣୀ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି । ସେ ଇଡବ୍ଲୁଏସ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ଠିକ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ନେଇ ବଡ଼ ସନ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ସଂରକ୍ଷଣ ଅନନ୍ତକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିପାରିବ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ କୌଣସି ମାମଲାର ଶେଷ ସମାଧାନ ନୁହେଁ । ଏହା କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ଶେଷ ପାଇଁ ଏକ ଆରମ୍ଭ ମାତ୍ର ଅଟେ । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୨୦୧୯ରେ ସଂସଦରୁ ୧୦୩ତମ ସମ୍ୱିଧାନ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ଅଧିନରେ ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ଗରିବଙ୍କୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା।

   Related Posts