ଜଷ୍ଟିସ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ ହେବେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି, CJI ୟୁୟୁ ଲଲିତ କଲେ ସୁପାରିଶ

Published By : Prameya-News7 Bureau | October 11, 2022 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧/୧୦: ଦେଶର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ୟୁୟୁ ଲଲିତ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବରେ ଜଷ୍ଟିସ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିଶ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଆଜି ସେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଡି.ଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କୁ ଦେଶର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯିବ ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଅନ୍ୟ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଚିଠି ତାଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜଷ୍ଟିସ ୟୁୟୁ ଲଲିତ ମଧ୍ୟ ସମାନ ମାମଲାରେ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଚିଠି ଲେଖି ଜଷ୍ଟିସ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିଶ କରିବେ । ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିଶ କରିବାକୁ ଆଇନ ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା କୁହାଯାଇଥିଲା ।

ସୂଚନା ଥାଉକି, ଜଷ୍ଟିସ୍ ୟୁୟୁ ଲଲିତ ନଭେମ୍ବର ୮ରେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ପଦରୁ ଅବସର ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହା ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ ପ୍ୟାନେଲରେ ଥିବା ଜଷ୍ଟିସ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଦ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଅବଦୁଲ ନାଜିର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ୪ ଜଣ ବିଚାରପତିଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ନେଇ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ, CJI UU ଲଲିତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଥିବା କଲେଜିୟମ ଦ୍ୱାରା ୪ ଜଣ ବିଚାରପତିଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେକୌଣସି CJI ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିବାର ମାତ୍ର ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ କଲେଜିୟମକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବାବେଳେ ବିଚାରପତି ନିଯୁକ୍ତିକୁ ସୁପାରିଶ କରିପାରନ୍ତି । ଏହି ଦୁଇ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଆପତ୍ତି ଯୋଗୁଁ ୪ ଜଣ ବିଚାରପତି ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରିନଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ୟୁୟୁ ଲଲିତଙ୍କ ଅବସର ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ମାସରୁ କମ୍ ସମୟ ବାକି ଅଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏ ବିଷୟରେ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.