oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୦୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପିଏଫଆଇ ଉପରେ ଲାଗିଲା ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ମାଆ ବିରଜାଙ୍କ ପୀଠରେ ଚାଲିଛି ନବଦିନାତ୍ମକ ପୂଜା, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରଥଟଣା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ନବରାତ୍ରର ତୃତୀୟ ଦିନ, ମନ୍ତ୍ରଧ୍ୱନୀ ଓ ଚଣ୍ଡୀପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ଝଙ୍କଡ଼ ପୀଠ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ସହରରେ ପଶିଲେ ୩ ହାତୀ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ମୃତ
  • ||

ନନ୍ଦନକାନନରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଜଙ୍ଗଲ ସଫାରୀ, ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଗଡିଛି ୨ଟି ସଫାରୀ ବସ୍

16/08/2021 at 3:46 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୬।୮: ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଜଙ୍ଗଲ ସଫାରୀ । କୋଭିଡ୍ ଯୋଗୁଁ ଦୀର୍ଘ ଦେଢ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ଥିଲା ନନ୍ଦନକାନନ ଜଙ୍ଗଲ ସଫାରୀ । ସୋମବାର ଏହାକୁ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ। ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୨ଟି ସଫାରୀ ବସ୍ ଗଡିଛି । ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମଧ୍ୟ ସଫାରୀ ବୁଲିବାର ମଜା ନେଇଛନ୍ତି ।

ଚିଡ଼ିଆଖାନାରେ ଜଙ୍ଗଲ ସଫାରୀର ଚାହିଦା ବେଶ ଅଧିକ । କିନ୍ତୁ ଦୀର୍ଘ ଦେଢ ବର୍ଷ କାଳ ନନ୍ଦନକାନନରେ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା ଜଙ୍ଗଲ ସଫାରୀ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ନିରାଶ ହୋଇ ଫେରୁଥିଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ । ହେଲେ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଜଙ୍ଗଲ ସଫାରୀ । କୋଭିଡ୍ ନିୟମାବଳୀକୁ ମାନି ଏହି ସୁବିଧା ପୁଣି ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ସୋମବାର ଏହା ଖୋଲିଥିବାରୁ କିଛି ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମଧ୍ୟ ସଫାରୀ ବସରେ ବୁଲି ନନ୍ଦନକାନନରେ ୪ଟି ସଫାରୀ ବାଘ, ସିଂହ, ଭାଲୁ ଓ ହାରବିବୋରସ ସଫାରୀ ବୁଲିବାର ମଜା ନେଇଥିଲେ । ବସ୍ ବୁଲିଲାବେଳେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ବାଘ, ଭାଲୁ, ସିଂହ, ମୟୁର, ହରିଣ ବାରହା ପରି ପଶୁପକ୍ଷୀ ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ । କିଛି ଅଣ ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମଧ୍ୟ ସଫାରୀରେ ବୁଲିବା ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ  ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ନନ୍ଦନକାନନ ଖୋଲାଯାଇଛି । ଏକ ସପ୍ତାହ ହେଲାଣି ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏଠାରେ ଆସୁଛନ୍ତି ।  ପ୍ରତି ଦିନ ପାଖାପାଖି ୨ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟଟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ରହୁଛି । ତେବେ ଜଙ୍ଗଲ ସଫାରୀ ଆହୁରି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବ । ଏହି ସଫାରୀ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ନନ୍ଦନକାନନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ  ଆଉଟସୋର୍ସକୁ ଦାୟିତ୍ବ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ ସୋମବାର ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସଫାରୀ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ଏହି ଦୁଇଟି ସଫାରୀ ବସ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ନନ୍ଦନକାନନ ଉପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏହାକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ସଫାରୀରେ ଯିବା ପାଇଁ ସିଟ୍ ପିଛା ୬୦ ଟଙ୍କା ରଖାଯାଇଛି । ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲେ ଆଗକୁ ଆହୁରି ୫ଟି ବସ୍ ଚଳାଚଳ ହେବ । ଚିଡ଼ିଆଖାନାରେ ଜଙ୍ଗଲ ସଫାରୀ ଦେଖିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଥାଏ । ଏଠାରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବେ କେମିତି ପଶୁପକ୍ଷୀ ରୁହନ୍ତୁ ଏହା ଦେଖିପାରିବେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ବୋଲି ନନ୍ଦନକାନନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ।

ନନ୍ଦନକାନନରେ ୪ଟି ସଫାରୀ ଥିବାବେଳେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ହାତୀ ସଫାରୀ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଠାରେ ହାତୀ ସଂଖ୍ୟା କମ୍ ରହିଛି । ତେବେ କପିଳାସରୁ ହାତୀ ଅଣାଯିବ ବୋଲି ନନ୍ଦନକାନନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି । ହାତୀ ଆସିବା ପରେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ ହାତୀ ସଫାରୀ । ହାତୀ ସଫାରୀ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ।

   Related Posts