ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଡେରିରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ, ଜୁନ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଖରାରେ ଜଳିବ ଓଡିଶା

27/05/2022 at 7:34 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୭/୦୫: ଏ ବର୍ଷ ବିଳମ୍ବରେ ଆସିବ ମୌସୁମୀ । କେରଳ ଛୁଇଁବାକୁ ଡେରି ହେବ । ଜୁନ୍‌ ୧୦ ପୂର୍ବରୁ ମୌସୁମୀ ଓଡ଼ିଶା ମାଟି ବି ମାଡ଼ିବାର ସମ୍ଭାବନା କ୍ଷୀଣ । ପୂର୍ବରୁ ଆକଳନ କରାଯାଉଥିଲା, ଜୁନ୍‌ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ହିଁ ମୌସୁମୀ ଓଡ଼ିଶା ଛୁଇଁପାରେ । ହେଲେ ମୌସୁମୀ ଯେମିତି ଧିମେଇ ଧିମେଇ ଆସୁଛି, ଜୁନ୍‌ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାକ୍‌ ମୌସୁମୀ ସମ୍ଭାବନା ବି କମ୍‌ । ବରଂ ଜୁନ୍‌ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ଓଡ଼ିଶାରେ ନିଆଁ ଢାଳିବ । ଡହଡହ ଖରାରେ ଜଳିବ ସାରା ରାଜ୍ୟ ।

ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ତାଜା ଆକଳନ ହେଲା, ଜୁନ୍‌ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ତାତି ଚଳିତବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିପାରେ । ୪୬-୪୭ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍‌ ତାତିରେ ଭାଜି ହୋଇଯିବ ଓଡ଼ିଶା । ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କି ଉପକୂଳ, ମିଳିବନି ନିସ୍ତାର । ଗରମ ସାଙ୍ଗକୁ ଭୀଷଣ ଗୁଳୁଗୁଳି କରିବ ଛଟପଟ । ପାଣିପାଗକୁ ନେଇ ଏମିତି ଚରମ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଦେଖାଇଲାଣି ବିଶେଷଜ୍ଞ ।

ଏ ବର୍ଷ ମୌସୁମୀ କେରଳ ଛୁଇଁବା ନେଇ ଯେଉଁ ତାରିଖ (୨୭ ମେ’) ଆକଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ଏ ଅପେକ୍ଷା ଆଉ କିଛି ଦିନ ଲମ୍ବିପାରେ । ମୌସୁମୀ ଠିକଣା ସମୟରେ ଆସିଲେ ବି ଆରମ୍ଭରେ ଭଲ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ । ଆଗମୀ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ କୌଣସି ଲଘୁଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସମ୍ଭାବନା କ୍ଷୀଣ । ତେଣୁ ମୌସୁମୀ ବିଶେଷ ସକ୍ରିୟ ହୋଇନପାରେ । ସେତିକି ନୁହେଁ, ଜୁନ୍‌ ୧୦ ପୂର୍ବରୁ ମୌସୁମୀ ଓଡ଼ିଶା ମାଟି ମାଡ଼ିବାର ନାହିଁ । ଏମିତିକି ଏ ତାରିଖ ଆହୁରି ଘୁଞ୍ଚିପାରେ ।

ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଆକଳନ କରିଛି, ଆସନ୍ତା ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ଦକ୍ଷିଣ ଆରବ ସାଗର, ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଓ ଲାକ୍ଷାଦ୍ୱୀପର କିଛି ଅଂଶକୁ ଛୁଇଁବ । ଏଇ ସପ୍ତାହରେ ମୌସୁମୀ କେରଳ ପ୍ରବେଶ କରିବ । ମାତ୍ର କେବେ ଛୁଇଁବ, ତାହା ଏଯାଏ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ ।

ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ (ସୋଆ) ପରିଚାଳିତ ପରିବେଶ ଓ ଜଳବାୟୁ କେନ୍ଦ୍ର (ସିଇସି) ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ଆକଳନ ହେଲା, ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମରୁ ତତଲା ପବନ ପ୍ରବାହ କାରଣରୁ ୨୯ ତାରିଖରୁ ତାତି ବଢ଼ିବ ରାଜ୍ୟରେ । ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରା ହେବ । କେତେକ ଜାଗାରେ ତାତି ୪୪ରୁ ୪୭ ଡିଗ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛୁଇଁପାରେ । ଉପକୂଳରେ ବି ତ୍ରାହି ମିଳିବନି । ଏମିତିକି ଉପକୂଳ ତାତି ବି ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଞ୍ଚଳ ସହ ସମାନ ହୋଇପାରେ ।ଗୁ ଳୁଗୁଳି ବଢ଼ିବ । ଓଡ଼ିଶାରେ ଜୁନ୍‌ ୧୦ ଆଗରୁ ମୌସୁମୀ ପ୍ରବେଶ କରିନପାରେ । 

କୃଷି ପାଣିପାଗ ବିଶାରଦ ଡକ୍ଟର ସୁରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ପଶୁପାଳକ ମଧ୍ୟ ତାତି ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଆକଳନ ହେଲା, ଆସନ୍ତା ୩୧ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାଳବୈଶାଖୀ ହେବା ସହ ତାପମାତ୍ରା ବିଶେଷ ବଦଳିନି । ଜୁନ୍‌ ପହିଲା ପରେ ରାଜ୍ୟ ତମାମ ଗରମ ବଢ଼ିବ । ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ ଗରମ । ଜୁନ୍‌ ୩ ଓ ୪ ତାରିଖବେଳକୁ ରାଜ୍ୟର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ୪୪ ଡିଗ୍ରୀ ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ରହିପାରେ । ଏପରିକି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପାରଦ ବି ୪୪ ଛୁଇଁପାରେ । ଗୁଳୁଗୁଳି ବି ଅଧିକ ରହିବ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ଛଟପଟ କରିପାରେ ।

କେରଳରେ ଗତ କିଛିଦିନ ହେଲା ସ୍ୱଳ୍ପ ବର୍ଷା ହେଉଛି । ୨୭ରୁ ୩୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିରୁବନ୍ତପୁରମ ଓ ସଂଲଗ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା କମିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ କେରଳ ଉପକୂଳରେ ସମୁଦ୍ର କଡ଼େକଡ଼େ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହେଉଛି । ସ୍ଥଳଭାଗକୁ ମୌସୁମୀ ଆସିପାରୁନି । ସାମୟିକ ଭାବେ ମେ’ ୩୧ ଓ ଜୁନ୍‌ ୧ରେ ଉପକୂଳରେ କିଛି ବର୍ଷା ବଢିବ । ତା’ପରେ ପୁଣି କମିଯିବ, ଦୁର୍ବଳ ରହିବ । ଜୁନ୍‌ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୌସୁମୀ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବା ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ । ଓଡ଼ିଶାକୁ ଜୁନ୍‌ ୧୦ ଆଗରୁ ମୌସୁମୀ ଆସିବା ସମ୍ଭାବନା କମ୍‌ । ହୁଏତ ଆହୁରି ବିଳମ୍ବ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ପ୍ରଫେସର ପଶୁପାଳକ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts