scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କେବଳ ଯୋଶୀମଠ ନୁହେଁ, ନୈନିତାଲ ଏବଂ ଉତ୍ତରକାଶୀରେ ମଧ୍ୟ ଧସୁଛି ମାଟି, ବୈଶଷଜ୍ଞଙ୍କ ଚେତାବନୀ

9/01/2023 at 9:09 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଯୋଶୀମଠ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଭାବିତ ସହର ଘୋଷିତ ହୋଇଛି । ଏଠାରେ ମାଟି ଧସିବାକୁ ନଜରରେ ରଖି ବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଭୂ-ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ବିପଦ କେବଳ ଯୋଶୀମଠକୁ ନାହିଁ ବରଂ ନୈନିତାଲ ଏବଂ ଉତ୍ତରକାଶୀରେ ମଧ୍ୟ ମାଟି ଧସିବା ଜାରି ରହିଛି । ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷରୁ ଯୋଶୀମଠ ପାଇଁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଚେତାବନୀକୁ ଯେପରି ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଥିଲା, ଠିକ୍ ସେହିପରି ନୈନିତାଲ ଏବଂ ଉତ୍ତରକାଶୀକୁ ନେଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ଚେତାବନୀକୁ ମଧ୍ୟ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଛି । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଯୋଶୀମଠର ୬୦୦ରୁ ଅଧିକ ଘରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ମାରୱାଡି ଅଞ୍ଚଳରେ ମାଟି ତଳୁ ପାଣି ଲଗାତାର ବୋହିବାରେ ଲାଗିଛି । ଯାହା ଏକ ବଡ଼ ବିପଦର ସଂକେତ ଦେଉଛି ।

କମାଓଁ ୟୁନିଭରସିଟିର ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରଫେସର ବାହାଦୂର ସିଂ କୋଟଲିଆଙ୍କ ବୟାନକୁ ନେଇ ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଯୋଶୀମଠ ପରି ନୈନିତାଲ, ଉତ୍ତରକାଶୀ, ରୁଦ୍ରପ୍ରୟାଗ ଏବଂ ଚମ୍ପାବତରେ ମଧ୍ୟ ମାଟି ଧସିବା ଜାରି ରହିଛି । ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ସଂକଟ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ତେବେ ଏହା ପଛରେ ମାନବୀୟ ଗତିବିଧି ଏବଂ ଟୋ-ଇରୋଜନ ଦାୟୀ ରହିଛି । ଏଠାକୁ ବଡ଼ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକଙ୍କ ଆସିବା ଏବଂ ଅଧିକ ଏବଂ ସମ୍ୱେଦନଶୀଳ ନିର୍ମାଣ ସହ ଖନନ ବିପଦର କାରଣ ହୋଇଛି ।

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଯୋଶୀମଠରେ ଯେଉଁ ସ୍ଥିତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି ତା ପଛରେ ମେନ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଥ୍ରିଷ୍ଟ ଦାୟୀ ରହିଛି । ଏହା ଏକ ଭୂବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଟେ । ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତୀୟ ପ୍ଲେଟ୍ ୟୁରେସିୟନ ପ୍ଲେଟ ତଳକୁ ଖସିଥାଏ । ଏହି ଗତିବିଧି ଯୋଗୁଁ ଏଠାରେ ଭୂମିକମ୍ପ ହୋଇଥାଏ । ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ପାହାଡରୁ ଆସୁଥିବା ପାଣିର ମାର୍ଗରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହେବା । ବର୍ଷା ଏବଂ ତୁଷାରପାତ ପରେ ନଦୀରେ ପାଣି ନ ପହଞ୍ଚି ମାଟି ତଳକୁ ଚାଲି ଯାଇ ନିଜ ରାସ୍ତା କରିଥାଏ । ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନୈନିତାଲ ଏବଂ ଉତ୍ତରକାଶୀରେ ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡର ଚାପ ରହିଛି ।

   Related Posts