ଓସ୍କାର ବିଜେତା ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତାଙ୍କ ନିଧନ, ଅବତାର ଓ ଟାଇଟନିକ ଭଳି ଫିଲ୍ମକୁ କରିଥିଲେ ପ୍ରଡ୍ୟୁସ୍

Published By : Prameya-News7 Bureau | July 07, 2024 IST

ମୁମ୍ଵାଇ ୦୭।୦୭: ହଲିଉଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ଜନ୍ ଲଣ୍ଡାଉଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ । ସେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରରେ ଅନେକ ବଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ କିଛି ଅଦ୍ଭୁତ ହଲିଉଡ୍ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଉପହାର ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଦୁନିଆର ସର୍ବାଧିକ ଆୟ କରିଥିବା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ନିର୍ମାତା ଭାବରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ସେ ହଲିଉଡର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ନିର୍ମାତା ତଥା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜେମ୍ସ କ୍ୟାମେରନ୍‌ଙ୍କ ନିକଟତର ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହ ଏକ ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ କମ୍ପାନୀ ଚଳାଉଥିଲେ ।  ଦୁହେଁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଏକାଠି କାମ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏକାଠି ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଅଂଶ ଥିଲେ।

 

ନିର୍ମାତା ବିଷୟରେ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ ଏବଂ କର୍କଟ ରୋଗ ସହ ଲଢୁଥିଲେ। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏହି ସୂଚନା ବାଣ୍ଟିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ କହିଛନ୍ତି - ମୋର ହୃଦୟ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଗର୍ବିତ ଅନୁଭବ କରୁଛି ଯେ ତାଙ୍କ ହେତୁ ମୁଁ ଏକ୍ସଟ୍ରା ଅଡିନାରୀ ଜୀବନ ପାଇଲି । ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ଜାଣନ୍ତି। ମୁଁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ସେ ଏତେ ଭଲ ଭାଇ ଥିଲେ ଯେ ଦୁନିଆର କୌଣସି ଭଉଣୀ ସ୍ୱପ୍ନରେ ମଧ୍ୟ ଭାବି ପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଜନ୍‌ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରରେ ଅନେକ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ । ଏକ ସମୟରେ ସେ ବଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ କମ୍ପାନୀ ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀ ଫକ୍ସର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ଦି ମୋଷ୍ଟ ଅଫ୍ ଦି ମୋହିକାନ୍ସ ଏବଂ ଡାଏ ହାର୍ଡ ୨ ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିଲା । ଜେମ୍ସ କାମେରୁନଙ୍କ ସହ ମିଶି ସେ ୧୯୯୭ ରେ ଟାଇଟାନିକ୍ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ, ଯାହା ୱାଲ୍ଡ ୱାଇଡ୍‌ ବକ୍ସ ଅଫିସ୍ ଇତିହାସରେ ୧ ବିଲିୟନ ଡଲାର୍ ରୋଜଗାର କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ହୋଇଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ସେ ଅବତାର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ସର୍ବାଧିକ ଆୟ କରୁଥିବା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ନିର୍ମାତାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହେତୁ ହଲିଉଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ଶୋକର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଛି। ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରୁଛନ୍ତି।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.