scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଟୁଇନ୍ ସିଟିରେ ଜିଓର ଡିଜିଟାଲ୍ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ, ଟ୍ରୁ-୫ଜି ଏକ୍ସପେରିଏନ୍ସ ଜୋନ୍‌ ସମସ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହେବ ସହାୟକ

7/01/2023 at 4:05 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୭।୦୧ : ଟୁଇନ୍ ସିଟିରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଜିଓ ଟ୍ରୁ-୫ଜି ସେବା । ଭୁବନେଶ୍ୱର ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଡିଜିଟାଲ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍ ନେଇ ଦୁଇଦିନିଆ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ଜିଓ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଲାଇଭ୍‌ ୫-ଜି ଏକ୍ସପେରିଏନ୍ସ ଜୋନ୍‌ ସ୍ଥାପନ କରିଛି । ଯାହା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ, ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରର ବୃତ୍ତିଧାରୀଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରୁଛି । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜିଓ କମ୍ୟୁନିଟି କ୍ଲିନିକ୍, ମେଡିକାଲ କିଟ୍‌, ଶିକ୍ଷା, କ୍ଲାଉଡ ଗେମିଙ୍ଗ, ସ୍ମାର୍ଟ ଅଫିସ, ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଓ ବୈପ୍ଳବିକ ଏଆର-ଭିଆର୍‌ ଉପକରଣ,  ଜିଓ ଗ୍ଲାସ୍‌ ଆଦିରେ ୫-ଜିର ଅନ୍ତର୍ନିବେଶୀ ଫାଇଦା ସମ୍ପର୍କରେ ଲାଇଭ୍‌ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି । ଜିଓର ଏହି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ ।

୫-ଜି ବ୍ୟବହାରିକ ପ୍ରୟୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବର୍ଣ୍ଣନା :

ଜିଓ ଟ୍ରୁ-୫ଜି ସ୍ପିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ଜିଓ ଟ୍ରୁ-୫ଜି ଏକ୍ସପେରିଏନ୍ସ ଜୋନରେ ଲାଇଭ୍‌ ସ୍ପିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ଏହାରି ମାଧ୍ୟମରେ ଜିଓ ଉଚ୍ଚ ବ୍ୟାଣ୍ଡୱିଡ୍‌ଥ ଓ ଲୋ ଲାଟେନ୍ସି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି । ସେଥିରେ ହାରାହାରି ୫-ଜି ସ୍ପିଡ ୧.୫ ଜିବି ପର୍ ସେକେଣ୍ଡ ରହିଛି ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଯତ୍ନ: ଗୋଟିଏ ବ୍ୟାଗ୍‌ରେ କ୍ଲିନିକ: ଜିଓ ଟ୍ରୁ-୫ଜିରେ ଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ଳିନିକଗୁଡିକ ସୀମିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଯତ୍ନ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ‘କ୍ଲିନିକ ଇନ୍‌ ଏ ବ୍ୟାଗ୍‌’ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଜରିଆରେ ପାରାମେଡିକ୍ସ ଉପଯୋଗରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପାଇଁ ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀମାନେ ଷ୍ଟେଥୋସ୍କୋପ, ଇସିଜି ମେସିନ, ଗ୍ଲୁକୋଜ ମନିଟର, ଇଏନଟି ପ୍ରୋବ୍‌ ଭଳି ଉପକରଣ ଗୋଟିଏ ବ୍ୟାଗ୍‌ରେ ଧରି ରୋଗୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଁଚିବେ ପରୀକ୍ଷା କରିବେ । ଉକ୍ତ ରିପୋର୍ଟକୁ ଜିଓ ଟ୍ରୁ-୫ଜି ଜରିଆରେ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କରିପାରିବେ । ଏହାସହିତ ଏହି କ୍ଳିନିକ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ସମସ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ, ଇଏମଆର୍‌, ରୋଗୀ ସାକ୍ଷାତ କରିବା ସମୟ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀ ସ୍ଥାନ ପାଇବ । ସ୍ଥାନ ଏବଂ ଜନସଂଖ୍ୟା ଭିର୍ତ୍ତିରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଗାଇବା ଦିଗରେ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଛି ବୋଲି ଜିଓ ଟ୍ରୁ-5ଜି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

କ୍ଲାଉଡ ଗେମିଙ୍ଗ:  ଜିଓ ଟ୍ରୁ-୫ଜିର ସ୍ବଳ୍ପ ଲାଟେନ୍ସି ଓ ଉଚ୍ଚ ବ୍ୟାଣ୍ଡୱିଡ୍‌ଥ ବଳରେ ଗେମର୍‌ମାନେ ଜିଓ କ୍ଳାଉଡ୍ ଗେମିଙ୍ଗରେ ଓଟିଟି ଅନୁରୂପ ସେବାର ଫଇଦା ଉଠାଇପାରିବେ । ଗେମର ମାନେ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଥାଇ ବ୍ୟୟବହୁଳ ହାଡଓ୍ବେର ଓ ଗେମ୍‌ ଟାଇଟଲ୍‌ ପୃଥକ ଭାବେ ନକିଣି ଉନ୍ନତମାନର ଗେମ୍ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇପାରିବେ ।

ସ୍ମାର୍ଟ ଅଫିସ୍ : ଜିଓ ଟ୍ରୁ-୫ଜି କନେକ୍ଟିଭିଟି ଓ ଜିଓ ଏୟାରଫାଇବରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଗୁଡିକ ସ୍ମାର୍ଟ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଜିଓ ଏୟାରଫାଇବର, କ୍ଲାଉଡ ପିସି, ଭିଡିଓ କଲ୍ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ସାଇନେଜ୍‌ ଭଳି ସହଜ ଓ ଓୟାରଲେସ୍‌ ପ୍ଲଗ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍ ପ୍ଲେର ସମାଧାନ ହେବ ।

ସ୍ମାର୍ଟ ମିଟରିଂ ଆଣ୍ଡ ସ୍ମାର୍ଟ ଲାଇଟିଂ: ଜିଓ ଟ୍ରୁ-୫ଜି ରିଅଲ ଡାଟା ପ୍ରୋସେସିଂ, ସିଫ୍ଟ ଟୁ ଏଜ୍‌ କ୍ଳାଉଡ୍ ଦିଗରେ ସହାୟକ ହେବା ସହିତ ବିବିଧ ଉପକରଣରେ ଏକାଧିକ ଷ୍ଟ୍ରିମିଂକୁ ସମର୍ଥ କରାଇବ । ଏହା ସହିତ ସ୍ଥାପନା କ୍ଷେତ୍ରରେ କୌଣସି ସୀମା ନରଖି ପାରମ୍ପରିକ କେବଲିଂ ଠାରୁ ସିସିଟିଭିର ଦ୍ରୁତ ମୁତୟନକୁ ୫ଜି ସମର୍ଥ କରାଇବ ।

ଜିଓ-ଗ୍ଲାସ ଏଆର-ଭିଆର୍‌ ଡିଭାଇସ : ଜିଓ-ଗ୍ଲାସ୍‌ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ଜିଓ ଟ୍ରୁ-୫ଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମିଶ୍ରିତ ରିଅଲିଟି ଜିଓ ଗ୍ଲାସ୍‌ ସହିତ ଶିକ୍ଷା ଆହରଣର ଭବିଷ୍ୟତ ସମ୍ପର୍କରେ ଅନୁଭୂତି ହାସଲ କରିବାରେ ସମର୍ଥ କରାଇବ । ପରିବର୍ଦ୍ଧିତ ରିଅଲିଟିକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକ ଏଣିକି ‘3D ରିଅଲିଟି ଲାବ୍‌’ ସ୍ଥାପନ କରିପାରିବେ । ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରୁ ବିଷୟଗୁଡିକୁ ଜିଓ ଗ୍ଲାସ୍‌ ପିନ୍ଧି ଦେଖିପାରିବେ । ଏହାର ଫାଇଦା କେବଳ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଏକମାତ୍ର ଜିଓ ଗ୍ଲାସ ପରିଧାନ କରି 3D ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ପଢାଇପାରବେ । 2D ପରଦାରେ ପ୍ରସାରଣ କରାଯାଇ ଜିଓ ଟ୍ରୁ ୫ଜିରେ ଇଂଟରନେଟ ଜରିଆରେ 2Dରେ ସ୍କୁଲଗୁଡିକ ସହିତ ସହଭାଗିତା କରାଯାଇପାରିବ ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଜିଓ ଏକ୍ସପେରିଏନ୍ସ ଜୋନ୍‌ରେ ଅନେକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ବୃତ୍ତିଧାରୀ ଜିଓ-ଗ୍ଲାସ୍‌, ଏଆର-ଭିଆର୍‌ ପରିଧାନ କରି ଫାଇଦା ଉଠାଇଥିଲେ । ଜିଓ ଗ୍ଲାସ୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କର ଏକାଗ୍ରତାରେ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହିତ ପଠପଢା ଜାରି ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହେବ । ଶିକ୍ଷକମାନେ ବ୍ୟବହାରିକ ବିଶ୍ଲେଷଣ ଜରିଆରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ବୌଦ୍ଧିକ ଜ୍ଞାନ ବିକଶିତ କରିପାରିବେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ 3D ବିଷୟବସ୍ତୁ ମାଧ୍ୟମରେ ଶୈକ୍ଷିକ ଜ୍ଞାନକୁ ବଢ଼ାଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହା ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ମନେରଖିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ।  କେବଳ ଜିଓର ଷ୍ଟାଣ୍ଡଆଲୋନ୍‌ ଟ୍ରୁ-୫ଜି ନେଟଓ୍ବର୍କର ହାଇ ବ୍ୟାଣ୍ଡୱିଡ୍‌ଥ ଏବଂ ଲୋ ଲାଟେନ୍ସିକୁ ନେଇ ଭାରତର ପ୍ରତି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ 3D ଶିକ୍ଷା ଆହରଣ ଉପକରଣ ଯୋଗାଇ ଦେବ ।

   Related Posts