AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଜଟଣୀ କନ୍ତିଆରେ ଫୁଟିଲା ବୋମା, ବ୍ୟବସାୟୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଖୋଲୁଛି ଗୋପାଳ ଗୁମର, ୪ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଚାଲିଛି ମାରାଥନ ଜେରା
  • ||
  • ପାରାଦ୍ୱୀପ: ବାଇକ୍‌ ଓ କାର୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଆହତ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ: ଥରୁଛି ଶିମିଳିପାଳ, ଉପର ବାର୍‌ହା କାମୁଡ଼ାରେ ତାପମାତ୍ରା ସର୍ବନିମ୍ନ ୪ଡିଗ୍ରୀ
  • ||

ନୀଳଗିରିରେ ଝାଡଖଣ୍ଡିୀ ଓ ପାଇକମାଳରେ ଛତିଶଗଡି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ

31/10/2018 at 6:53 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୩୧|୧୦: ବରଗଡ଼ ପାଇକମାଳ ଓ ବାଲେଶ୍ବର ନୀଳଗିରିରେ ହାତୀ ଉତ୍ପାତ । ଛତିଶଗଡ଼ରୁ ଚାଲି ଆସିଥିବା ଗୋଟିଏ ଦନ୍ତା ପାଇକାଳ ଓ ନୃସିଂନାଥ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକଙ୍କ ସହ ବନ ବିଭାଗର ନିଦ ହଜେଇ ଦେଲାଣି । ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ତିନି ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲାଣି ଦନ୍ତା । ସେପଟେ ନୀଳଗିରିରେ ଏଥର ମାସକ ପୂର୍ବରୁ ପହଞ୍ଚି ଗଲେଣି ୭୫ ରୁ ଅଧିକ ଝାଡଖଣ୍ଡି ହାତୀ । ..

ବରଗଡ଼ ପାଇକମାଳରେ ନରହନ୍ତା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ । ଇଏ ସେଇ ଦନ୍ତା, ଯିଏ ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ନେଲାଣି ତିନି ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ । ଛତିଶଗଡ଼ରୁ ଚାଲି ଆସିଥିବା ଏ ଦନ୍ତା ପାଇକମାଳ ଓ ଝାରବନ୍ଧ ବ୍ଲକର କିଛି ଗାଁରେ ଉତ୍ପାତ ମଚାଇଛି । ଦିନରେ ହାତୀ ଭୟରେ ତାଟି କବାଟ ପଡିଯାଉଛି । ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ବଣ୍ଡାମୁଣ୍ଡା ଗାଁର ଧୁବା ନାୟକ, ତୁର୍ଲା ଗାଁର ସତ୍ୟ ସାହୁ ଡୁଡୁକିଦାଦର ଗାଁର ଚକ୍ରଧର ବରିହାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । କେତେବେଳେ ଦନ୍ତା ବିଲରେ ପଶି ଫସଲ ଖାଇ ଦଳି ଚକଟି ନଷ୍ଟ କରୁଛି ତ କେତେବେଳେ ଗାଁରେ ପଶି ଆତଙ୍କ ଖେଳାଉଛି । ଦନ୍ତାକୁ ଛତିଶଗଡ଼କୁ ଘଉଡାଇଦେବାକୁ ବନ ବିଭାଗ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିବା ସହ ଡାକବାଜି ଯନ୍ତ୍ର ସାହାଯ୍ୟରେ ଗାଁ ଗାଁରେ ସଚେତନ କରୁଛି ।

ସେପଟେ ବାଲେଶ୍ବର ନୀଳଗିରିରେ ବି ହାତୀଙ୍କୁ ନେଇ ଆତଙ୍କ । ଝାଡଖଣ୍ଡ ଦଲମା ଜଙ୍ଗଲରୁ ୭୫ ରୁ ଅଧତ୍କ ହାତୀ ଦୁଇଟି ଦଳରେ ନୀଳଗିରି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଚାଲିଆସି ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଛନ୍ତି ।  ଗୋଟିଏ ଦଳରେ ୪୦, ଅନ୍ୟ ଏକ ଦଳରେ ପାଖାପାଖି ୩୫ ହାତୀ ଅଛନ୍ତି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ଶେଷ ଆଡକୁ ଝାଡଖଣ୍ଡରୁ ହାତୀ ପଲ ନୀଳଗୀରି ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଏ ବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ମାସକ ପୂର୍ବରୁ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛନ୍ତି । ଦିନରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ରହୁଛନ୍ତି, ରାତି ହେଲେ ଜଙ୍ଗଲ ପାଖ କ୍ଷେତରେ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ହାତୀ ପଲ।  ଦଳ ବଦ୍ଧ ଭାବେ ହାତୀ ପଲ ମାଡି ଆସୁଛନ୍ତି ଫସଲ କ୍ଷେତକୁ । ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇ ବସିଛନ୍ତି ଚାଷୀ । ହାତୀଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଛଡା ବନ ବିଭାଗ ପାଖରେ କିଛି ଚାରା ନାହିଁ ।

   Related Posts