scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ଏବେ ସରକାରୀ ଚାକିରୀରେ ୭୭ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ, ସିଏମ ସୋରେନ କହିଲେ-ଲୋକଙ୍କ ‘ସୁରକ୍ଷା କବଚ’

11/11/2022 at 3:54 PM

ରାଞ୍ଚି: ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ବିଧାନସଭାରେ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ବଢାଇ ୭୭ ପ୍ରତିଶତ କରିବା ନେଇ ଏକ ବିଧେୟକ ଶୁକ୍ରବାର ପାରିତ ହୋଇଛି । ବିଧାନସଭାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିବେଶନରେ ଝାଡଖଣ୍ଡ ପଦ ଏବଂ ସେବାରେ ଭର୍ତ୍ତିରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଅଧିନିୟମ ୨୦୦୧କୁ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି । ଏହାସହ ଏସସି,ଏସଟି, ଇବିସି, ଓବିସି ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ରୂପେ ଦୁର୍ବଳ(ଇଡବ୍ଲୁଏସ) ପାଇଁ ସରକାରୀ ନିଯୁକ୍ତିରେ ସଂରକ୍ଷଣକୁ 60 ପ୍ରତିଶତରୁ ବଢାଇ ୭୭ ପ୍ରତିଶତ କରାଯାଇଛି ।

ବିଧେୟକ ଅନୁସାରେ, ରାଜ୍ୟ ସମ୍ୱିଧାନର ନବମ ସୂଚୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ନିବେଦନ କରିବେ । ପ୍ରସ୍ତାବିତ ସଂରକ୍ଷଣରେ ଅନୁସୂଚୀତ ଜାତିର ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ କୋଟା ମିଳିବ । ଅନୁସୂଚୀତ ଜନଜାତିକୁ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ଲାଭ ମିଳିବ । ଅତି ପଛୁଆ ବର୍ଗକୁ ୧୫, ଓବିସିଙ୍କୁ ୧୨ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ରୂପେ ଦୁର୍ବଳକୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ମିଳିବ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ଅନୁସୂଚୀତ ଜନଜାତିକୁ ୨୬ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଉଛି । ସେହିପରି ଅନୁସୂଚୀତ ଜାତି ପାଇଁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ କୋଟା ରହିଛି । ଓବିସି ପାଇଁ ୧୪ ପ୍ରତିଶତ କୋଟା ଧାର୍ଯ୍ୟ ରହିଛି । ୨୦୧୯ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ରାଜ୍ୟରେ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ଜେଏମଏମ, କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଆରଜେଡି ସହ ସବୁ ପ୍ରମୁଖ ଦଳ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ବଢାଇବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେମନ୍ତ ସୋରେନ ବିଲକୁ ଲୋକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା କବଚ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।  

   Related Posts