AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଦନ୍ତା ମୃତଦେହ ଠାବ, ହାତୀକୁ ମାରି ନେଇଗଲେ ଦାନ୍ତ
  • ||
  • MKCG ମେଡିକାଲ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ସ୍କୁଟି-କାର୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାତିରେ ପାରଦ କମିବ ଓ ଶୀତ ବଢ଼ିବ, ଦିନରେ ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକ ରହିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ତୋଲକୋଇ: ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ହାତୀଛୁଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଜଙ୍ଗଲରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||

ଶେଷ ହେବ JEE ମେନ୍ ଏବଂ NEET ପ୍ୟାଟର୍ଣ୍ଣ, ଏଣିକି CUET ରୁ ହେବ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଓ ମେଡିକାଲ ସିଟ୍‌ରେ ଆଡମିଶନ

17/08/2022 at 11:29 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭/୦୮: ଆସନ୍ତା ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ୨୦୨୩-୨୪ ରୁ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଏବଂ ମେଡିକାଲ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଯଥା JEE ଏବଂ NEET କୁ କମନ୍ ୟୁନିଭରସିଟି ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା (CUET) ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରିବାକୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଦାନ ଆୟୋଗ (UGC) ଯୋଜନା କରୁଛି । UGC ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଉପାୟଗୁଡିକ ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ ଏହି ପରୀକ୍ଷାକୁ ସଫଳତାର ସହିତ ପରିଚାଳନା କରିପାରିବେ ।

ତେଣୁ CUET ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କର ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୟୁଜିସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏମ ଜଗଡେଶ କୁମାର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ CEE ଅଧୀନରେ JEE ମେନ୍ ଏବଂ NEET ଆଣିବାକୁ ବିଚାର କରାଯାଉଛି । ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏକାଧିକ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ହାଜର ହେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଧାରଣା ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି, ୨୦୨୦ ସହିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମେଳ ଖାଉଛି । ବାସ୍ତବରେ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ JEE ମେନ୍ ପରିଚାଳିତ । ଏଥିସହ, ଦେଶର ସମସ୍ତ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଚିକିତ୍ସା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ NEET ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ । UGC ସଭାପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୩-୨୪ରୁ ବର୍ଷକୁ ଦୁଇଥର CUET UG କରାଯାଇପାରିବ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କମନ୍ ୟୁନିଭରସିଟି ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷାକୁ ଏପରି ଭାବରେ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯିବା ଉଚିତ ଯେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଏକାଧିକ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷାରେ ଉପସ୍ଥିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ। UGC ସଭାପତି ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ “CUET ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ CUET, NEET ଏବଂ JEE (CUET, NEET, JEE) ସମେତ ମୋଟ ତିନୋଟି ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଅଛି ।

ଅଧିକାଂଶ ଛାତ୍ର ଅତି କମରେ ଦୁଇଟି ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥାନ୍ତି । NEET ରେ, ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ଜୀବବିଜ୍ଞାନ, ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ଅଛି, ତାପରେ JEE ରେ, ଜୀବ ବିଜ୍ଞାନ ବଦଳରେ ଗଣିତ ଆସିଥାଏ । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏଠାରେ ଦୁଇଟି ବିଷୟ ମଧ୍ୟ ସାଧାରଣ, ଯାହା ଭିନ୍ନ ଅଟେ । CUET ରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ।

ତେଣୁ ଆମେ ମଲ୍କିପୁଲ ଏଗଜାମ୍ ବଦଳରେ ସିଙ୍ଗଲ ଏକଜାମ୍ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତାକରୁଛୁ । ତେବେ ୟୁଜିସି ମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇନାହିଁ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ନୂତନ ସାଧାରଣ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ନ୍ୟାସନାଲ ଟେଷ୍ଟିଂ ଏଜେନ୍ସି (ଏନଟିଏ) ଏବଂ ସମସ୍ତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥିପାଇଁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ୟୁଜିସି ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ଗଠନ କରିବ, ଯାହା ବିଦ୍ୟମାନ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯାଞ୍ଚ କରିବ । ସେମାନେ ଏକ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ CUET ର ସମ୍ଭାବନାକୁ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯିବ । ତା’ପରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମତାମତ ପାଇଁ ଏହି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯିବ । ମତାମତ ଆଧାରରେ ଧାରଣା ଚୂଡାନ୍ତ ହେବ। ଦିଆଯିବ ।

   Related Posts