oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୦୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପିଏଫଆଇ ଉପରେ ଲାଗିଲା ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ମାଆ ବିରଜାଙ୍କ ପୀଠରେ ଚାଲିଛି ନବଦିନାତ୍ମକ ପୂଜା, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରଥଟଣା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ନବରାତ୍ରର ତୃତୀୟ ଦିନ, ମନ୍ତ୍ରଧ୍ୱନୀ ଓ ଚଣ୍ଡୀପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ଝଙ୍କଡ଼ ପୀଠ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ସହରରେ ପଶିଲେ ୩ ହାତୀ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ମୃତ
  • ||

ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଜାପାନ, ନେଲା ନିଆରା ପଦକ୍ଷେପ: ନିଃସଙ୍ଗତା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଗଠନ କଲା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ

24/02/2021 at 3:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪/୦୨ : କରୋନା ସମୟରେ ଜାପାନରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଦେଶରେ ବଢୁଥିବା ଆତ୍ମହତ୍ୟାକୁ ନେଇ ଜାପାନ ସରକାର ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ସରକାର ଏକାକୀତ୍ୱ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ (ମିନିଷ୍ଟର ଅଫ୍ ଲୋନ୍ଲିନେସ୍) ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଏକୁଟିଆ କାରଣରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଥିବାରୁ ଜାପାନ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

Rising suicide figures reflect many women's despair in a pandemic | The  Japan Times

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ରିଟେନକୁ ଅନୁସରଣ କରି ଜାପାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୟୋଶିହିଦେ ସୁଗା ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟରେ ‘ମିନିଷ୍ଟର ଅଫ୍ ଲୋନ୍ଲିନେସ୍’ ପଦ ଯୋଡିଥିଲେ । ୨୦୧୮ମସିହାରେ ବ୍ରିଟେନ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିଜ ସରକାରରେ ସାମିଲ କରି ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଦେଶ ହୋଇଥିଲା ।

ଜାପାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଗା ଏହାର ଦାୟିତ୍ୱରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ତତ୍ସୁଶି ସାକାମୋତୋଙ୍କୁ  ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ‘ମିନିଷ୍ଟର ଅଫ୍ ଲୋନ୍ଲିନେସ୍’ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିବା ତତ୍ସୁଶି ସାକାମୋତୋଙ୍କ ପାଖରେ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶର ଜନ୍ମ ହାର ହ୍ରାସ ସହ ଆଞ୍ଚଳିକ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପୁନରୁତ୍ଥାନ କରିବାର ଦାୟିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

ତେବେ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ପରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୟୋଶିହିଦେ ସୁଗା ଏହି ଘଟଣାକୁ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମାମଲା ବୋଲି ବିବେଚନା କରି ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ମୋତେ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ‘ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଗା ମୋତେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହିତ ସମନ୍ୱୟ କରି, ଏହି ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ଏବଂ ଏକ ବ୍ୟାପକ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ସାମାଜିକ ଏକାକୀତା, ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାକୁ ରୋକିବା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରାଯିବ ।’

କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଏବଂ ଶିଶୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଭଳି ମାମଲା ପାଇଁ ଜାପାନ ସରକାର ୧୯ ଫେବୃଆରୀରେ କ୍ୟାବିନେଟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ‘ପୃଥକତା / ଏକାକୀ ପ୍ରତିବାଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ’ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି । ଜନ୍ ହପକିନ୍ସ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାପାନରେ ୪୨୬,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ କୋଭିଡ୍ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହାଦ୍ୱାରା ୭,୫୭୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

ଦେଶରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପଛରେ ଏକାକୀତା ଏବଂ ସାମାଜିକ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହୋଇଛି । ତେବେ ମହାମାରୀ ଏକାକୀ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ଖରାପ କରିଦେଇଛି । ୨୦୨୦ ମସିହାରେ, କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ ଦେଶରେ ସାମାଜିକ ସମାବେଶ ମଧ୍ୟ ନିଷେଧ କରାଯାଇଥିଲା ।

It's time for IT to get out of the shadows | Computerworld

କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ କିଶୋରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକାକୀ ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଅତ୍ୟଧିକ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଏହା ଘଟୁଛି ବୋଲି ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଅନଲାଇନ୍ ରେ ରହୁଥିବାରୁ ଏହାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ଅଧ୍ୟୟନରେ ସମୁଦାୟ ୧,୭୫୦ କିଶୋର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ୧୬, ୧୭ରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକମାନେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ବହୁତ ସମୟ ବିତାଇଲେ । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଶିଶୁ ବିକାଶ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

   Related Posts