ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ: ନାଳରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପାଖରେ ପଡିଛି ବାଇକ ଓ ମଦବୋତଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ୧୫ ବଖରା, ୨ ଗୋ-ମାତା ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ
  • ||
  • କଟକ: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଝରଣା ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ, ୮୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||

ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀରେ ପଡୁଛି ଦୁର୍ଲଭ ଯୋଗ: ଜାଣନ୍ତୁ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଓ ପୂଜା ବିଧି

27/08/2021 at 8:58 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୭/୦୮ : ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭାଦ୍ରବ ମାସ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥି ଓ ରୋହିଣୀ ନକ୍ଷତ୍ରରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମୋତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏଥର ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଅଗଷ୍ଟ ୩୦ ତାରିଖରେ ପଡୁଛି। ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଧୂମଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏଥର ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀରେ ଦୁର୍ଲଭ ଯୋଗ ରହିଛି। ଅଗଷ୍ଟ ୨୯ ତାରିଖ ରାତି ୧୧ଟା ୨୪ ମିନିଟରୁ ଅଷ୍ଟମୀ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଓ ୩୦ ତାରିଖ ଗୋଟାଏ ୫୯ ମିନିଟରେ ଶେଷ ହେବ। ଏହି ଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ୩୭ ମିନିଟରେ ରୋହିଣୀ ନକ୍ଷତ୍ର ଲାଗୁଛି। ପ୍ରାୟ ୧୫ ବର୍ଷ ପରେ ଅଷ୍ଟମୀ ଓ ରୋହିଣୀ ନକ୍ଷତ୍ର ଏକାସାଙ୍ଗେ ପଡୁଛି। ୩୦ ତାରିଖ ରାତି ୧୨ଟା ରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମ ହେବ। ଜାଣନ୍ତୁ ପୂଜା ବିଧି ଓ ମହତ୍ତ୍ୱ :

ପୂଜା ବିଧି – ସକାଳୁ ଶୀଘ୍ର ଉଠି ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ। ଘର ଠାକୁର ଘର ସଫାସଫି କରି ଦୀପ ଜଳାନ୍ତୁ। ସମସ୍ତ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ଜଳାଭିଷେକ କରନ୍ତୁ। ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଦିନ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ବାଲ୍ୟ ରୂପ ଅର୍ଥାତ ଆଣ୍ଠୁଆ ଗୋପାଳଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ଗୋପାଳଙ୍କ ଜଳାଭିଷେକ କରନ୍ତୁ। ଗୋପାଳଙ୍କ ପାଇଁ ଦୋଳି ସଜାଇ ସେଥିରେ ତାଙ୍କୁ ବସାନ୍ତୁ। ଗୋପାଳଙ୍କୁ ନାନା ମିଠା ଭୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ। ଗୋପାଳଙ୍କୁ ପୁତ୍ର ଭଳି ସେବା କରନ୍ତୁ। ଏହି ଦିନ ରାତ୍ରି ପୂଜାର ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି କାରଣ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମ ରାତିରେ ହୋଇଥିଲା।

ମହତ୍ତ୍ୱ – ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀର ଅନେକ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ଏହି ଦିନ ଗୋପାଳଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ସବୁ ମନୋସ୍କାମନା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ। ଏହିଦିନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କଲେ ନିଃସନ୍ତାନ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ।

ପୂଜା ପାଇଁ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ – ୩୦ ତାରିଖ ରାତି ୧୧ଟା ୫୯ ମିନିଟରୁ ୧୨ଟା ୪୪ ମିନିଟ ଯାଏଁ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ରହିଛି।

   Related Posts