scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବଢୁଛି ଜଳକା, ଦେବୀ, ମହାନଦୀ ଓ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ନଦୀର ଜଳସ୍ଥର; ଋଷିକୂଲ୍ୟା, ବଂଶଧାରା, କୁଶଭଦ୍ରାରେ କମୁଛି ପାଣି, ବୁଢ଼ାବଳଙ୍ଗ ସ୍ଥିର

13/10/2018 at 1:39 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୩/୧୦ : ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ନଦୀରେ ଜଳସ୍ଥର ବୃଦ୍ଧି ଏବେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି | ମୁଖ୍ୟତଃ ବୈତରଣୀ, ବୁଢ଼ାବଳଙ୍ଗ, ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଋଷିକୂଲ୍ୟା ଓ ଜଳକା ନଦୀର ଜଳସ୍ଥର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା ଗମ୍ଭୀର ହେବାରେ ଲାଗିଛି | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଦିନ ୧୨ଟା ସୁଦ୍ଧା ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ମହାନଦୀର ଜଳସ୍ଥର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି | ନରାଜ ଠାରେ ନଦୀର ବିପଦ ସଂକେତ ୨୬.୪୧ ମିଟର ଥିବା ବେଳେ ଏଠାରେ ଜଳସ୍ଥର ୨୪.୧୮ ରହିଛି | ସକାଳ ୬ଟା ବେଳେ ଏଠାରେ ଜଳସ୍ଥର ୨୩.୩୧ ରହିଥିଲା | ସେହିଭଳି ଆଳିପିଙ୍ଗଳ ଠାରେ ଦେବୀ ନଦୀର ଜଳସ୍ଥର ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଏଠାରେ ନଦୀର ବିପଦ ସଂକେତ ୦୩ .୭୬ ଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୦୩.୧୪ ମିଟରରେ ଜଳ ପ୍ରବାହ ହେଉଛି | ସକାଳ ୬ଟା ବେଳେ ଏଠାରେ ଜଳସ୍ଥର ୨.୯୬ ଥିଲା | ସେହିଭଳି ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖାର ରାଜଘାଟ ଠାରେ ଜଳସ୍ଥର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଏଠାରେ ବିପଦ ସଂକେତ ୧୦.୩୬ ମିଟର ଥିବାବେଳେ ଜଳ ପ୍ରବାହ ହେଉଛି ୫.୩୨ ମିଟରରେ | ତେବେ ସକାଳ ୬ଟା ବେଳେ ଏଠାରେ ଜଳସ୍ଥର ୪.୯୬ ଥିଲା |


ଋଷିକୂଲ୍ୟା ନଦୀ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଠାରେ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଏଠାରେ ନଦୀର ବିପଦ ସଂକେତ ୧୬.୮୩ ଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଳସ୍ଥର ୧୬.୯୫ର ରହିଛି | ସକାଳ ୬ଟା ବେଳେ ଏଠାରେ ଜଳସ୍ଥର ୧୭.୪୮ଥିଲା | ଏବେ ଜଳକା ନଦୀର ଜଳସ୍ଥର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି |ଏହା ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି | ବୁଢ଼ାବଳଙ୍ଗ ନଦୀର ଜଳସ୍ଥର ସ୍ଥିର ରହିଛି |ଏହା ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି | ନଦୀର ବିପଦ ସଂକେତ ୮.୧୩ ରହିଛି | ତେବେ ଏଠାରେ ଜଳ ପ୍ରବାହଁ ୮.୨୨ରେ ହେଉଛି | ଜଳକା ନଦୀର ବିପଦ ସଂକେତ ୫.୫୦ ଥିବା ବେଳେ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୬.୬୧ ମିଟର ରହିଛି | ଅପରପକ୍ଷରେ କାଶୀନଗର ଠାରେ ବଂଶଧର ନଦୀର ଜଳସ୍ଥର ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ଏଠାରେ ନଦୀର ବିପଦ ସଂକେତ ୫୪.୬୦ ଥିବାବେଳେ ଏବେ ଜଳସ୍ଥର ୫୪.୩୪ ରହିଛି |
ଆଗାମୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର ଓଡିଶା ଏବଂ ଅଭନ୍ତରୀଣ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ନଦୀର ଜଳସ୍ଥର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି | ବିଶେଷ କରି ମହାନଦୀର ଜଳସ୍ଥର ବୃଦ୍ଧି ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇପାରେ |

   Related Posts