AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଦନ୍ତା ମୃତଦେହ ଠାବ, ହାତୀକୁ ମାରି ନେଇଗଲେ ଦାନ୍ତ
  • ||
  • MKCG ମେଡିକାଲ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ସ୍କୁଟି-କାର୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାତିରେ ପାରଦ କମିବ ଓ ଶୀତ ବଢ଼ିବ, ଦିନରେ ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକ ରହିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ତୋଲକୋଇ: ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ହାତୀଛୁଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଜଙ୍ଗଲରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||

କାଳିଆକୁ ଝୁରୁଛି ଜଗା, ଖାଇବା-ପିଇବା ବେଳେ ମନେ ପକାଉଛି, ଜାଣିନି ତା’ ଭାଇ ଆଉ ଏ ଦୁନିଆରେ ନାହିଁ…

1/12/2020 at 8:42 AM

କଟକ,୦୧/୧୨: କାଳିଆ ଆଉ ଏଦୁନିଆରେ ନାହିଁ । ଜଗାକୁ ଏକା କରି ପରିପାରିକୁ ଚାଲିଯାଇଛି କାଳିଆ । ଯାଆଁଳା ଭାଇ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଏଯାଏ ଠିକରେ ଜାଣିନି କି’ ବୁଝିନି ଜଗା । ଖାଲି ସେ ଏତିକି ଜାଣିଛି,  କାଳିଆ ମା’ ସହ ଗାଁକୁ ଯାଇଛି। କାଳିଆ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଗଲା ଦିନୁ ଜଗା ଆଖିରେ ଆଉ ନିଦ ନାହିଁ । ସକାଳୁ ଉଠିଲେ ଜଗା ଖାଲି କାଳିଆ ହେଉଛି । ଏପରିକି ଖାଇଲା ପିଇଲା ବେଳେ ବି କାଳିଆକୁ ମନେ ପକାଉଛି ଜଗା । କାଳିଆକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଜଗାର ବ୍ୟାକୁଳତା ଦେଖି ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନ୍ୟ ରୋଗୀ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଭାବବିହ୍ୱଳ ହୋଇପଡୁଛନ୍ତି । କଣ କହିବେ ଓ କରିବେ ବୁଝିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି । ଜଗା ଛୋଟ ଛୁଆଟିଏ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କାଳିଆ ପ୍ରତି ଥିବା ତାର ଭଲ ପାଇବା, ସ୍ନେହ  ଓ ମମତାକୁ ଭୁଲି ପାରୁନାହାନ୍ତି ବାପା ଭୁଇଁଆ କହଁର ।

ଗତ କିଛିଦିନ ତଳେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ମାଳିପଡା ଗ୍ରାମରେ ମୁଣ୍ଡ ଯୋଡା ମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆ ଆଖି ବୁଜିଲା ଦିନୁ ଜଗାକୁ ବୁଝାଶୁଝା କରି ନାକେଦମ୍‌ ହୋଇପଡ଼ିଲେଣି ବାପା । ଗୋଟିଏ ପୁଅକୁ ହରାଇ ଶୋକସନ୍ତପ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି ବାପା । ସେ ଅନ୍ୟ ପୁଅଟିର ବିକଳ ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ମନରେ କୋହ ଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ସମ୍ଭାଳିଛନ୍ତି  । ଜଗାର ମନ ଭୁଲାଇବାକୁ ସେ ତାକୁ ମୋବାଇଲ୍‌ରେ ଗୀତ ଶୁଣାଉଛନ୍ତି ।

 ଜଗାକୁ ବୁଝାଇବାକୁ ଯାଇ ବାପା କହୁଛନ୍ତି ଯେ, କାଳିଆ ମା’ ସହ ଗାଁକୁ ଯାଇଛି, ସେ ଫେରିଲେ ତୁ ତା’ ପାଖରେ ବସିବୁ । କିନ୍ତୁ କାଳିଆକୁ ଦେଖିବା ଜିଦ୍‌ରେ ତା’ ବେଡ୍‌ ପାଖରେ ଘୁରି ବୁଲୁଛି ଜଗା । ଦୀର୍ଘ ୧୪ ମାସ ହେଲା କାଳିଆ ଯେଉଁ ବେଡ୍‌ରେ ରହି ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲା ଜଗା ଏବେ ସେ ବେଡ୍‌ର ପାଖ ଛାଡ଼ୁନି । ଜଗା-କାଳିଆଙ୍କ ମା’ ତଥା ଭୁଇଁଆଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପୁଷ୍ପାଞ୍ଜଳି ଏବେ କନ୍ଧମାଳସ୍ଥିତ ନିଜ ଗାଁରେ ଅଛନ୍ତି। ‘ପୁଅର କର୍ମରେ ଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ମୁଁ ଆସନ୍ତା ୮ ତାରିଖ ଦିନ ଗାଁକୁ ଯିବି। ଏସ୍‌ସିବି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କଠାରୁ ଅନୁମତି ନେଇ ମୁଁ ଜଗାକୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଛାଡିଯିବି’ ବୋଲି କୋହଭରା କଣ୍ଠରେ କହିଛନ୍ତି ଭୁଇଁଆ । ଏହି ସମୟରେ ୱାର୍ଡରେ ସେବିକାମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଜଗା ରହିବ ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ବାପା ଭୁଇଁଆ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜଗାର କର୍ମ ସାରି ଗାଁରୁ ଫେରିବା ମଧ୍ୟରେ ଜଗାକୁ ଏକୁଟିଆ ଦୁଇ ଦିନ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୧୫ ଏପ୍ରିଲ ୯ ତାରିଖରେ ଜନ୍ମିତ ଜଗା-କାଳିଆଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଜନ୍ମର ଦୁଇ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୋଡି ହୋଇ ରହିଥିଲା । ପରେ ୨୦୧୭ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସରେ ସେମାନଙ୍କର ଅପରେସନ କରାଯାଇ ଅଲଗା କରାଗଲା । ଏଭଳି ବିରଳ ଅପରେସନ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥିଲା । ତେବେ ଅଲଗା ହେବାର ପ୍ରାୟ ୩ ବର୍ଷ ପରେ ଗତ ବୁଧବାର କାଳିଆର ପରଲୋକ ଘଟିଛି ।

   Related Posts