ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: କଇଥଖୋଲା ବଜାରରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଦୋକାନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଣି ରାଗିଂ ଅଭିଯୋଗ, ଘରୋଇ ସ୍କୁଲରେ ଜୁନିୟରଙ୍କୁ ପିଟିଲେ ସିନିୟର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଗୁମର ଖୋଲିଛି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ, ଇଡି ହାତରେ ଲାଗିଛି ବିସ୍ଫୋରକ ତଥ୍ୟ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: କଇଥଖୋଲା ବଜାରରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଦୋକାନ
  • ||

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦ୍ବାରଫିଟା ନୀତିରେ ବିଳମ୍ବ ଘଟଣାର ଆସିଛି ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ , ଜାନୁୟାରୀ ୪ରେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହେବ

20/12/2019 at 7:51 PM

ପୁରୀ ୨୦।୧୨ –  ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ୭୫ ମିଟର ସୁରକ୍ଷା ଜୋନରେ ହୋଇଥିବା ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣରେ ଜମିର ମାଲିକାନା ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରୀତିନୀତି ଓ ଧର୍ମୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆଧାରରେ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଓ ଗଜପତିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇ ପରାମର୍ଶ ନିଆଯିବ। ୧୫ ଏକର ଜମି ଉପରେ ଗୁରୁକୂଳ, ୬୦ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ହଜାର କୋଠରୀ ନିର୍ମାଣ ହେବ । ସାରା ଦେଶରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ଥିବା ୬୦ ହଜାର ଏକର ସମ୍ପତ୍ତି ଠାବ କରିଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ। ଗଜପତିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବସିଥିବା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକରେ ଆଜି ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।…

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦ୍ବାରଫିଟା ନୀତିରେ ବିଳମ୍ବ ଘଟଣାରେ ଆସିଛି ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ । ଜାନୁୟାରୀ ୪ରେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହେବ । ନୀତି ବିଳମ୍ବରେ ଦାୟୀ ତିନିଜଣ ସେବାୟତଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍ ଜାରି ହୋଇଛି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଇଥିବା ୨୩ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ସମୟ ନିଆଯାଇଛି । ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରୀତିନୀତି, ପରମ୍ପରା, ସେବାପୂଜା ଓ ଧାର୍ମିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଆଯିବ। ସେବାୟତ ପିଲାଙ୍କ ଗୁରୁକୂଳ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ମାଟିତ୍ତୋଟାରେ ୧୫  ଏକର ଜମି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ।

୬୦ ହଜାର ଭକ୍ତଙ୍କ ରହଣି ପାଇଁ ମାଟିତୋଟା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ହଜାର କୋଠରୀ ବିଶିଷ୍ଟ ଯାତ୍ରୀନିବାସ ହେବ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଜମିକୁ ବାଦ୍ ଦେଇ ବିଭିନ୍ନ ଚାରିଟେବୁଲ୍ ସଂସ୍ଥା, ଅଣ ଲାଭଦାୟକ ସଂସ୍ଥାଠାରୁ ଦାନସୂତ୍ରରେ ଜମି ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ବିଭିନ୍ନ କର୍ପୋରେଟ୍ ସଂସ୍ଥାର ସିଏସଆର ପାଣ୍ଠିରୁ ଅନୁଦାନ ପାଇଁ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯିବ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ପାନୀୟ ଜଳ, ଶୌଚାଳୟ ଏବଂ ଧାଡି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା  କରାଯିବ। ଆସନ୍ତା ୨୬ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଆରକିଟେକ୍ ନିଯୁକ୍ତ ହେବେ।… 

ସେହିପରି ସେବାୟତଙ୍କ ପାଇଁ ପରିଚୟ ପତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି । କିଛି ସେବାୟତଙ୍କୁ ପରିଚୟପତ୍ର ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ କିଛି ନିଯୋଗ ସହ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି। ମହାପ୍ରସାଦ ଦର ତାଲିକା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି।ଆନନ୍ଦବଜାର ଓ ରୋଷଘର ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ଦୁଇଟି ରେଗୁଲେସନ୍ କରାଯାଇଛି। ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ଥାବର ଓ ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତିର ଆକଳନ ହୋଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସୁନା

ଓ ମୁଦ୍ରାର ତାଲିକା ସହ ସାରା ଦେଶରେ ଥିବା ୬୦ ହଜାର ଏକର ଜମିର ROR ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ୧୯୮୪ ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଅଳଙ୍କାରର ଯାଞ୍ଚ ରିପୋର୍ଟ ଦିଆଯିବ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ୨୩ଟି ସୁପାରିଶ ନେଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାନୁୟାରୀ ୮ ତାରିଖରେ ଅବଗତ କରାଯିବାକୁ ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି

   Related Posts