scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

Chandrayaan-3: ମୁନ୍‌ ମିଶନର ସଫଳତା ପାଇଁ ତିରୁପତି ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କଲେ ISRO ଚିଫ୍‌

14/07/2023 at 8:12 AM

ISRO ଚିଫ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪।୦୭: ଭାରତର ତୃତୀୟ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶନ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ -୩ ପାଇଁ କାଉନ ଡାଉନ୍‌ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରୀହରିକୋଟା ସ୍ଥିତ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଅପରାହ୍ନ ୨.୩୫ ସମୟରେ ‘ଚନ୍ଦ୍ରାଯାନ -୩’ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସ୍ପେସ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (ଆଇଏସଆରଓ) ମୁଖ୍ୟ ଏସ ସୋମନାଥ ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ -୩’ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଜୁଲାଇ ୧୩ ଗୁରୁବାର ଦିନ ସୁଲୁରପେଟାର ଶ୍ରୀ ଚେଙ୍ଗଲାମା ପରମେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରିଥିଲେ। ସେ କଳା ଟି-ସାର୍ଟ ପିନ୍ଧି ସୋମନାଥ ଶ୍ରୀହାରିକୋଟା ଠାରୁ ୨୨ କିଲୋମିଟର ପଶ୍ଚିମ ତିରୁପତି ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରିଥିଲେ ।

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଶ୍ରୀହରିକୋଟା ସ୍ଥିତ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ -୩’ ମିଶନ କରାଯିବ। ପୂଜା କରିବା ପରେ ସୋମନାଥ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୋତେ ଚେଙ୍ଗଲମା ଦେବୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦରକାର … ଏହି ମିଶନର ସଫଳତା ପାଇଁ ମୁଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବାକୁ ଆସିଛି।

 ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ -୩  ଅଗଷ୍ଟ ୨୩ ରେ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଅବତରଣ କରିବ!

ମହାକାଶ ବିଭାଗର ସଚିବ ତଥା ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ସୋମନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩’ ଜୁଲାଇ ୧୪ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଅପରାହ୍ନ ୨.୩୫ ରେ ଲଞ୍ଚ ହେବ। ଆଶା କରୁଛୁ ସବୁକିଛି ଠିକ ହେବ ଏବଂ ଏହା ଅଗଷ୍ଟ ୨୩ରେ ଅବତରଣ କରିବ ।  ସୋମନାଥଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ISRO ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଉତକ୍ଷେପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜୁଲାଇ ଶେଷରେ PSLV (ପୋଲାର ସାଟେଲାଇଟ୍ ଲଞ୍ଚ ଯାନ) ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ବ୍ୟବସାୟିକ ଉପଗ୍ରହ ହେବ ।

ଏଥିସହ, ଆଇଏସଆରଓ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ଏକ ଟିମ୍ ୧୩ ଜୁଲାଇ ସକାଳେ ଚନ୍ଦ୍ର ଅନୁସନ୍ଧାନ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ନିକଟ ତିରୁମାଲା ଠାରେ ଥିବା ପ୍ରଭୁ ଭେଙ୍କଟେଶ୍ୱରା ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ISRO ଦଳ ତିନିଜଣ ମହିଳା ଏବଂ ଦୁଇଜଣ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲେ । ସକାଳେ ସେ ମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚିବାର ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା । ତିରୁମାଲା ତିରୁପତି ଦେବସ୍ଥାନମ୍ (ଟିଟିଡି)ର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ତାଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, “ହଁ, ଏକ ISRO ଟିମ୍ ତିରୁମାଲା ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଆମର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ସେମାନଙ୍କ ପରିଦର୍ଶନକୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିନଥିଲା।

   Related Posts