scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଇସ୍ରାଏଲରେ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହେବ ନେତାନ୍ୟାହୁ ଯୁଗ, ରବିବାର ଗ୍ରହଣ କରିବେ ଦାୟିତ୍ୱ

11/11/2022 at 7:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇସ୍ରାଏଲରେ ପୁଣି ଥରେ ବେଞ୍ଜାମିନ ନେତାନ୍ୟାହୁ ଯୁଗ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ସବୁଠୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଯାଏଁ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶାସନ କରିଥିବା ନେତାନ୍ୟାହୁ ରବିବାର ପୁଣି ଶାସନ ଗାଦିରେ ବସିବେ । ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ସାଂସଦଙ୍କ ସହ ବିଚାର ବିମର୍ଶ କରିବା ପରେ ଇସ୍ରାଏଲ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବେଞ୍ଜାମିନ ନେତାନ୍ୟାହୁ ରବିବାର ନୂଆ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଜନାଦେଶ ହାସଲ କରିବେ । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ନଭେମ୍ୱରରେ ହୋଇଥିବା ଉପନିର୍ବାଚନରେ ନେତାନ୍ୟାହୁ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣପନ୍ଥୀ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ସହ ସଂସଦରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଇସ୍ରାଏଲର ଏହି ରାଜନେତା ପୁଣି ଥରେ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିଥିଲେ ।

ଇସ୍ରାଏଲର ୧୨୦ ସଦସ୍ୟ ଥିବା ସଂସଦରେ ୬୪ ଜଣ ନେତାନ୍ୟାହୁଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରିବା ପାଇଁ ପତ୍ର ଲେଖିଥିଲେ । ବୟାନ ଅନୁସାରେ ରବିବାର ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ନେତାନ୍ୟାହୁଙ୍କ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି । ଏବେ ନେତାନ୍ୟାହୁଙ୍କ ପାଖରେ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ୨୮ ଦିନର ସମୟର ରହିଛି। ଏହାସହ ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳେ ୧୪ ଦିନର ଅତିରିକ୍ତ ସମୟ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ନେତାନ୍ୟାହୁ ୧୯୯୬ରୁ ୧୯୯୯ ଯାଏଁ ଇସ୍ରାଏଲର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ୨୦୦୯ରୁ ୨୦୨୧ ଯାଏ ପୁଣି ଥରେ ନିଜ ଦେଶର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ । ଏହିପରି ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଦିନ ଶାସନ କରିବାର ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି ।  

   Related Posts