scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବିନା ହିଜାବରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବା ଇରାନର ଚେସ୍ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଦେଶକୁ ନ ଆସିବାକୁ ମିଳିଲା ଧମକ

3/01/2023 at 9:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇରାନର ମହିଳା ଚେସ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବିନା ହିଜାବରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଛି । ମହିଳା ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦେଶକୁ ନ ଫେରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଇରାନର ଚେସ୍ ଖେଳାଳି ସାରା ଖାଦେମଙ୍କୁ ନିଜ ଦେଶକୁ ନ ଆସିବା ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ମିଳିବା ପରେ ସ୍ପେନରେ ଶରଣ ନେଇଛନ୍ତି । ହିଜାବକୁ ନେଇ ଇରାନରେ ରାଷ୍ଟ୍ରବ୍ୟାପୀ ବିରୋଧ ମଧ୍ୟରେ ଖାଦେମ କଜାକିସ୍ତାନରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ବିନା ହିଜାବରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ତାଙ୍କୁ ଧମକ ଦିଆଯାଉଛି ।

ଇରାନରେ ମହିଳାଙ୍କ ହିଜାବ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ । ତେବେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଖାଦେମ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଅଲମାଟୀରେ ଫିଡେ ୱାର୍ଲଡ ରାପିଡ୍ ଆଣ୍ଡ ବ୍ଲିଟଜ ଚେସ୍ ଚାମ୍ପିୟନଶିପରେ ବିନା ହିଜାବରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ସାରା ଖାଦେମଙ୍କୁ ଅନେକ ଫୋନ କଲ ଆସିଥିଲା, ଏଥିରେ ତାଙ୍କୁ ଧମକ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଖାଦେମଙ୍କୁ ଇରାନ ନ ଫେରିବା ପାଇଁ ଧମକ ଦିଆଯାଇଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଧମକ ଦିଆଯାଉଛି ।  

ଖାଦେମ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ପେନରେ ଅଛନ୍ତି । ଧମକ ମିଳିବା ପରେ ତାଙ୍କ ହୋଟେଲ ବାହାରେ ସୁରକ୍ଷାକୁ କଡାକଡ଼ି କରାଯାଇଛି । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ୱରରୁ ଇରାନରେ ହିଜାବ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରି ରହିଛି । ୨୨ ବର୍ଷୀୟ ମହସା ଅମିନୀଙ୍କ ପୋଲିସ ହେପାଜତରେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଦର୍ଶନ । ହିଜାବ ପିନ୍ଧି ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ମହସା ଅମିନୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଜେଲରେ ରଖାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts