Hari omm 2
hari om films
AKK 2023
AKK2023
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
WEB_F-8
WEB_F-9
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଇରାନ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡ ମାମଲା, ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ କଠୋର ଜବାବ ଦେବ କହିଲେ ଜର୍ମାନୀ ମନ୍ତ୍ରୀ

11/12/2022 at 5:19 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇରାନରେ ସରକାର ବିରୋଧୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜଣେ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଛି । ଇରାନ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗୁଡିକ କଡା ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଛନ୍ତି । ସରକାରୀ ସମାଚାର ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏରଏନଏ ଗୁରୁବାର ଫାଶୀ ବାବଦରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ମୋହସେନ ସେକରୀ ନାମକ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ୨୫ରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ସେକରୀଙ୍କ ଉପରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଏବଂ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି ।

ଇରାନର ରାଜଧାନୀ ତେହରାନରେ ରିଭଲ୍ୟୁସନାରୀ କୋର୍ଟ ଇସଲାମିକ ଆଇନ ଅନୁସାରେ ସେକରୀଙ୍କ ଉପରେ ‘ଖୁଦାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା’ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ । ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ଦଣ୍ଡ ବିରୋଧରେ କରାଯାଇଥିବା ଅବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଥିଲେ । ସମାଚାର ଏଜେନ୍ସି ମୀଜାନ ଅନୁସାରେ ସେକରୀଙ୍କୁ ନଭେମ୍ୱର ୨୦ରେ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଇରାନର ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର କଡ଼ା ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି । ଜର୍ମାନୀର ବିଦେଶୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓନାଲେନା ବେୟରୱାଫ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ଏହାର କଠୋର ଜବାବ ଦେବ । ଡବଲିନରେ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସତ ଯେ ଇରାନ ସରକାର ଏହିପରି ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଶୁଣାଣିରେ ଏକ କ୍ରୁର ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡ ଏହି ଶାସନରେ ମାନବତାର ଅବମାନନା ଅଟେ ।     

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟେ ଯେ ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ୱରରୁ ଇରାନରେ ହିଜାବ ବିରୋଧୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରି ରହିଛି । ଇରାନର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରି ରହିଛି । ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ରାସ୍ତାରେ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ ଜିମିବାକୁ ଦେଉ ନାହାନ୍ତି । ଦାବି ଅନୁସାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଅତି କମରେ ୪୭୦ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ।   

   Related Posts