ଇରାନ ରାଜନୈତିକ ସତ୍ତାରେ ହେଲା ବୈପ୍ଳବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ନିର୍ବାଚନ ​​ଜିତିଲେ ରିଫର୍ମିଷ୍ଟ ମସୁଦ୍

Published By : Prameya-News7 Bureau | July 06, 2024 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬/୦୭: ଇରାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଆସିଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ସଂସ୍କାରବାଦୀ ମସୁଦ ପେଜେଶକିଆନ୍ ବାଜି ମାରିଛନ୍ତି । ସେ ମୌଳିକବାଦୀ ବିବେଚିତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସୟଦ ଜଲିଲିଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ସେ ଇରାନକୁ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ ସହ ଯୋଡିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଯାହା ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଆମେରିକାର ନେତୃତ୍ୱ ସହ ବିବାଦ କରିଆସୁଛି । ଯିଏ ଦେଶର ଶକ୍ତିରେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛି । 

ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମଧ୍ୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନେତାଙ୍କ ଉପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଇରାନର ପୂର୍ବତନ ଆଣବିକ ବୁଝାମମାକାରୀ ତଥା ସୁପ୍ରିମୋ ନେତାଙ୍କ ନିକଟତର ବିବେଚିତ ସୟଦ ଜଲିଲି ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ପେଜେଶକିଆନଙ୍କ ବିଜୟ ପରେ ଇରାନରେ କୌଣସି ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ବୋଲି ସାମାନ୍ୟ ଆଶା ନାହିଁ, କାରଣ ପେଜେଶକିଆନ୍ ନିଜେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ଶିଆ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ।

ସଂସ୍କାରବାଦୀ ନେତା ପେଜେଶକିଆନ୍ ନିର୍ବାଚନରେ ୧୬.୩ ନିୟୁତ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିବାବେଳେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସୟଦ ଜଲିଲି ୧୩.୫ ମିଲିୟନ୍ ଭୋଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି । ପେଜେସ୍କିଆନ୍ ବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ହାର୍ଟ ସର୍ଜନ ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ସାଂସଦ ରହିଆସିଛନ୍ତି । ଇରାନରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନେତାଙ୍କ ଶବ୍ଦ ପଥରରେ ନିର୍ମିତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଦେଶର ସମସ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନେତାଙ୍କୁ ଅନ୍ତିମ ଆର୍ବିଟର ବୋଲି ବିବେଚନା କରୁଥିବା ସେହି ନେତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପେଜେଶକିଆନ୍ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟତମ । 

ସେ ଇରାନ ଏବଂ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତମ ସମ୍ପର୍କକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଆଜି ଦେଶକୁ ଖରାପ ଅବସ୍ଥାରେ ଛାଡିଛି । ଇବ୍ରାହିମ ରାଇସିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଇରାନରେ ଅକାଳ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ପଡୁଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ଇବ୍ରାହିମ ରାଇସି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିବାବେଳେ ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। 

ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ୫୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ରଇସି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନେତା ଅଯତୁଲ୍ଲା ଅଲି ଖାମେନେଙ୍କ ନିକଟତର ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଖାମେନେଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା । ଦେଶର ସମସ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅଯୋଧ୍ୟା ଖାମେନେଇ ଅନ୍ତିମ ଆର୍ବିଟର ବୋଲି କୁହାଯାଏ। 

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପେଜେଶକିଆନ୍‌ଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ଉପୁଜିପାରେ, ଯେଉଁଠାରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନେତାଙ୍କ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଆମେରିକାର ନେତୃତ୍ୱ ବିରୋଧରେ ଥିଲା। ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପାଇଁ ଇସ୍ରାଏଲ-ହାମାସ ଯୁଦ୍ଧ, ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରେ ତିକ୍ତତା ଏବଂ ଲିବାନୋନରୁ ୟେମେନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହିଜବୁଲ-ହୁତି ଭଳି ମିଲିସିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ।

ଇରାନ ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପେଜେସ୍କିଆନ୍ ଏବଂ ଜଲିଲିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ସଂଘର୍ଷ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା। ଇରାନକୁ ବିଶ୍ୱକୁ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିବା ଅଳ୍ପ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପେଜେଶକିଆନ୍ ଅନ୍ୟତମ। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ପୁନଃସ୍ଥାପନ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ବିଶେଷ ପ୍ରତିଶୃତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.