scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

IPL-17 ପାଇଁ ୧୯ରେ ହେବ ମିନି ନିଲାମ୍‌ : MIକୁ ଫେରିପାରନ୍ତି ହାର୍ଦ୍ଦିକ, ରସେଲ୍‌କୁ ରଖିବ KKR

25/11/2023 at 11:15 AM

ମୁମ୍ବାଇ ୨୫।୧୧ : ଡିସେମ୍ବର ୧୯ରେ ଆଇପିଏଲ୍‌-୧୭ ପାଇଁ ମିନି ନିଲାମ । ଚଳିତଥର ଦୁବାଇରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ନିଲାମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। ଏବେଠୁ ୧୦ଟି ଯାକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌  ଶକ୍ତିଶାଳୀ ତଥା ସନ୍ତୁଳିତ ଦଳ ଗଠନ କରିବାରେ  ଲାଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ନିଲାମ ପୂର୍ବରୁ ଖେଳାଳି ପ୍ରତିଧାରଣ  ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜୋରଦାର ହୋଇଛି । ସବୁ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌  ପୂର୍ବ ବର୍ଷର ଦଳରୁ କିଛି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ରଖି ବାକି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଲାମ ପାଇଁ ବାଦ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । ଗୁଜରାଟ ଟାଇଟନ୍ସକୁ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ କରାଇଥିବା ଅଧିନାୟକ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ୨ ବର୍ଷ ପରେ ପୁନର୍ବାର ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସକୁ ଫେରୁଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ଖେଳାଳି ଅଦଳ ବଦଳ  ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ । ଏପିରିକି କିଛି ଖେଳାଳିଙ୍କ ଅଦଳବଦଳ ହୋଇସାରିଲାଣି । ଆଉ କିଛି ଷ୍ଟାର୍‌ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ  ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ମାନେ ବାଦ ଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ।  ଖେଳାଳି ପ୍ରତିଧାରଣର ଶେଷ ତାରିଖ ୨୬ ନଭେମ୍ବର  ରହିଛି । ଆଉ ଦିନକ ମଧ୍ୟରେ ପୁରା ଚିତ୍ର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ସିଜନରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଦାମରେ  ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା କିଛି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ  ନିଜ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ ବାଦ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି  ନେଇଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଗରେ  ରହିଛନ୍ତି ଇଂଲଣ୍ଡର ବ୍ୟାଟିଂ ବିସ୍ମୟ ହ୍ୟାରୀ  ବ୍ରୁକ୍‌ ଓ ଅଲ୍‌ରାଉଣ୍ଡର ସାମ କୁରାନ।   ଗୁଜରାଟ ଟାଇଟନ୍ସ ଅଧିନାୟକ ହାର୍ଦ୍ଦିକ  ପାଣ୍ଡ୍ୟା ପୁନର୍ବାର ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସକୁ ଫେରୁଥିବା  ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ସେହିପରି ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ  ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ରୟାଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସର ଜଣେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହ ବଦଳାଇବାକୁ ଉଭୟ ପକ୍ଷ  ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ହୋଇଥିବା ମଧ୍ୟ ଶୁଣା ଯାଉଛି ।  ଖେଳାଳି ବଦଳକୁ ନେଇ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌  ଚୁପ୍‌ ରହିଛନ୍ତି । ରୋହିତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ମୁମ୍ବାଇ  ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ୫ଥର ଆଇପିଏଲ୍‌ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ହୋଇଛି ।

ଦୁର୍ଦ୍ଦର୍ଷ ଅଲ୍‌ରାଉଣ୍ଡର ଆନ୍ଦ୍ରେ ରସେଲଙ୍କୁ କୋଲକାତା ନାଇଟ୍‌ ରାଇଡର୍ସ ଏଥର ଦଳରୁ ବାଦ ଦେବ ବୋଲି  ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିଲା । ମାତ୍ର ତାଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଚାହୁଁନଥିବା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି । ବଦଳରେ ଦଳ  ପେସ୍‌ ବୋଲର ଲୋକି ଫର୍ଗୁସନ, ଟିମ ସାଉଦି ଓ  ସର୍ଦୁଲ ଠାକୁରଙ୍କୁ ବାଦ ଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି ।  ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ ୧୦.୭୫ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ସର୍ଦୁଲଙ୍କୁ  ଓ ୧୦କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଫର୍ଗୁସନଙ୍କୁ କିଣିଥିଲା ।

ହ୍ୟାରୀ ବ୍ରୁକ୍‌ଙ୍କୁ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ୧୩.୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ କିଣିଥିଲା । ତାଙ୍କ  ମୂଳ ଦର ଥିଲା ୧.୫କୋଟି ଟଙ୍କା । ସନରାଇଜର୍ସର  ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ବ୍ରୁକ୍‌ଙ୍କୁ ବିଦା କରିବା ପାଇଁ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ ଯୋଜନା କରିଛି । ଅବଶ୍ୟ ନିଲାମରେ ତାଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ କିଣିବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍‌ସ ଗତ ବର୍ଷ  ୧୮.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ  କୁରାନଙ୍କୁ କିଣିଥିଲା । ମାତ୍ର ତାଙ୍କ  ପ୍ରଦର୍ଶନ ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ରହିଥିଲା । ଏଥର ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍‌ସ ତାଙ୍କୁ ବାଦ ଦେବା ନିଶ୍ଚିତ । 

ରୟାଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ଏଥର ୱାନିଣ୍ଡୁ ହସରଙ୍ଗା  ଓ ହର୍ଷଲ ପଟେଲଙ୍କୁ ବାଦ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଉଭୟଙ୍କୁ ୧୦.୭୫ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ମୂଲ୍ୟରେ ଆରସିବି  କିଣିଥିଲା । ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଜୋଫ୍ରା ଆର୍ଚର ଓ ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ଆନରିଚ ନର୍ଜଙ୍କୁ ବାଦ ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।  ଆସନ୍ତା ସିଜିନରେ  ଉଭୟ ଖେଳିବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ଆର୍ଚର  ଆହତ ଥିବା ସତ୍ତେ୍ୱ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ତାଙ୍କୁ ୮କୋଟି  ଟଙ୍କାରେ କିଣିଥିଲା । ୨ଟି ସିଜନ ମଧ୍ୟରେ ସେ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିଛନ୍ତି । ନର୍ଜଙ୍କୁ ୬.୫କୋଟି  ଟଙ୍କାରେ ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ କିଣିଥିଲା । ଗତ ବିଶ୍ୱକପ୍‌  ପୂର୍ବରୁ ସେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ଆଗାମୀ ଆଇପିଏଲ୍‌  ବେଳକୁ ସେ ଫିଟ୍‌ ହେବାର ଆଶା କ୍ଷୀଣ । ତେଣୁ  ତାଙ୍କୁ ବାଦ ଦେବାକୁ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ ଚିନ୍ତା କରୁଛି ।

ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍‌ସ ଏଥର  ୩୦କୋଟି ଟଙ୍କା ନେଇ  ନିଲାମରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ  ଚିନ୍ତା କରୁଛି । ତଥାପି  ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦଳରେ  ରଖିବାକୁ ଯାଉଛି । ଗତ  ସିଜନ ଖେଳିଥିବା ଅଲ୍‌ରାଉଣ୍ଡର ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସ  ଏଥର ଓହରି ଯାଇଛନ୍ତି । ବ୍ୟସ୍ତପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିକେଟ୍‌ ସିରିଜ  ଓ ମାତ୍ରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟଭାରକୁ ନଜରରେ ରଖି ଷ୍ଟୋକ୍ସ  ଆଇପିଏଲ୍‌ ନଖେଳିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କୁ  ଗତ ସିଜନରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍‌ସ ୧୬.୨୫  କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ କିଣିଥିଲା । ମାତ୍ର  ଆହତ ସମସ୍ୟା ଓ ଫର୍ମ ହାନୀ ଯୋଗୁଁ  ସେ ବହୁ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିପାରି ନଥିଲେ ।  ତାଙ୍କ ବିନା ମଧ୍ୟ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍‌ସ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌  ଆଖ୍ୟା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲା । ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଓହରି ଯିବାରୁ ଏହି  ଅର୍ଥ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍‌ସ ପର୍ସକୁ ଫେରିଛି । 

ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅମ୍ବାତି ରାୟୁଡୁ ମଧ୍ୟ ବାଦ  ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ସେ ଗତ ବର୍ଷ ଆଇପିଏଲ୍‌ ଖେଳି  ଅବସର ନେଇଥିଲେ । ରାୟୁଡୁଙ୍କୁ ୬.୭୫କୋଟିରେ  ସୁପରକିଙ୍ଗ୍‌ସ କିଣିଥିଲା । ସେ ଅବସର ନେବା ଫଳରେ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍‌ସ ପର୍ସକୁ ଏହି ଅର୍ଥ ଫେରିଛି ।  ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଡ୍ୱେନ ପ୍ରିଟୋରିୟସ, ସିସାଣ୍ଡା ମାଗାଲା  ଓ କେଲି ଜାମିସନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨ଜଣଙ୍କୁ ବାଦ ଦେବାକୁ  ସୁପରକିଙ୍ଗ୍‌ସ ଯୋଜନା କରୁଛି । 

ଏଥର ନବାଗତ ଭାବେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଓପନର ରଚିନ  ରବିନ୍ଦ୍ର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଲ୍‌ରାଉଣ୍ଡର ଗେରାଲ୍ଡ କୋଏଜି ଚଢ଼ା ଦାମରେ ବିକ୍ରି ହେବେ ବୋଲି ଆଶା  କରାଯାଉଛି । ଏମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ହିରୋ  ଟ୍ରେଭିସ୍‌ ହେଡ୍‌ ମଧ୍ୟ ଆଇପିଏଲ୍‌ ନିଲାମରେ ନିଜ  ନାମ ଲେଖାଇ ସାରିଛନ୍ତି । ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବ୍ୟାଟର  ଡାରିଲ ମିଚେଲ ମଧ୍ୟ ନିଲାମରେ ସାମିଲ  ହେଉଛନ୍ତି । 

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହରୁ  ଆଇପିଏଲ୍‌ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।  ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୧ରେ ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ଶେଷ  ହେବ । ଏହାପରେ ଆଇପିଏଲ୍‌ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।  ଜୁନ୍‌-ଜୁଲାଇରେ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ ରହିଥିବାରୁ  ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶର ସିନିୟର ଖେଳାଳିମାନେ  ଆଇପିଏଲ ଖେଳିବାକୁ ମନ ବଳାଇଛନ୍ତି । ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜଙ୍କ ପର୍ସରେ ୧୦୦କୋଟି ଖେଳାଳି କିଣିବା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।  ଗତ ସିଜିନରେ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ଙ୍କ ନିଲାମ ପର୍ସରେ ୯୫କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା । ଏଥର ୫କୋଟି ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । 

ଗତ ସିଜନର ନିଲାମ ପରେ ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍‌ସ  ପର୍ସରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୨.୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଳକା ରହିଛି । ଏଥର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବାଦ ଦେବା ପରେ  ପର୍ସରେ ଅର୍ଥ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ସେହିପରି ମୁମ୍ବାଇ  ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ପର୍ସରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୦.୦୫କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି । ଅନ୍ୟ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସନରାଇଜର୍ସ  ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପର୍ସରେ ୬.୫୫କୋଟି, ଗୁଜରାଟ ଟାଇଟନ୍ସ ଓ ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ପର୍ସରେ  ୪.୪୫କୋଟି, ଲକ୍ଷେ୍ନø ସୁପରଜାଏଣ୍ଟ୍‌ସ ନିକଟରେ  ୩.୫୫କୋଟି, ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ନିକଟରେ  ୩.୩୫କୋଟି, ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର  ନିକଟରେ ୧.୭୫କୋଟି, କୋଲକାତା ନାଇଟ  ରାଇଡର୍ସ ନିକଟରେ ୧.୬୫ କୋଟି ଓ ଚେନ୍ନାଇ  ସୁପରକିଙ୍ଗ୍‌ସ ନିକଟରେ ୧.୫କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି ।

   Related Posts