ଯୋଗ କଲାବେଳେ ଭୁଲ୍‌ରେ କରନ୍ତୁନି ଏପରି କାମ, ନଚେତ୍ ଶରୀର ଉପରେ ପଡ଼ିପାରେ କୁପ୍ରଭାବ

Published By : Prameya-News7 Bureau | June 20, 2024 IST

AAJ TAK

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁନ୍ ୨୧ରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ଯୋଗର ଗୁରୁତ୍ୱ ଏବଂ ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହୋଇପାରିବେ। ଯୋଗ ଶବ୍ଦର ଆକ୍ଷରିକ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯୋଡିବା କିମ୍ବା ମିଳନ, ଯାହା ସଂସ୍କୃତ ଶବ୍ଦ 'ୟୁଗି'ରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ। ଯୋଗ କରିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ମନ କେବଳ ଶାନ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ, ଚାପ ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ। ଯୋଗ କରିବା ସମୟରେ ଅନେକ ଲୋକ କିଛି ଭୁଲ କରନ୍ତି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ କ୍ଷତି କରିପାରେ। ଯୋଗ କରିବାବେଳେ କିଛି ଜିନିଷକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଆଘାତରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ଯୋଗମୁଦ୍ରାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିପାରିବେ।


ଯୋଗ ପୂର୍ବରୁ ଖାଇବା-

ଯୋଗ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାୟ 2 ରୁ 3 ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। କାରଣ ଯଦି ଆପଣ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଯୋଗ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଶରୀରରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ଖାଦ୍ୟ ହଜମ କରିବା ପାଇଁ ଶରୀର ବହୁତ ଶକ୍ତି ନିଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଯୋଗ କରିବା ସମୟରେ ଆପଣ କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି।


ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାର-

ଯୋଗ କରିବାବେଳେ, ଏହା ଜରୁରୀ ଯେ ତୁମେ ତୁମର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଧ୍ୟାନକୁ ଭଙ୍ଗ କରୁଥିବା ଅନ୍ୟ ଜିନିଷରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ଉଚିତ୍, କେବଳ ତୁମର ଯୋଗାସନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅ। ମୋବାଇଲକୁ କ୍ଲାସକୁ ନିଅ ନାହିଁ। କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଧ୍ୟାନକୁ ଏଥିରୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବ।


ଯୋଗ ସମୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା-

ଯଦି ଆପଣ ଯୋଗ କ୍ଲାସକୁ ଯାଆନ୍ତି ତେବେ କଥା ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। ଏହା ସହିତ ଆପଣ ଯୋଗ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇପାରିବେ। ମାଂସପେଶୀକୁ ମନକୁ ସଂଯୋଗରୁ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ।


ଖାମଖିଆଲି ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ-

ତରବରିଆ ଭାବେ କୌଣସି ଯୋଗମୁଦ୍ରା ବା ଆସନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ଆଘାତ ଦେଇପାରେ କିମ୍ବା କଷ୍ଟର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ, ସର୍ବଦା ଯୋଗାସନକୁ ଯତ୍ନର ସହିତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ଅସହ୍ୟ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ।

  • International Yoga Day 2024
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.