scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସବୁଠୁ ଉନ୍ନତ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ…ଏକ ଦଶନ୍ଧୀରେ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରଗତିକୁ ସୂଚାଉଛି ଆଇଏନଏସ ମୋରମୁଗାଓ

18/12/2022 at 4:32 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସ୍ୱଦେଶୀ ନିର୍ମିତ ମିସାଇଲ ବିଧ୍ୱଂସକ ଆଇଏନଏସ ମୋରମୁଗାଓ ରବିବାର ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି । ଆଇଏନଏସ ମୋରମୁଗାଓକୁ ନୌସେନା ସାମିଲ କରାଯିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ, ନୌସେନା ଆଡମିରଲ ଆର.ହରି କୁମାରଙ୍କ ସହ ଗୋଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରମୋଦ ସାୱନ୍ତ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ଯୁଦ୍ଧପୋତକୁ ସାମିଲ କରାଯିବା ପରେ ଭାରତର ସମୁଦ୍ର ଶକ୍ତି ମଜଭୁତ ହେବ । ଟେକ୍ନୋଲଜି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହା ସବୁଠୁ ଉନ୍ନତ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ଥିବା ପ୍ରତିରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ । ନୌସେନା ମୁଖ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଯୁଦ୍ଧପୋତକୁ ଗୋଆ ମୁକ୍ତି ଦିବସର ପୂର୍ବ ସଂଧ୍ୟାରେ ନୌସେନାରେ ସାମିଲ କରାଯିବା ଗତ ଏକ ଦଶନ୍ଧୀରେ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ଡିଜାଇନ ଏବଂ ନିର୍ମାଣ କ୍ଷମତାରେ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଗତିକୁ ସୂଚାଉଛି ।

ଭରାତୀୟ ନୌସେନା ଅନୁସାରେ, ଏହି ଯୁଦ୍ଧପୋତ ଦୂରସଂଚାର ଉପକରଣ, ଆଧୁନିକ ରଡାର ଏବଂ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ଭୂପୃଷ୍ଠକୁ ମିଶାଇଲ ମାରିବା ଏବଂ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ଆକାଶକୁ ମାରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଥିବା ମିଶାଇଲ ପ୍ରଣାଳୀ ଏଥିରେ ରଖାଯାଇଛି । ନୌସେନା କହିଛି ଏହି ଯୁଦ୍ଧତୋପର ଲମ୍ୱ ୧୬୩ ମିଟର, ଓସାର ୧୭ ମିଟର ତଥା ଓଜନ ୭,୪୦୦ ଟନ । ଏହାକୁ ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ସବୁଠୁ ଘାତକ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ମଧ୍ୟରେ ଗଣାଯାଉଛି ।

ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳ ସ୍ଥିତ ଐତିହାସିକ ଗୋଆର ବନ୍ଦର ସହର ନାଁରେ ମୋରମୁଗାଓ ନାଁ ରଖାଯାଇଛି । ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ ଶାସନରୁ ଗୋଆ ମୁକ୍ତି ହେବାର ୬୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ୨୦୨୧ ଡିସେମ୍ୱର ୧୯ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଏହି ଜାହାଜ ସମୁଦ୍ରକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲା ।  

ମୋରମୁଗାଓ ବିଶାଖପାଟନମ ଶ୍ରେଣୀର ଚାରି ବିଧ୍ୱଂସକ ମଧ୍ୟରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଧ୍ୱଂସକ ଅଟେ । ଏହାର ଡିଜାଇନ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ସ୍ୱଦେଶୀ ସଂଗଠନରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଏହାକୁ ମଝଗାଓଁ ଡକ୍ ଶିପବିଲ୍ଡର୍ସ ଲିମିଟେଡରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ।  

   Related Posts