AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଦନ୍ତା ମୃତଦେହ ଠାବ, ହାତୀକୁ ମାରି ନେଇଗଲେ ଦାନ୍ତ
  • ||
  • MKCG ମେଡିକାଲ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ସ୍କୁଟି-କାର୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାତିରେ ପାରଦ କମିବ ଓ ଶୀତ ବଢ଼ିବ, ଦିନରେ ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକ ରହିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ତୋଲକୋଇ: ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ହାତୀଛୁଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଜଙ୍ଗଲରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||

ନୌସେନାକୁ ମିଳିଲା ସମୁଦ୍ର ସାଥି, ସେନାରେ ସାମିଲ ହେଲା INS ଅର୍ନାଲ, ମହାସମୁଦ୍ରରେ ଖୋଜି ଖୋଜି ମାରିବ ଶତ୍ରୁ

21/12/2022 at 12:13 PM

ଚେନ୍ନାଇ: ଲଞ୍ଚ ହେଲା ଆଣ୍ଟି ସବ୍ ମେରାଇନ୍ କ୍ରାଫ୍ଟ ଆଇଅନଏସ ଅର୍ନାଲ । ମହାସମୁଦ୍ରରେ ମହାରାଥୀ ସାଜିବ ଏହି ସବ୍ ମେରାଇନ୍ । ବୁଧବାର ନୌସେନାରେ ଏହି କ୍ରାଫ୍ଟ ସାମିଲ ହୋଇଛି । ତାମିଲନାଡୁରେ କଟ୍ଟିପଲ୍ଲୁ ସ୍ଥିତ ଲାର୍ସେନ ଓ  ଟୁବ୍ରେ ସିପୟାର୍ଡରେ ଏହାକୁ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି ।   

ଆହୁରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ଭାରତୀୟ ନୈସେନା ।  ନାଭିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି ଆଣ୍ଟି ସବ୍ ମେରାଇନ୍ ଓ୍ବାର ଫାୟାର ସାଲୋ ଓ୍ବାଟର କ୍ରାଷ୍ଟ । ଆଇଏନଏସ ଅର୍ନାଲକୁ ଚେନ୍ନାଇ କଟ୍ଟିପଲ୍ଲୁ ଲାର୍ସେନ ସିପୟାର୍ଡରୁ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି । ସମୁଦ୍ରରେ ଶତ୍ରୁଦେଶ ପାଇଁ ଘତକ ସାଜିବ ଏହି ସବ୍-ମେରାଇନ୍ । ମହାସମୁଦ୍ରର ଅଥଳ ପାଣି ଭିତରେ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜକୁ ଖୋଜି ଖୋଜି ମାରିବ ଆଇଅନଏସ ଅର୍ନାଲ । ଏହାକୁ ଗାର୍ଡେନ୍ ରିଚ୍ ସିପବିଲ୍ଡର୍ସ ଆଣ୍ଡ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କମ୍ପାନୀ ନିର୍ମାଣ କରିଛି । ପାଣି ଭିତରେ ଏହା ଫାୟାର କରିବ ।

ସମୟ ପୂର୍ବରୁ GRSE କମ୍ପାନୀ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି । ଆଣ୍ଟି ସବ୍-ମେରାଇନ୍ କ୍ରାଫ୍ଟ ଆଇଅନଏସ ଅର୍ନାଲ ନାଭିକୁ ଆହୁରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବ । ତଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରିବା ସହିତ ଶତ୍ରୁ ଦେଶର ଯୁଦ୍ଧ ପୋତକୁ ନିମଷକରେ ନଷ୍ଟ କ୍ଷମତା ରହିଛି ଆଇଅନଏସ ଅର୍ନାଲ । ପାଣି ଭିତରେ ଶବ୍ଦ ନକରି  ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରିପାରିବ। ତେଣୁ ଏହାକୁ ସାଇଲେଣ୍ଟ ସିଫ୍ କୁହାଯାଉଛି । ଭାରତୀୟ ନୌସେନା  ଏଭଳି ୧୬ଟି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ତିଆରି କରୁଛି ।

ଆଇଅନଏସ ଅର୍ନାଲ କମୋର୍ତା କ୍ଲାସ ଆଣ୍ଟି ସବ୍ ମେରାଇନ ଠାରୁ ଛୋଟ । ଏହାର ଲମ୍ବ ୭୭.୬ମିଟର ଓ ପ୍ରସ୍ଥ ୧୦.୫. ମିଟର। ଏହି ଯୁଦ୍ଧପୋତ ସବ୍ ମେରାଇନ ଫୁଲ୍-ସ୍କେଲ୍ ସବ୍- ସରଫେସ୍ ସର୍ବିଲାନ୍ସ ରେ ଉଚ୍ଚକୋଟିର । ଏହା ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଓ ହମଲା କରିବା ମିଶନକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଫଳତାର ସମ୍ପନ୍ନ କରିପାରିବ ।  ଏହା ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ନାଭି ଓ ଏୟାର ଫୋର୍ସର ଏୟାର କ୍ରଫ୍ଟ ସହିତ ଆଣ୍ଟି ସବ୍ ମେରାଇନ ଅପରେସନ କରିପାରିବ । ଏଥିରେ ୭ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ୫୭ ଜଣ ସୈନ୍ୟ ରହିପାରିବେ । ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୪୭ କିଲୋମିର ବେଗରେ ଏହା ଗତି କରିପାରିବ । ଏହି କ୍ରାଫ୍ଟ ୫୮ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ବଦେଶୀ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରେ ତିଆରି ହୋଇଛି । ୧୨.୬୨୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ୧୬ଟି ସବ୍ ମେରାଇନ ୨୦୨୬ ମଧ୍ୟରେ ନୌସେନାକୁ ମିଳିବ ।

   Related Posts