AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଜେଇଇ (ମେନ୍‌) ସେସନ-୧ ରେଜଲ୍ଟ, ଓ୍ୱେବସାଇଟ୍‌ରେ ଦେଖିପାରିବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଫେବୃୟାରୀରେ ଅଧିକ ରହିବ ତାପମାତ୍ରା, ଜଳବାୟୁ ଶୁଷ୍କ ଥିବାରୁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଲାଗୁଛି ନିଆଁ
  • ||

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବିଷାକ୍ତ ସାପ ‘ଇନଲ୍ୟାଣ୍ଡ୍ ତାଇପନ୍’,ଗୋଟିଏ ଥର କାମୁଡ଼ିଲେ ଯାଇପାରେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ

15/12/2022 at 8:18 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫/୧୨: ସାପ ଏମିତି ଏକ ସରୀସୃପ, ଯାହାକୁ ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ଖୁବ୍ ଭୟ କରନ୍ତି। ଇଏ ବି ସ୍ୱାଭାବିକ କଥା। କାହିଁକିନା ସାପ କାମୁଡିବା ମାତ୍ରେ ଚାଲିଯାଏ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ। ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ୬୦୦ବିଷାକ୍ତ ପ୍ରଜାତିର ସାପ ଅଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୨୦୦ଜଣ ମଣିଷକୁ ମାରିବା କିମ୍ବା ଗୁରୁତର କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି।  ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ଇନଲ୍ୟାଣ୍ଡ୍ ତାଇପନ୍ ବିଷାକ୍ତ ସାପ ଏହି ତାଲିକାରେ ଶୀର୍ଷରେ ଅଛି। ଏହି ସାପ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ‘ଇନଲ୍ୟାଣ୍ଡ ତାଇପନ’କୁ ଭୟଙ୍କର ସାପ କୁହାଯାଏ। ଏହାକୁ ସାଧାରଣତଃ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବିଷାକ୍ତ ସାପ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ କରାଯାଏ। ଏହି ସାପଗୁଡ଼ିକ ଦେଖିବାକୁ ଖୁବ୍ ବିଶାଳକାୟ। ସଂଗ୍ରହାଳୟ ୱେବସାଇଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ଏହି ସାପମାନେ ଭୋର ସମୟରେ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ଅଟନ୍ତି।  

ବ୍ରିଷ୍ଟଲ୍ ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ୍ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନର ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ତାଇପନ୍ ମାରାତ୍ମକ ସାପ ତାଲିକାରେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି। ଅନ୍ୟ ସାପ ଅପେକ୍ଷା ଏଥିରେ ରହିଥାଏ ସର୍ବାଧିକ ବିଷ।  ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ବିଦ୍ୟାଳୟ କହିଛି ଯେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ କିମ୍ବା ୨୫୦,୦୦୦ ମୂଷାଙ୍କୁ ମାରିବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ କାମୁଡ଼ା ଯଥେଷ୍ଟ ।  ଅର୍ଥାତ୍ ସାପ ଥରେ କାମୁଡିଲେ ୧୦୦ ଲୋକଙ୍କର ହୋଇଥାଏ ମୃତ୍ୟୁ। ତେବେ ସାପର ବିଷ LD50 ସ୍କେଲରେ ମପାଯାଏ।

   Related Posts