scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଦାଉଦ ଇବ୍ରାହିମ ନୁହେଁ ଇଏ ହେଉଛି ଦେଶର ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ଅପରାଧୀ ଯାହା ମୁଣ୍ଡରେ ରହିଛି ୨.୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପୁରସ୍କାର ରାଶି

5/09/2020 at 5:35 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫/୦୯ : ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ମାଓବାଦୀ ଗଣପତି ବିଷୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | କିନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକଥର କୌଣସି ବଡ ଧରଣର ମୋ ଗତିବିଧି ପରେ ପୁଣି ଗଣପତି ନାଁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥାଏ | ଗଣପତି ଦେଶର ଆନ୍ତରିକ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କେତେ ବିପଦ ତାହା ଏଇଥିରୁ ଜାଣିହେବ ଯେ ତା ଉପରେ ଅଣ୍ଡରୱାର୍ଲଡ ଡନ ଦାଉଦ ଇବ୍ରାହିମ ଠାରୁ ଅଧିକ ପୁରସ୍କାର ରହିଛି | ଏହି ମୋ ନେତା ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ତେଲେଙ୍ଗାନା ପୋଲିସ ପାଖରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିପାରେ |

ଗତ କିଛି ଦଶକ ଧରି ଗଣପତି ଦେଶର ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ମାଓ ନେତା | ଏହି ମାଓ ନେତାକୁ ଛତିଶଗଡ଼ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଝାରଖଣ୍ଡ, ବିହାର ପୋଲିସ ଖୋଜୁଛି | ଏପରିକି NIA ମଧ୍ୟ ଗଣପତିକୁ ଖୋଜୁଛି | ପ୍ରତ୍ୟକ ରାଜ୍ୟ ଏହି ମାଓ ନେତା ମୁଣ୍ଡରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ପୁରସ୍କାର ରାଶି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି | ଏହିଭଳି ଗଣପତି ମୁଣ୍ଡରେ ୨.୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପୁରସ୍କାର ରାଶି ସହ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅପରାଧୀ ହୋଇଛି | ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପାହାଡରେ ଲଢ଼ିବାକୁ ତାକୁ ଗରିଲା ଗାର୍ଡସଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ମିଳିଛି | ଦେଶର ନେତାମାନଙ୍କ ଭଳି ସେ ଅନେକ ସୁରକ୍ଷାରେ ରହିଥାଏ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ସେଥିପାଇଁ ତା ପାଖକୁ ପହଞ୍ଚିବା ସହଜ ନୁହେଁ |

ଗଣପତି ଏବେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି | ପାଖାପାଖି ୭୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଗଣପତି ବହୁତ ପୂର୍ବରୁ ନଜର ଆସିଥିଲା | ୧୯୯୫ ମସିହାରେ ସେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆସିଥିଲା | ସେତେବେଳେ କାନେ ଡିଏସପିଙ୍କ ସମେତ ପୋଲିସ ଗାଡିକୁ ବୋମା ଲଗାଇ ଉଡାଇ ଦେଇଥିଲା | ହମଲାରେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ ୨୫ ଜଣ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ | ଏହାପରେ ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ଗଣପତି ସଲାଵା ଜୁଡ଼ୁମ ଅଭିଯାନର ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ନିଜ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ସହିତ ବସ୍ତର ଏର୍ରାବେର କ୍ଷେତ୍ରରେ ୩୫ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା | ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ଉପଲେଟ କ୍ୟାମ୍ପରେ ୨୨ ପୋଲିସକର୍ମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ଏବଂ ନାଗା ସୈନିକଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ଏକ ଭ୍ୟାନକୁ ଉଡାଇ ଦେଇଥିଲା | ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ହମଲା କରିଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ୮ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ |

ତେଲେଙ୍ଗାନା କରିମନଗର ଜିଲ୍ଲାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଗଣପତି ପେସାରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଥିଲା | କିଛି ପରେ ସେ ଶିକ୍ଷକତା ଛାଡି ମାଓ ଆନ୍ଦୋଳନର ନେତା ହୋଇଥିଲା | ଗଣପତିର ପହଂଚ ଦେଶ-ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଥିଲା | ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଓ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଭଳି ଦେଶରୁ ତାକୁ ଅସ୍ତ୍ର ମିଳୁଥିଲା |

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗଣପତି କୌଣସି ରୋଗ କାରଣରୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ପାର୍ଟିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି | ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏକ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରି ମାଓବାଦୀମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ଖବର ମିଛ | ତାଙ୍କ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ବଦନାମ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି | ତେବେ ଗଣପତି ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥିବାରୁ ପୋଲିସର ଅନେକ ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରୁନାହାନ୍ତି ଯେ ସେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବ | ଅପରପକ୍ଷରେ କିଛି ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଗଣପତିର ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ଖବରକୁ ନେଇ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି |

   Related Posts