scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ମହିଳା ଯାହାଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି ୪,୬୨,୮୮,୧୧,୦୦,୦୦୦ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି : ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ

8/03/2019 at 12:12 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୮/୩ : ଆଜି ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ମହିଳା ଦିବସ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁଗରେ ମହିଳାମାନେ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଗରେ | ମହିଳାମାନେ ଦିନକୁ ଦିନ ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛନ୍ତି | ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି | ବ୍ୟବସାୟ ବାଣିଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ମହିଳାମାନେ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଦେଲେଣି | ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବା ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ | ଏହି ମହିଳା ଜଣକ ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଖାସ କୀର୍ତ୍ତିମାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି |

ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ମହିଳା ହେଲେ ସାବିତ୍ରୀ ଜିନ୍ଦଲ | ସାବିତ୍ରୀ ଜିନ୍ଦଲ ଜିନ୍ଦଲ ଗ୍ରୁପ ଆଣ୍ଡ କମ୍ପାନୀର ମାଲିକାଣୀ |
ଜିନ୍ଦଲ ଗ୍ରୁପ ଷ୍ଟିଲ, ପାୱାର, ସିମେଣ୍ଟ ଏବଂ ଇନ୍ଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚର କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରୁଛି | ସେ ଦିବଂଗତ ଓ଼ଦ୍ୟୋଗପତି ଓମ ପ୍ରକାଶ ଜିନ୍ଦଲଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ଜଣାଶୁଣା ଉଦ୍ୟୋଗପତି ସଜ୍ଜନ ଏବଂ ନବୀନ ଜିନ୍ଦଲଙ୍କ ମା |


୨୦୦୫ ମସିହାରେ ଓମ ପ୍ରକାଶ ଜିନ୍ଦଲଙ୍କ ଏକ ହେଲିକେପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା | ଓମ ପ୍ରକାଶ ଜିନ୍ଦଲଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀକୁ ୪ ପୁଅମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାଗ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ଗ୍ରୁପର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମ୍ପତ୍ତିର ଦେଖରେଖ ସଜ୍ଜନ ଜିନ୍ଦଲ କରନ୍ତି | ସଜ୍ଜନ ଜିନ୍ଦଲଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଯେଏସଡବ୍ଲୁ ଷ୍ଟିଲ ରହିଛି | ସଜ୍ଜନ ଜିନ୍ଦଲ ଭାରତର ଜଣାଶୁଣା ଉଦ୍ୟୋଗପତି ଏବଂ ରାଜନୈତିଜ୍ଞ |


ସାବିତ୍ରୀ ଜିନ୍ଦଲଙ୍କ ବୟସ ୬୮ ବର୍ଷ | ସେ ରାଜନୀତିରେ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି | ସେ ହରିୟାଣା ସରକାରରେ ବିଧାୟକ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରୀ ରହି ସାରିଛନ୍ତି | ସାବିତ୍ରୀ ଜିନ୍ଦଲଙ୍କ ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ୬.୬ କୋଟି ଡଲାର | ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ହିସାବରେ ସେ ୪,୬୨,୮୮,୧୧,୦୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା |

ସାବିତ୍ରୀ ଜିନ୍ଦଲ ଆଣ୍ଡ ଫାମିଲି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ କୋଟିପତି ତାଲିକାରେ ୨୯୦ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି | ଅପରପକ୍ଷରେ ସେ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ତାଲିକାରେ ସାବିତ୍ରୀ ଜିନ୍ଦଲଙ୍କ ନାଁ ୧୪ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି |


୨୦୧୪ ମସିହାରେ ସାବିତ୍ରୀ ଜିନ୍ଦଲ ହିସାର ଆସନରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିଥିଲେ | ତାଙ୍କର ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦୀ, ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଡ.କମାଲ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ଠାରୁ ସାବିତ୍ରୀ ଜିନ୍ଦଲ ୧୩୬୪୬ ଭୋଟରେ ହାରି ଯାଇଥିଲେ |

   Related Posts