ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ: ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ଶରୀରରେ ରହିଛି ଅନେକ କ୍ଷତଚିହ୍ନ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର: ଜଳିଗଲା ଘରୋଇ ବସ୍ ନାଗରାଜ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ କଣ୍ଡକ୍ଟର
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ନାଳରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପାଖରେ ପଡିଛି ବାଇକ ଓ ମଦବୋତଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ୧୫ ବଖରା, ୨ ଗୋ-ମାତା ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ
  • ||
  • କଟକ: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଝରଣା ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ, ୮୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||

୧୨୮ ଏକର ଜମିରେ ତିଆରି ହେଲା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଡାଇନୋସର ଜୀବାସ୍ମ ପାର୍କ : ଏଠାରୁ ମିଳିଥିଲା ଡାଇନୋସର ଜୀବାସ୍ମ

2/06/2019 at 6:36 PM

ଗୁଜୁରାଟ ବାଲାସିନୋରରେ ଦୁନିଆର ତୃତୀୟ ବୃହତ ଏବଂ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଡାଇନୋସର ପାର୍କ ତିଆରି ହୋଇଛି । ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲାଯିବା ପାର୍କ । ରାଜ୍ୟର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାହର ଚାୱଡା କିଛି ଦିନ ପୁର୍ବରୁ ପାର୍କ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ଗୁଜରାଟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ୧୨୮ ଏକର ଜମିରେ ଏହି ପାର୍କ ତିଆରି କରିଛି । ୩୬ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସେଠାରୁ ଡାଇନୋସରର ଜୀବାସ୍ମ ମିଳିଥିଲା ।

୬.୫ କୋଟି ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଡାଇନୋସରର ଇତିହାସ ଦର୍ଶାଇବା ପାଇଁ ଏହା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଆଧୁନିକ ମ୍ୟୁଜିୟମ । ଏଠାରେ ଡାଇନୋସରର ରହଣି, ଖାଦ୍ୟପେୟ ଏବଂ ତା ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ ।

ବାଲାସିନୋରରୁ ୧୧ କି:ମି ଦୂର ରେୟୋଲି ଗାଁରେ ଡାଇନୋସର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର ରହିଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଡାଇନୋସରର ପାଖାପାଖି ୭ ପ୍ରଜାତି ଏଠାରେ ରହୁଥିଲେ । ଏଠାରୁ ଡାଇନୋସରର ୧୦ ହଜାର ଅଣ୍ଡାର ଅବଶେଷ ମିଳିଥିଲା ।

ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରୁ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଡାଇନୋସର ଅଣ୍ଡାର ଅବଶେଷ ମିଳିଥିଲା । ଏହାକୁ ଦୁନିଆର ତୃତୀୟ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଜୀବାସ୍ମ ସ୍ଥଳ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ୨୦୦୩ ମସିହାରେ ଖନନ ବେଳେ କିଛି ନୂଆ ପ୍ରଜାତିର ଜୀବାସ୍ମ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା ।

ନର୍ମଦା ନଦୀ କୁଳରେ ଏହି ଡାଇନୋସରଙ୍କ ହାଡ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା । ୨୦୦୩ ମସିହାରେ ଡାଇନୋସରର ଯେଉଁ କଙ୍କାଳ ମିଳିଥିଲା ସେଥିରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ମସ୍ତିସ୍କ, ମେରୁଦଣ୍ଡ, ଅଂଟା, ଗୋଡ ଓ ଲାଞ୍ଜର ହାଡ ଥିଲା ।

ମ୍ୟୁଜିୟମରେ ଏକ ଟାଇମ ମେସିନ ରହିଛି । ଏହି ଟାଇମ ମେସିନରେ ବିଶ୍ୱ ଏବଂ ଗୁଜରାଟର ଅଲଗା ଅଲଗା ଡାଇନୋସରଙ୍କ ଅବଶେଷ ଦେଖାଯାଇଛି । ଏହାଛଡା ସେଠାରେ ୫ଡି ଥିଏଟର ଓ ୩ଡି ଫିଲ୍ମ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

   Related Posts