oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଦୋକାନରୁ ମାଲିକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କଲା ପୋଲିସ୍‌
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଗୁମ୍ମା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ସ୍ୱାମୀ ମୃତ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମେକ୍ସିକୋ ଧୁଆଁଧାର ଫାୟାରିଂ: ୭ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ମେୟରଙ୍କ ସମେତ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଜଲପାଇଗୁଡ଼ିରେ ଦୁର୍ଗା ଭସାଣି ବେଳେ ଫ୍ଲାସ ଫ୍ଲଡ୍, ବନ୍ୟାରେ ଭାସି ୭ ମୃତ
  • ||

ଚଳିତବର୍ଷ ବିଦେଶରୁ ୨୩% କମ୍ ଅର୍ଥ ପଠାଇବେ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟ, ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ପକାଇପାରେ ପ୍ରଭାବ

23/04/2020 at 11:51 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩।୪: ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟମାନେ ନିଜ ଦେଶକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବାରେ ସବୁଠୁ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଟଙ୍କା ପଠାଇବାରେ ଭାରତ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଏହା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବାକୁ ଯାଉଛି ।

ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକଳନ କରିଛି ଯେ, ୨୦୨୦ରେ ଭାରତକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ୨୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟମାନେ ୬୪ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଟଙ୍କା ପଠାଇ ପାରିବେ । ୨୦୧୯ ରେ ଦେଶକୁ ୮୩ ବିଲିୟନ ଡଲାର ପଠାଯାଇଥିଲା । ଗତବର୍ଷ ଟଙ୍କା ପଠାଇବାରେ ୬ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିଲା ।

ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି । ଫଳରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଶ୍ବର ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ । ଭାରତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ୨୩ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ହ୍ରାସ ।

ତେବେ ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ପାକିସ୍ତାନରେ ୨୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ । ବାଂଲାଦେଶରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୪ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ସେହିଭଳି ନେପାଳ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ଯଥାକ୍ରମେ ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ୧୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ ।

ୟୁରୋପ ଏବଂ ଏସିଆରେ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ୨୭.୫ ପ୍ରତିଶତ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ୨୨.୧ ପ୍ରତିଶତ, ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଆଫ୍ରିକାରେ ୧୯.୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ । ଲାଟିନ୍ ଆମେରିକା ଏବଂ କାରିବିଆନ୍ ୧୯.୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ।

ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ପ୍ରବାସୀ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ନିଜ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଡାକଘର କିମ୍ବା ଅନଲାଇନ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା ପଠାନ୍ତି, ଏହାକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା କୁହାଯାଏ । ଧରନ୍ତୁ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଶ୍ରମିକ ଏକ ଗଲ୍ଫ ଦେଶରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେ ଭାରତରେ ନିଜ ବାପା-ମା କିମ୍ବା ପରିବାରକୁ ଟଙ୍କା ପଠାନ୍ତି, ସେହି ପରିମାଣକୁ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ବର୍ଗରେ ରଖାଯାଏ । ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ଦ୍ବାରା ଲାଭବାନ ହୁଏ । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଅର୍ଜନ କରୁ । ଯାହା ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଏକ ଭଲ କଥା ।

   Related Posts