scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଚନ୍ଦ୍ର କକ୍ଷପଥ ମୁହାଁ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩, ସଂଧ୍ୟା ୭ଟାରେ ଇସ୍ରୋ କରିବ ଲୁନାର ଅରବିଟ୍ ଇଞ୍ଜେକସନ

5/08/2023 at 9:53 AM

Chandrayan-3

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ: ଚନ୍ଦ୍ର କକ୍ଷପଥ ମୁହାଁ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ । ଶନିବାର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ଚନ୍ଦ୍ରର କକ୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ । ଏନେଇ ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଅଗଷ୍ଟ ୨୩ରେ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରିବ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ । ଅଗଷ୍ଟ ପହିଲାରେ ରାତି ୧୨ଟାରେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩କୁ ପୃଥିବୀ ଅର୍ବିଟ୍ ରୁ ଚନ୍ଦ୍ର ଆଡ଼କୁ ପଠାଇଥିଲେ ଇସ୍ରୋର ବୈଜ୍ଞାନିକ । ଏବେ ଚନ୍ଦ୍ର ଆଡ଼କୁ ଗତି କରୁଛି ଏହି ସ୍ପେସ୍ କ୍ରାଫ୍ଟ । ନିଜ ଗନ୍ତବ୍ୟ ପଥର ପ୍ରାୟ ୬୬ ପ୍ରତିଶତ ଅତିକ୍ରମ କରିସାରିଲାଣି ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ । ଏଥିରେ ଲାଣ୍ଡର, ରୋଭର ଏବଂ ପ୍ରୋପଲ୍ସନ ମଡ୍ୟୁଲ ରହିଛି ।

ଚନ୍ଦ୍ରଯାନର ଲାଣ୍ଡର ଏବଂ ରୋଭର ଚନ୍ଦ୍ରର ଦକ୍ଷିଣ ମେରୁରେ ଅବତରଣ କରିବ ଏବଂ ୧୪ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଠାରେ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା କରିବ । ପ୍ରୋପଲ୍ସନ ମଡ୍ୟୁଲ ଚନ୍ଦ୍ର କକ୍ଷରେ ରହି ପୃଥିବୀରୁ ଆସୁଥିବା ରେଡିଏସନକୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବ । ରୋଭରରେ ଥିବା ଏଲ୍‌ଆଇବିଏସ୍‌ ବା ଲେଜର  ଇଣ୍ଡ୍ୟୁସଡ ବ୍ରେକଡାଉନ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରୋସ୍କୋପ ଚନ୍ଦ୍ରର ମାଟି  ଓ ଚଟାଣର ସଂରଚନା ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବ ।  ସେଥିରେ ଥିବା ଏପିଏକ୍ସଏସ୍‌ ବା ଆଲଫା ପାର୍ଟିକଲ  ଏକ୍ସରେ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରୋମିଟର ଚନ୍ଦ୍ରରେ କେମିକାଲ  ଓ ମିନେରାଲର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବ । ସେହିଭଳି  ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଚନ୍ଦ୍ରର ତାପମାତ୍ରା, ଭୂମିକମ୍ପ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରର  ଉପର ଓ ଭିତର ଅଂଶ କିଭଳି ଗଠିତ ହୋଇଛି ତାର  ଅଧ୍ୟୟନ କରିବ ।

ଏହି ମିଶନ ଜରିଆରେ ଭାରତ  ବିଶ୍ୱକୁ ଜଣାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି ତା ନିକଟରେ ଚନ୍ଦ୍ରର  ଦକ୍ଷିଣ ମେରୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ସଫ୍ଟ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ କରିବା ଏବଂ  ରୋଭରକୁ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଗଡାଇବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି ।  ଏହାଦ୍ୱାରା ଦୁନିଆର ଭାରତ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ବଢ଼ିବ  ଯାହାଫଳରେ ବାଣିଜ୍ୟିକ କାରବାର ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ  ସହାୟକ ହେବ ।

   Related Posts