scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

୪୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଗଛରେ ବସି ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି ୬୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା

19/12/2018 at 5:25 PM

ଆମେରିକାରେ ରହୁଥିବା ୬୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ନଳିନୀ ନାଦକର୍ଣ୍ଣି ଜଙ୍ଗଲରେ ରହି ଜଳବାୟୁ ଓ ପର୍ଯାବରଣ ବିଷୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି | ବହୁତ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ନଳିନୀ କୋଷ୍ଟାରିକାର ମାଂଟବରଦେ ଜଙ୍ଗଲରେ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି | ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କଥା ହେଲା ଯେଉଁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଚାଲିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ ସେହି ଜଙ୍ଗଲରେ ନଳିନୀ ଗଛରେ ବସି ଜଳବାୟୁର ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଛନ୍ତି | ଗୋଟିଏ ଗଛରୁ ଅନ୍ୟ ଗଛକୁ ଯିବା ପାଇଁ ସେ ରଶି ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି |

ନଳିନୀଙ୍କ ଅନୁଧ୍ୟାନର ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟ ହେଲା ଗୋଟିଏ ଗଛରୁ ବାହାରୁଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ଗଛ | କୋଷ୍ଟାରିକାରେ ଜଙ୍ଗଲର ପରିସ୍ଥିତି ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି | ସେଠାକାର ଗଛଗୁଡିକର ଉଚ୍ଚତା ସାଧାରଣତଃ ୧୫୦୦ ରୁ ୧୮୦୦ ମିଟର ଲମ୍ବା ହୋଇଥାଏ | ଗଛର ଉଚ୍ଚତା ସେଠାକାର ପାଣି ଓ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | 

ମାଂଟବରଦେ ଜଙ୍ଗଲରେ ବର୍ଷର ଅଧିକାଂଶ ସମୟ କୋହଲା ପାଗ ରହିଥାଏ | ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ବାଦଲଯୁକ୍ତ ରହିଥାଏ | ତଥାପି ସେଠାରେ ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଙ୍ଗର ଭୟାବହତା ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବାରେ ଲାଗିଛି | ଜଙ୍ଗଲରୁ ରଙ୍ଗ ବେରଂଗ ପକ୍ଷୀ, ବାଦୁଡ଼ି ଆଦି ଧୀରେ ଧୀରେ ଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ବସିଲେଣି | କୋଷ୍ଟାରିକାର ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ଦୁନିଆର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | କିନ୍ତୁ ଏହାର ଭବିଷ୍ୟ ଓ ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ନଳିନୀ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ |

ନଳିନୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ କୋଷ୍ଟାରିକାର ଏହି ବାଦଲ ଘେରା ଜଙ୍ଗଲ ଅନ୍ୟତମ | ଦୁନିଆର ସବୁ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ୧ ପ୍ରତିଶତ ବାଦଲ ଘେରା ଜଙ୍ଗଲ ରହିଛି | ବର୍ଷର ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଏଠାରେ ବାଦଲ ଘେରି ରହିଥିବା ଏହି ଜଙ୍ଗଲର ବିଶେଷତ୍ବ | ବଡ ବଡ ଗଛ ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲ ଅଂଧାରମୟ ହୋଇ ରହିଥାଏ | ନଳିନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅନ୍ଧାର ଯୋଗୁଁ ସେ ଗଛର ଉପରି ଭାଗକୁ ଚାଲିଯାଆନ୍ତି | ଜଙ୍ଗଲର ଉପରି ଭାଗ ଏକ ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାର ଦୁନିଆ ଭଳି ଅନୁଭୂତ ହେଉଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି | 

ନଳିନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୁନିଆର ୩ଟି ଜିନିଷ ଉପରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଭୟାବହତା ନିର୍ଭର କରେ | ସେଗୁଡିକ ହେଲା, କୋରାଲ ରିଫ ବା ମୁଗୁନି ପଥର , ଗ୍ଲେସିୟର ଏବଂ କ୍ଲାଉଡ଼ ଫରେଷ୍ଟ | ଏହି ୩ଟି ଜିନିଷରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାରେ ଲାଗିଛି | ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ, ଜଳବାୟୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାରେ ଲାଗିଛି |

ନଳିନୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ କେମରନ ୩୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚ ଗଛର ଶାଖା ଉପରେ ବସି ଜଳବାୟୁରେ ହେଉଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥାନ୍ତି | ଆମେରିକାର ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର ପଶ୍ଚିମ-ଉତ୍ତରରେ ସ୍ଥିତ ଏକ ଜଙ୍ଗଲରେ ନଳିନୀଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଉ ଯାଉ ବଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲା | ୧୫ ମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ରଶି ଛିଣ୍ଡି ଯାଇଥିଲା | ବାଲି ବସ୍ତା ପଡିଲା ଭଳି ସେ ତଳେ ପଡିଯାଇଥିଲେ | ୬ ଘଣ୍ଟା ପରେ ହେଲିକେପ୍ଟର ଜରିଆରେ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା | 

ନଳିନୀ କୁହନ୍ତି ଯେ, ସେ ୪୦ ବର୍ଷ ହେଲା ନିଜର ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଗଛ ଉପରେ ଅତିବାହିତ କରିଥାନ୍ତି | ତାଙ୍କୁ ଏଥିରେ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ହୋଇନଥାଏ | ତାଙ୍କ ମତରେ ଗଛ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ | ନଳିନୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡରେ ୫ ଥର ଆଘାତ ଲାଗି ସାରିଛି | ଅଣ୍ଟାର ହାଡ ମଧ୍ୟ ୩ଟି ଜାଗାରେ ଭାଙ୍ଗି ସାରିଛି | ତଥାପି ସେ ପଛଘୁଞ୍ଚା ନ ଦେଇ ନିଜ କାମରେ ଲାଗିଛନ୍ତି |

ନଳିନୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ମାଂଟବରଦେକୁ କ୍ଲାଉଡ଼ ଫରେଷ୍ଟ ନାଁରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି | ଏମିତି ଯଦି ଲାଗି ରହିବ ତାହେଲେ କ୍ଲାଉଡ଼ ଫରେଷ୍ଟ ନାଁରେ ଶେଷରେ ରେନ ଫରେଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ | ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ୨୦୪୦ ମସିହା ବେଳକୁ କ୍ଲାଉଡ଼ ଫରେଷ୍ଟ ବଦଳରେ ରେନ ଫରେଷ୍ଟ ହିଁ ମିଳିବ ବୋଲି ନଳିନୀ କହିଛନ୍ତି |

   Related Posts