scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଏହି ଟ୍ରେନ୍‌ର ନଥାଏ ଝରକା କି କବାଟ ! କ’ଣ ହୁଏ ଏହି ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ? ଜାଣନ୍ତୁ…

26/08/2023 at 3:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୦୮: ସମସ୍ତେ ନିଶ୍ଚିତ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିଥିବେ। ହେଲେ କ’ଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଏପରି ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଇଥାଏ ଯାହାର କୋଚରେ କୌଣସି ଝରକା କିମ୍ବା କବାଟ ନ ଥାଏ। ବୋଧହୁଏ ଆପଣ ଏପରି ଟ୍ରେନ୍ ଦେଖି ନଥିବେ । ହେଲେ ରେଳବାଇ ଦ୍ୱାରା ଏପରି ଏକ ଟ୍ରେନ୍ ଚାଲିଥାଏ, ଯାହାର କୌଣସି ଝରକା କିମ୍ବା କବାଟ ନାହିଁ। ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ଯ ଲାଗୁଛି ନା । କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ । ଝରକା ଏବଂ କବାଟ ନଥିବା ଟ୍ରେନ୍ New Modified Goods ବା NMG Coach Train ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ।

ବାସ୍ତବରେ ଆମେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସମୟ ଧରି ସେବା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ଏହାପରେ ଏହି କୋଚ ଗୁଡିକ ଅବସର ନେଇଥାନ୍ତି। ଆର୍ଥାତ୍ ସେହି ଟ୍ରେନ ଆଉ ବ୍ୟବହାର ଉପଯୋଗୀ ହୋଇନଥାଏ । କୋଚ୍‌ ଗୁଡିକ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେବା ଯୋଗାଇ ଥାଏ । ଯାହାକୁ ମରାମତି କରି ଆହୁରି ୫-୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ପାରିବ। କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ଆଉ କାମରେ ଏହା ଲାଗେ ନାହିଁ ।

ଆଉ ଏହାପରେ ଆଇସିଏଫ୍ ଏହି କୋଚ୍ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ ସେବାରୁ ହଟାଇ ଦେଇଥାଏ । ଯାହା ପରେ ଏହାକୁ ଅଟୋ କ୍ୟାରିୟର୍‌ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ଯାତ୍ରୀବାହି ଟ୍ରେନ କୋଚ ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ମାଲଗାଡ଼ି କୋଚ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ।

ଏନଏମଜି ୱାଗନ ରେଳଗାଡ଼ିର ସମସ୍ତ ଝରକା ଏବଂ କବାଟ ସିଲ୍ କରି ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏହାକୁ ସିଲ୍ କରିବା ପରେ ଏହି ୱାଗନ୍ ରେ କାର, ମିନି ଟ୍ରକ୍ ଏବଂ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହଜରେ ଲୋଡିଂ ଅନଲୋଡିଂ ହୋଇଥାଏ । ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ସାଧାରଣ କୋଚ ଯଦି ଏନଏମଜି ୱାଗନ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ, ସେତେବେଳେ ଏହାର ସିଟ୍, ଲାଇଟ, ଫ୍ୟାନ ବି ବାହାର କରାଯାଏ ।

ଏହା ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ସମଗ୍ରୀ ରଖିବାକୁ କୋଚ ପଛରେ ଏକ କବାଟ ଲଗାଯାଇଥାଏ । ଏହି କବାଟ ଖୋଲି ଟ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ପରିବହନ ସମଗ୍ରୀ ରଖାଯାଇଥାଏ।

You Can Read:

   Related Posts