oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ଜେଲରେ ପୁଣି ଜଣେ କଏଦୀର ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୮୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ IDCO ସହକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଏକାସାଙ୍ଗେ ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ଚଢାଉ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ : ଏକତା କପୁରଙ୍କ ବଢିଲା ଅଡୁଆ, ଗିରଫ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି କଲେ ବିହାର କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଗୁରୁବାରଠୁ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା, ୧୪ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||

‘ଯାତ୍ରୀମାନେ ଦୟାକରି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ’.. ୭୨ଟି ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ମିଳିବ କନଫର୍ମ ସିଟ୍‌…

30/04/2022 at 11:37 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୩୦।୦୪ :ଦେଶରେ ଏମିତି କୌଣସି ନାଗରିକ ନାହାଁନ୍ତି ଯିଏ କେବେ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରି ନାହାଁନ୍ତି । ପ୍ରତିଦିନ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ହଜାର ହଜାର ଯାତ୍ରୀ ଚଳପ୍ରଚଳ କରନ୍ତି। ଏହି ଟ୍ରେନମାନଙ୍କରେ କୋଟି କୋଟି ଯାତ୍ରୀ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯାତାୟତ କରିଥାନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ରେଳବାଇକୁ ଦେଶର ଲାଇଫ୍ ଲାଇନ୍ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ।  ଆଜି ବି ଦେଶର ଏକ ବଡ ବିଭାଗ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତୀୟ ରେଲୱେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଡ ଉପହାର ଦେଇଛନ୍ତି । ରେଳବାଇ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳୀନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଉଛି ଯାହା ଦ୍ବାରା ଲୋକମାନେ ସହଜରେ ଟ୍ରେନରେ ସଂରକ୍ଷଣ ସହ ନିଶ୍ଚିତ ସିଟ୍‌ ପାଇପାରିବେ।

ତେବେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟିଦିନକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ଭାରତୀୟ ରେଲୱେ ୭୨ ଟି ଟ୍ରେନ୍ ପାଇଁ ଏହି ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଖରା ଛୁଟି ଏବଂ ପର୍ବପର୍ବାଣି ସମୟରେ ଅଧିକ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରିବାବେଳେ ସିଟ୍ ଆଗରୁ ହିଁ ଫୁଲ୍‌ ହୋଇଯାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ ସମୟରେ ସିଟ୍ ପାଇ ପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ତେବେ ଏହି ସମୟ ଟିକେଟ ବୁକ୍ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡେ। ତେଣୁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ଅନେକ ଟ୍ରେନର କୋଚ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ ବୁକ୍ କରିବା ସମୟରେ ସିଟ୍ ନିଶ୍ଚିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ରେଲୱେ ପକ୍ଷରୁ ୩୬ ଯୋଡା ଯଥା ୮୧ ଟି ଟ୍ରେନରେ ୮୧ଟି କୋଚ୍‌ର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇାଯାଇଛି।

ଏହା ମଧ୍ୟରେ ରୋହିଲ୍ଲା-ଯୋଧପୁର-ଦିଲ୍ଲୀ ସରାଏ ରୋହିଲା ଟ୍ରେନ ୧ମଇରୁ ୧ ଜୁନ୍  ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨ଟି ଥାର୍ଡ ଏସି ଏବଂ ୨ ସେକେଣ୍ଡର୍ ସ୍ଲିପର୍ କୋଚ୍ ସଂଖ୍ୟାରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ୪ ମଇରୁ ୩ଜୁନ୍  ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୋଧପୁର-ବାନ୍ଦ୍ରା ଟର୍ମିନସ୍-ଯୋଧପୁର ଟ୍ରେନରେ କୋଚ୍ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ କିଛି ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେକେଣ୍ଡ ଥାର୍ଡ ଏସି ଏବଂ ସେକେଣ୍ଡ ସ୍ଲିପର କୋଚ୍ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ବିକାନେର-ଦିଲ୍ଲୀ ସରାଏ ରୋହିଲା-ବିକାନେର୍, ଏହି ଟ୍ରେନ ମଧ୍ୟ ମେ ୧ ରୁ ୨ ଜୁନ୍ ମଧ୍ୟରେ କୋଚ୍‌ର ସଂଖ୍ୟା ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉଛି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଭବାନୀ-କାନପୁର-ଭବାନୀର ମଧ୍ୟରେ କୋଚ୍ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଏଥିରେ ଥାର୍ଡ ଏସି ଏବଂ ଗୋଟିଏ ସେକେଣ୍ଡର୍ ସ୍ଲିପର କୋଚ୍ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ। ସରାଏ ରୋହିଲା-ଉଦୟପୁର ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ସରାଏ ରୋହିଲା, ସ୍ଲିପର କୋଚ୍‌ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ସେହିଭଳି, ଅଜମେର-ଦାଦର-ଅଜମେରରେ, ମେ ୧ ରୁ ମେ ୩୦ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଟ୍ରେନରେ ଥାର୍ଡ ଏସି କୋଚର ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଏହି ସମସ୍ତ ସୂଚନା ରେଲୱ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇ କୁହାଯାଇଛି ।

   Related Posts