ଗୀତା ଛୁଇଁ ଶପଥ ନେଲେ ବ୍ରିଟେନର ନବନିର୍ବାଚିତ ସାଂସଦ ଶିବାନୀ ରାଜା

Published By : Prameya-News7 Bureau | July 10, 2024 IST

News7

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ତଥା 29 ବର୍ଷିୟା ଗୁଜୁରାଟୀ ବ୍ୟବସାୟୀ ଶିବାନୀ ରାଜା ଭଗବତ ଗୀତା ଛୁଇଁ ଉପରେ ବ୍ରିଟେନ ସଂସଦରେ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି। କନଜରଭେଟିଭ୍ ପାର୍ଟି ଟିକେଟ୍‌ରୁ ଲିସେଷ୍ଟର ଇଷ୍ଟ ଆସନରେ ଲଢୁଥିବା ଶିବାନୀ ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଏହି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ 37 ବର୍ଷ ଧରି ସେଠାରେ ଥିବା ଲେବର ପାର୍ଟିର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲେ। ସେ  ଲେବର ପାର୍ଟି ପ୍ରାର୍ଥୀ ତଥା ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ରାଜେଶ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିଲେ।

ବ୍ରିଟେନର ସାଂସଦ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ଶିବାନୀ Xରେ ଲେଖିଥିଲେ: "ଆଜି ଲିସେଷ୍ଟର ଇଷ୍ଟକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବା ପାଇଁ ସଂସଦରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଗୌରବର ବିଷୟ। ଗୀତା ଉପରେ ତାଙ୍କ ମହାରାଜା ରାଜା ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ପ୍ରତି ମୋର ଶପଥ ନେଇ ମୁଁ ପ୍ରକୃତରେ ଗର୍ବିତ।" 

2022 ମସିହାରେ ଭାରତ ବନାମ ପାକିସ୍ତାନ ଟି-20 ଏସିଆ କପ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ପରେ ଭାରତୀୟ ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏବଂ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦର ଇତିହାସ ଲିସେଷ୍ଟର ସିଟିର ଇତିହାସକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଶିବାନୀଙ୍କ ବିଜୟ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଥିଲା।

୧୦,୧୦୦ ଭୋଟ ପାଇଥିବା ଲଣ୍ଡନର ପୂର୍ବତନ ଡେପୁଟି ମେୟର ଅଗ୍ରୱାଲ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଶିବାନୀ ରାଜା ୧୪,୫୨୬ ଭୋଟ ପାଇଥିଲେ।

1987 ମସିହାରୁ ଲିସେଷ୍ଟର୍ ଇଷ୍ଟରେ ଲେବର ପାର୍ଟିର ଦବଦବା ଥିଲା। ଏହି ବିଜୟ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ ଥିଲା। ଏହି ଧାରାକୁ ଅଟକାଇଥିଲେ ଶିବାନୀ। 37 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ କନଜରଭେଟିଭ ପାର୍ଟିର ବିଜୟ ହୋଇଛି।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.