scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଅଜୟ ବାଙ୍ଗା ହେବେ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଜୁନ୍‌ ୨ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ପଦ

3/05/2023 at 9:28 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୩/୦୫: ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେବେ ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡର ପୂର୍ବତନ ସିଇଓ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଅଜୟ ବାଙ୍ଗା। ବୁଧବାର ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କର ୨୫ ଜଣିଆ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ବୋର୍ଡ ଅଜୟ ବାଙ୍ଗାଙ୍କ ନାମରେ ମୋହର ମାରିଛନ୍ତି। ଜୁନ୍‌ ୨ ତାରିଖ ଠାରୁ ସେ ଏହି ପଦ ସମ୍ଭାଳିବେ। ବାଙ୍ଗା ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡେଭିଡ୍‌ ମାଲପାସ୍‌ଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେବେ।

ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ୍ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ଅଜୟ ବାଙ୍ଗାଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରିଥିଲେ । ବାଇଡେନ କହିଥିଲେ ଯେ ଇତିହାସର ସବୁଠୁ ଜଟିଳ ସମୟରେ ଏହି ବିଶ୍ୱ ସଂସ୍ଥାର ନେତୃତ୍ୱ ନେବା ପାଇଁ ବାଙ୍ଗା ହେଉଛନ୍ତି ସବୁଠୁ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି । ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରି ପ୍ରସଙ୍ଗର ସମାଧାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ।

କିଏ ଅଜୟ ବାଙ୍ଗା ?

୧୯୫୯ ନଭେମ୍ବର ୧୦ରେ ପୁଣେରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଅଜୟ ବାଙ୍ଗା ବର୍ତ୍ତମାନ ଜେନେରାଲ ଅଟଲାଣ୍ଟିକର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଛନ୍ତି । ସେ ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡର ସିଇଓ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିସାରିଛନ୍ତି। କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସମୟରେ ତାଙ୍କର ଦୈନିକ ଦରମା ଥିଲା ୫୨,୬୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା । ଗତ ବର୍ଷ ଅଜୟ ବାଙ୍ଗା ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ସିଇଓ ପଦରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ । ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ପୂର୍ବରୁ ଅଜୟ ବାଙ୍ଗା ସିଟି ଗ୍ରୁପ ଏବଂ ନେସଲେ ଇଣ୍ଡିଆ ସହ ଜଡିତ ରହିଥିଲେ ।

ଫାଇନାନସିଆଲ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଜୟ ବାଙ୍ଗାଙ୍କ ୩୦ ବର୍ଷର ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି । ଆମେରିକାନ ରେଡ୍ କ୍ରସ ବୋର୍ଡର ସେ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ଦିଲ୍ଲୀର ସେଣ୍ଟ ଷ୍ଟିଫେନ କଲେଜରୁ ସେ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପାଠ ପଢିଥିଲେ । ସିଏନବିସିର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୨୦୨୧ରେ ଅଜୟ ବାଙ୍ଗାଙ୍କ ପାଖରେ ମୋଟ ୨୦୬ ମିଲିୟନ ଡଲାର ସମ୍ପତ୍ତି ରହିଥିଲା । ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାରେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୧୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ ।

ଅଜୟ ବାଙ୍ଗାଙ୍କ ପରିବାର ପଞ୍ଜାବର ଜଲନ୍ଧରର ମୂଳ ବାସିନ୍ଦା । ତାଙ୍କ ବାପା ହରଭଜନ ବଙ୍ଗା ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ଲେଫ୍ଟେନାଣ୍ଟ ଭାବେ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରି ଅବସର ନେଇଥିଲେ । ଆଇଆଇଏମ ଅହମଦାବାଦରୁ ସେ ନିଜର ଏମଏଲଏ ପଢା ଶେଷ କରିଥିଲେ । ୧୯୮୧ ମସିହାରେ ନେସଲେରୁ ନିଜ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ୧୩ ବର୍ଷ ଧରି ସେ କମ୍ପାନି ସହ ଜଡିତ ଥିଲେ । ଭାରତ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts