scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ୟୁକ୍ରେନରେ ଭାରତୀୟ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ର ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର; ଦେଶ ଛାଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି ଚାପ

21/08/2023 at 10:57 AM

ଭୋପାଳ,୨୦/୮: ୟୁକ୍ରେନରେ ଭାରତୀୟ ମେଡିକାଲ ଛାତ୍ର ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର । ଭାରତ ଋଷକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦେଶ ଛାଡ଼ିବାକୁ କୁହାଯାଉଛି । ଡାକ୍ତରୀ ଶିକ୍ଷା ଶେଷ କରିବା ଲାଗି କିଛି ପିଲା ଯୁଦ୍ଧଗ୍ରସ୍ତ ୟୁକ୍ରେନକୁ ପୁଣି ଥରେ ଫେରିଛନ୍ତି । ହେଲେ ସେଠାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧରେ ଭାରତ ରୁଷର ପକ୍ଷ ନେଇଥିବା ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ ସେମାନେ ଏବେ ଭୟ ଓ ଆତଙ୍କିତ ଅବସ୍ଥାରେ ସେଠାରେ ରହୁଛନ୍ତି । ଏପରିକି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ୟୁକ୍ରେନ ଛାଡି ପଳାଇବାକୁ ଧମକ ମଧ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି । ଗତ ୮ ସପ୍ତାହ ହେଲା ଏଭଳି ଆକ୍ରୋଶ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ୟୁକ୍ରେନରେ ମେଡିକାଲ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ରାଜ୍ୟର ସରକାର ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଠପଢ଼ା ଲାଗି କୌଣସି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲା ଗୁହାରି କରୁଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ବାବଦ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉନାହିଁ ।

ଗତବର୍ଷ ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ରୁଷ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପରେ ସେଠାରେ ଫସି ରହିଥିବା ପ୍ରାୟ ୧୮ ହଜାର ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭାରତ ସରକାର ସେଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ୱଦେଶ ଫେରାଇ ଆଣିଥିଲେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଭାବିଥିଲେ ଭାରତର କୌଣସି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିଦେଶୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଠପଢ଼ା ଶେଷ କରିବା ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ ।  । କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସେଭଳି କିଛି କରାଗଲା ନାହିଁ । ୟୁକ୍ରେନରେ ଏବେ ବି ଯୁଦ୍ଧର ଘନଘଟା ଲାଗି ରହିଛି । ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ଗତ ଜାନୁଆରୀରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩,୪୦୦ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସେଠାକୁ ନିଜର ମେଡିକାଲ ଶିକ୍ଷା ଶେଷ କରିବା ଲାଗି ଯାଇଛନ୍ତି ।

ନ୍ୟାସନାଲ ମେଡିକାଲ କାଉନସିଲ (ଏନ୍‌ଏମ୍‌ସି) ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁସାରେ ୨୦୨୧ ଡିସେମ୍ବର ପରେ ଯେଉଁ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବିଦେଶରେ ମେଡିକାଲ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ବଦଳି ହୋଇ ଆସିପାରିବେ ନାହିଁ । ତେଣୁ ସେମାନେ ବାଧ୍ୟହୋଇ ପୁଣି ୟୁକ୍ରେନକୁ ଫେରିଯାଇଥିବା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ଛାତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ସ୍ଥାନୀୟ ୟୁକ୍ରେନ ନାଗରିକମାନେ କହୁଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ରୁଷର ବନ୍ଧୁ । ତେଣୁ ସେମାନେ ଆଉ କୌଣସି ପ୍ରକାର ୟୁକ୍ରେନରେ ରହିପାରିବେ ନାହିଁ । ତୁରନ୍ତ ଦେଶ ଛାଡି ଚାଲିଯିବାକୁ ସେମାନେ ଚାପ ପକାଉଛନ୍ତି । ସ୍ଥାନୀୟ ଦୋକାନୀମାନେ ଜିନିଷପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦେଉନାହାନ୍ତି । ଏପରିକି ସେମାନେ ରହୁଥିବା ହଷ୍ଟେଲର କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ରୁକ୍ଷ ବ୍ୟବହାର ଦେଖାଉଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନଥିବାରୁ ଏଠାରେ ପଡିରହିଛୁ ବୋଲି ଛାତ୍ର ଜଣକ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts