scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସେନାର ସନ୍ଧାନୀ କୁକୁର ଆକ୍ସେଲକୁ ମରଣୋତ୍ତର ମିଳିବ ବୀରତା ପୁରସ୍କାର, ଆତଙ୍କୀଙ୍କ ସହ ଏନକାଉଣ୍ଟରେ ହୋଇଥିଲା ସହିଦ

14/08/2022 at 10:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ସେନାର ସନ୍ଧାନୀ କୁକୁର ଆକ୍ସେଲକୁ ମରଣୋତ୍ତର ବୀରତା ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ ଏହି ବୀରତା ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯିବ । ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର ସମୟରେ ଗୁଳି ବାଜି ଆକ୍ସେଲର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୨୯ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଇଫଲରେ ଆକ୍ସେଲ ନିୟୋଜିତ ଥିଲା।

ଜୁଲାଇ ୩୦ରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଏକ ଏନକାଉଣ୍ଟର ସମୟରେ ଗୁଳି ବାଜି ଭାରତୀୟ ସେନାର ଏକ ସନ୍ଧାନୀ କୁକୁରର ଆକ୍ସେଲର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ବାରାମୁଲାରେ ହୋଇଥିବା ଏନକାଉଣ୍ଟର ସମୟରେ ଆକ୍ସେଲ ୨୯ ଆରଆର ସହ ନିୟୋଜିତ ଥିଲା । ଆକ୍ସେଲ ଶରୀରରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଆଘାତର ଚିହ୍ନ ଥିଲା ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ରିପୋର୍ଟରେ ଜଣାପଡିଥିଲା।

ସେନାର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଥିଲେ, ବିଲଡିଂ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଅପରେସନରେ ଆକ୍ସେଲକୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଆକ୍ସେଲ ପ୍ରଥମ ରୁମରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା ଏବଂ ତାହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ରୁମରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସହ ଫାଏରିଂ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଗୁଳି ବାଜିବା ପରେ ବି ୧୫ ସେକେଣ୍ଡ ଯାଏଁ ଆକ୍ସେଲ ଶରୀରରେ ହଲଚଲ ଦେଖାଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା, ପରେ ସେ ତଳେ ପଡିଯାଇଥିଲା । ଏହିପରି ଆକ୍ସେଲ ନିଜ ଜୀବନ ବଳିଦାନ ଦେଇ ଅନେକ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇଥିଲା।   

   Related Posts