scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଇଡେନ୍‌ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଦମଦାର ବିଜୟ- ବାଂଲାଦେଶକୁ ଇନିଂସ୍‌ ଓ ୪୬ ରନ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କଲା ବିରାଟ ବାହିନୀ

24/11/2019 at 6:08 PM

କୋଲକାତା ୨୪।୧୧ –  ଇଡେନ୍‌ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଦମଦାର ବିଜୟ । ବାଂଲାଦେଶକୁ ଇନିଂସ୍‌ ଓ ୪୬ ରନ୍‌ରେ ପରାସ୍ତକରି ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପିଙ୍କ୍ ଟେଷ୍ଟକୁ କରାୟତ କରିନେଇଛି ବିରାଟ ସେନା । ଏହି ପ୍ରଥମ ଡେ ଆଣ୍ଡ ନାଇଟ୍ ଟେଷ୍ଟ ବିଜୟ ସହ ଭାରତ ୨-୦ ରେ ସିରିଜ୍‌ କବଜା କରିନେଇଛି ।

ଇଡେନ୍‌ରେ ଧୂଳି ଚାଟିଲା ବାଂଲାଦେଶ । ୨ ଦିନ ଗୋଟିଏ ଓଳି ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ପିଙ୍କ ଟେଷ୍ଟକୁ କବଜା କରିନେଲା ଭାରତ । ପ୍ରଥମ ଡେ ନାଇଟ୍ ଟେଷ୍ଟରେ ବାଂଲାଦେଶକୁ ଇନିଂସ ଓ ୪୬ ରନ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି ବିରାଟ ସେନା । ଗତକାଲିର ଅସମାପ୍ତ ୬ ୱିକେଟ୍‌ରେ ୧୫୨ ରନ୍‌ରୁ ବାଂଲାଦେଶ ଆଜି ଖେଳ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ।

ସେହି ୧୫୨ ରନ୍‌ରେ ସପ୍ତମ, ୧୮୪ ରନ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟମ ଓ ୧୯୫ ରନ୍‌ରେ ନବମ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ଥିଲା । ଗତକାଲି ରିଟାର୍ଡ ହଟ୍‌ ମହମ୍ମଦଉଲ୍ଲା ଆଉ ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ଆସିନଥିଲେ । ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସ୍‌ରେ ଉମେଶ ଯାଦବ ୫ଟି, ଇଶାନ୍ତ ଶର୍ମା ୪ ଟି ୱିକେଟ୍‌ ନେଇଥିଲେ । ଅର୍ଥାତ୍ ପୂରା ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତୀୟ ସିମରଙ୍କ ଦବ୍‌ଦବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ସମସ୍ତ ୧୯ ୱିକେଟ୍‌ ପେସ୍‌ ବୋଲର ବାଣ୍ଟି ନେଇଥିଲେ ।

ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ୍‌ରେ ମାତ୍ର ୧୦୬ ରନ୍‌ରେ ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲା ବାଂଲାଦେଶ । ଭାରତ ତାର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ୍‌ରେ କ୍ୟାପଟେନ୍ କୋହଲିଙ୍କ ୧୩୬ ରନ୍, ପୂଜାରାଙ୍କ ୫୫, ରାହାଣେଙ୍କ ୫୧, ରୋହିତଙ୍କ ୨୧ ରନ୍ ସହାୟତାରେ ୯ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୩୪୭ ରନ୍ କରିବା ପରେ ପାଳି ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ।

ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସ୍‌ରେ ବାଂଲାଦେଶ ୧୯୫ ରନ୍‌ର ଅଲଆଉଟ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ବାଂଲାଦେଶ ପକ୍ଷରୁ ମୁସଫିକର ରହିମ୍‌ ସର୍ବାଧିକ ୭୪, ମହମ୍ମଦ ଉଲ୍ଲା ୩୯ ଓ ଅଲ ଅମିନ୍ ହୋସେନ୍‌ ୨୧ ରନ୍ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ ।

ଇଶାନ୍ତ ଶର୍ମା ପ୍ଲେୟାର ଅଫଦି ମ୍ୟାନ୍‌ ଓ ସିରିଜ୍‌ ହୋଇଥିଲେ ।ଏହି ବିଜୟ ସହ ଭାରତ ୨ ଟିକିଆ ସିରିଜ୍‌କୁ ୨-୦ ରେ କ୍ଲିନ୍ ସୁଇପ୍ କରିଛି । ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟକୁ ବି ଇନିଂସ୍‌ ୧୩୦ ରନ୍‌ରେ ଜିତିଥିଲା ଭାରତ ।  

ଭାରତର କ୍ରିକେଟ୍‌ ଇତିହାସରେ କୋଲକାତା ଟେଷ୍ଟ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣାକ୍ଷରରେ ଲିପିବଦ୍ଧ ରହିବ । ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଡେ ଆଣ୍ଡ ନାଇଟ୍‌ ଟେଷ୍ଟ ଥିବା ବେଳେ ପିଙ୍କ ବଲ୍‌ରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା । ପୂରା ଷ୍ଟାଡିଅମ୍‌ ସହ କୋଲକାତା ସହରକୁ ଗୋଲାପି ରଙ୍ଗରେ ସଜାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପୂରା ସହର ପାଲଟି ଥିଲା ପିଙ୍କ ସିଟି  ।

   Related Posts